Sağlık

Vücut Yağı Nedir? Bedeninizi Tanıyın ve Koruyun

Vücut Yağı Nedir? Bedeninizi Tanıyın ve Koruyun | Bedenimizdeki yağ ve vücut yağ indeksi terimlerini sık sık duyuyoruz. Ancak doğru değerlerin ne olduğunu ve vücut üzerindeki etkilerini biliyor musunuz? Vücut yağlarınızı iyi bilin ve gerekli önlemleri alın.

Vücut yağı nedir?

Vücut yağı vücutta, özellikle yağ hücrelerinde depolanan yağdır. Ek olarak vücut yağ kitlesi, vücut yağının vücut ağırlığına oranının bir yüzdesidir.

Yağlardan kurtulun
Yağlardan kurtulun

Vücut yağı nasıl çalışır?

Adipozitler, vücudun normal çalışmasını sağlamak için gerekli hormonları ve diğer maddeleri oluşturur.
Kadınlar için vücut yağı normal adet, hamilelik ve doğumu korumak için gereklidir. Ek olarak, vücut sıcaklığını korumak için gereklidirler. Ve ayrıca iç organları dış darbelerden korumak için ve enerji kaynaklarını depolamak için yararlıdırlar.

Vücut yağı türleri ve elde etmesi kolay yerler!

Vücut yağı iki bölüme ayrılır: deri altı yağ ve viseral yağ. Deri altı yağı cilt dokusunda bir yağdır ve yavaş yavaş birikime karakteristiğindedir. Genellikle mideye (özellikle alt karın), kalçalara, uyluklara vb. depolanır. Ve ayrıca bir kez alınan deri altı yağının verilmesi zordur.

Visseral yağ, karın kaslarının iç duvarına ve karın boşluğuna bağlı yağdır ve genellikle esas olarak ince bağırsağı saran mezenterik denilen yere bağlanır. Deri altı yağının aksine, kısa bir süre içinde birikmesi kolaydır. Bunun yanında verilmesi de bir o kadar kolaydır.

Vücut Yağı Nedir? Çok fazla yağ iyi değil!

Vücutta yağ tüketildiğinden fazla yani gereğinden fazla birikirse sağlığa zarar verebilir. Sağlığa yönelik risk, yağın bağlandığı pozisyona bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Erkeklerde yaygın olan viseral yağ birikimine elma tipi obezite denir. Ayrıca hiperglisemi, lipit anormalliği, yüksek tansiyon gibi yaşam tarzına bağlı hastalıkların ortaya çıkma riskinin arttığı düşünülmektedir.

Kadınlarda sık görülen deri altı yağ birikimi, armut tipi obezite olarak adlandırılır. Visseral yağın aksine, arteriyosklerozun ilerlemesi hakkında çok az endişe vardır. Ancak uyku apne sendromu, eklem ağrısı, adet anormallikleri vb. yaşanabilir.

Yağ indeksi
Yağ indeksi

Obezite ve vücut yağları

OBEZITE, YAĞ DOKUSUNUN VÜCUTTA AŞIRI ARTTIĞI BİR DURUMU IFADE EDER. VÜCUT KİTLE İNDEKSİ VE VÜCUT YAĞ YÜZDESI GENELLIKLE OBEZ OLUP OLMADIĞIMIZI BELIRLEMEK IÇIN BIR YÖNTEM OLARAK KULLANILIR.

Vücut Yağı Nedir? BMI(Vücut Kitle İndeksi)

Hesaplama için ağırlık (kg)/height (m)2 değeri kullanılır. Boy ve kilodan hesaplamak kolaydır. Ancak bu tek başına kaslı veya çok şişman olup olmadığınızı söylemez. VKİ değeri standart olsa bile, düşük kas kütlesi ve çok fazla yağ içeren yüksek vücut yağ yüzdesi durumuna Obezite denir.

Vücut yağ yüzdesi

YAĞIN VÜCUDA ORANINI TEMSİL EDER. DOĞRU ÖLÇMEK IÇIN BT, ULTRASON VE RÖNTGEN GIBI ÇEŞİTLİ YÖNTEMLER VARDIR. ANCAK EVDE BİR VÜCUT YAĞ ÖLÇER VEYA VÜCUT DOKU ÖLÇER KULLANILARAK KOLAYCA ÖLÇÜLEBİLİR.

Uygun vücut yağ yüzdesi

Evsel yağ ölçer ile yapılan ölçümde yetişkin kadınlar için %30, yetişkin erkekler için %25’lik bir standart vardır. Eğer oranlar aşılırsa vücut yağ kütlesinin giderek arttığı düşünülmektedir.

Egzersiz ve yağlar
Egzersiz ve yağlar

Vücut Yağı Nedir? Vücut yağ ölçümünde dikkat etmesi gereken noktalar

Vücut yağ yüzdesi yaş, cinsiyet, egzersiz alışkanlıkları gibi faktörlerden etkilenir. Evsel vücut yağ yüzdesi ölçer ile yapılan ölçümde, vücut yağ yüzdesi sabahtan akşama kadar kademeli olarak azalma eğilimindedir. Bunun nedeni, hareket ile birlikte su alımıdır. Farklı ölçüm aleti üreticilerinin vücut yağ yüzdelerini hesaplayan farklı yazılımlara sahip olması değerleri değiştirebilir.

Ev tipi vücut yağ ölçer ile ölçülen değerin mutlak olduğu söylenemez. Aynı ölçüm cihazının kullanılması, her seferinde aynı anda ölçülmesi (sabahları kalkar kalkmaz) ve gününün ilerleyen saatlerinde kullanılması önerilir.

Vücut yağları neden artar?

Vücut, açlık durumunda hayatta kalabilmek için dayanabilmesi yemeklerden aldığımız tüketilmeyen enerjiyi depolayan bir mekanizmaya sahiptir. Karaciğer ve kaslar da bu fazla enerjiyi depolayabilir. Ancak miktar sınırlıdır ve depolanamayan miktar yağa dönüştürülür.

Çok fazla lipit içeren yiyeceklerin yağlanmaya yol açtığını düşünen birçok insan vardır. Ancak esas olarak enerji kaynağı olan üç ana besini yani karbonhidrat ve proteini çok fazla alırsanız, vücut yağı olarak birikme olasılığı daha yüksektir.

Kimler yağlanma eğilimi gösterir?

Aşağıdaki özelliklere sahip insanlar vücut yağını artırma eğilimindedir.

  • Egzersiz alışkanlıkları olmayanlar.
  • Yüksek alkol tüketenler
  • Diyet bozma eğilimindekiler
  • Sık sık stres yaşayanlar
  • Sigara içenler

Yaş ilerledikçe yediğiniz miktar değişmese de, insanlar da vücut yağında artma eğilimi vardır. Bunun sebebi bazal metabolizmada ki yavaşlamadır. Erkeklerde bazal metabolizmanın zirvesi 15-17 yaş ve kadınlarda 12 ila 14 yaş arasındadır. Ayrıca 10 yılda bir yaklaşık % 2 azalır. Yaşlanırsanız, daha az egzersiz yapmış olursunuz. Ancak gençken yediğiniz miktarda yemeye devam ederseniz yağ oranınız doğal olarak artar.

Vücut Yağı Nedir? Vücut yağı nasıl azaltılır?

Birincisi vücut yağını artıran diyetinizi değiştirin. İkincisi ise vücudu enerji tüketecek şekilde ayarlamaktır. Bu iki tekerlek hareket etmeye başladığında, vücudunuzdaki değişiklikleri fark edebileceksiniz.

Diyetle vücut yağını azaltın. İşte vücut yağını azaltabilecek diyetinizi geliştirmenin bazı hesaplamalar. Günde ne kadar enerjiye ihtiyacınız olduğunu bilin. Yani şimdi günde tüketilen enerji miktarını hesaplayalım.

{ Boy (m) × Boy (m) ×22}×25-35 = Günlük enerji tüketimi (kcal).

Yağları kasa çevir
Yağları kasa çevir

25-35 aktivite miktarına göre değiştirilmelidir. Masa başı iş ve şoförlük için 25, yürüyüş için 30 ve egzersiz yapıyorsanız 35 kullanın. Diyetinizi bu kalori hesabına göre düzenleyin. Yani diyetinizde tüketilen bu enerji miktarını (kcal) aşmayın.

Enerji kaynakları

Aldığınız enerjinin (kalori) nereden geldiği önemlidir. Üç ana enerji kaynağı karbonhidratlar, proteinler ve lipitlerdir.

Bu besinlerin protein için 4 kcal, lipitler için 9 kcal ve vücudumuzda 1 g başına karbonhidrat başına 4 kcal enerjiye dönüştüğü söylenir.

Bu alım dengeleri çok önemlidir. Yani enerjiyi (kcal) oran olarak % 50-65 karbonhidrat, % 13-20 protein ve % 20-30 lipit şeklinde almaya çalışın.

Örneğin, günde 2.000 kcal enerjiye ihtiyacınız varsa 250-325 g karbonhidrat, 65-100 g protein ve 44.4 ila 66.7 g lipit tüketmek idealdir.

Yemek dengesi

Vitaminler, mineraller vb. sebze, meyve, süt ürünleri, küçük balık vb. Özellikle, günlük yaşamda eksik olma eğiliminde olan sebzeleri yemeklerinizin baş köşesinde tutun ve her gün tüketin.

Vücut Yağı Nedir? Yemek sırası

egzersize başladığınızda nasıl ısınma yapıyorsanız, öğünlerde de yemek yeme sıranıza bağlı olarak yağ emilimi değişir. Vücudumuzda, yemek yediğinizde kan şekeri seviyeleri yükselir ve kan şekeri seviyelerini düşürmek için insülin salgılanmaya başlar. İnsülin kandaki şekeri kan hücrelerinde işler ve şeker yağ hücreleri tarafından emilir. Bu da vücut yağlarında bir artışa yol açar.

Vücut Yağı nedir?
Vücut Yağı nedir?

İnsülin salgısı kan şekerinin yükselme hızı ile orantılı olduğundan, yağ hücrelerine emilimi önlemek için kan şekeri seviyelerindeki artışı ılımlı hale getirmek gerekir. lifli gıdalar bu konuda önemli bir rol oynamaktadır. Yemeyin başında lif bakımından yüksek yiyecekler yemek şekerlerin ve yağların emilimine müdahale eder. Sindirimi yavaşlatır ve kan şekerindeki artışı yatıştırır. Genellikle sebze, mantar, ıspanak, sebze çorbaları tavsiye edilir.

Egzersiz ile vücut yağını azaltın!

Egzersiz yaparak vücut yağını azaltmanın etkili bir yolu aerobik hareketleridir. Özellikle aerobik ile egzersizi birleştirip sürekli devam etmek en iyi yollardan biridir.

Aerobik egzersiz, enerji kaynağı olarak yağ kullandığı için vücut yağını azaltmak için etkili olarak kabul edilir. Öte yandan, egzersiz yaparsanız, büyüme hormonu salgılanır, yağın ayrışmasını teşvik eder ve enerji kaynağı olarak kullanılabilir bir duruma getirir. Yağı daha etkili tüketmek için aerobik egzersiz ve anaerobik egzersizin birleştirilmesi önerilir.

Vücut Yağı Nedir? Vücut yağını yak! Verimli kas egzersiz yöntemi

Kas antrenmanının vücut yağları için de etkili olduğu söylenir. Özellikle, büyük kasları eğitirseniz, bazal metabolizmayı iyileştirmeyi bekleyebilirsiniz. Ek olarak, sağlam ve kaslı bir vücudunuz olursa, etki görsel olarak görünecek ve bu da motivasyonun korunmasına yol açacaktır. Özellikle, çömelmeler ve süspansiyonlar, büyük kasları hareket ettirdikleri için antrenman yöntemi olarak önerilir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.