Sağlık

Ayak Nasırı Nedir? Ortopedik Ayakkabının Faydaları!

Ayak Nasırı Nedir? Ortopedik Ayakkabının Faydaları | Ayaktaki Nasırları bazen en büyük derdiniz olabilir. Nasır ve köksüz nasırdan şikayet eden hanımlar pedikür müşterilerinin %95’ini oluşturur. Temel neden, çok sıkı ve çok yüksek topuklu ayakkabılardır. Bunlar basit bir rahatsızlık değildir, düşündüğünüzden daha da tehlikeli olabilir.

Ayak Nasırı Nedir? Ortopedik Ayakkabının Faydaları!

Nasırın oluşumu!

Nasır derinin üst tabakasının sertleşmesinden oluşur. Kötü bakılan ya da bakımsız kalan derinin derin bir bölümüne ulaşarak kan sızıntısı neden olur. Sonra da irin oluşturur. Daha ciddi durumlarda nasır bir kemiğe ulaşır ve kemiğin şeklini bozar.

Nasırlı Ayaklar
Nasırlı Ayaklar

Bir çok kadın, şekil bozulması yüzünden çirkinleşen ayaklarını ortaya çıkarmaya cesaret edememektedir.

Ayak nasır nedir?

Nasırlar, ayaklarınızda basınç ve sürtünmeden gelişen kalınlaşmış cilt alanlarıdır. Cilt bu streslere, ciltte bulunan bir protein olan sert, koruyucu bir keratin tabakası oluşturarak yanıt verir. Nasırlar vücudun herhangi bir yerinde görünebilse de, genellikle yürüme gibi ağırlık taşıyan aktivitelerden kaynaklanan basınç ve sürtünme nedeniyle ayaklarda oluşurlar.

Nasırlar genellikle ayağın topukları veya ayakların topukları gibi ağırlık taşıyan bölgelerinde görülür. Ayrıca ayağın üst kısımlarında ve yanlarında da görünebilirler.

Bazen nasırlardan daha küçük ve yuvarlak olan ayak mısırlarıyla karıştırılırlar ve üzerlerine bastığınızda daha acı verici olma eğilimindedirler.

Genellikle evde çıkarılabilirler, ancak diyabetli olanlar gibi bazı kişiler, enfeksiyon riskinin artması nedeniyle bir doktora veya podiatrist (ayak uzmanı) görmelidir.

En sık görülen semptomlar

Ayak nasırları zamanla oluşur ve sertleşmiş ve kalınlaşmış düzensiz veya geniş bir cilt alanı oluşturur. Sonuç olarak, ayağın o bölgesinde hissizlik yaşayabilirsiniz.

Ayak Nasırı Nedir? Ana semptomlar

 • Kalın, sertleşmiş cilt alanı, tipik olarak ayağın dibinde, ayağın topuklarında veya topuklarında
 • Nasır bölgesinde dokunma hassasiyetinin azalması
 • Sahip olabileceğiniz diğer belirtiler
 • Rahatsızlık
 • Cildin sertleşmiş bölgesinin etrafında kızarıklık
 • Kabarcık
Ayaklarda nasırlı bölgeler!
Ayaklarda nasırlı bölgeler!

Profesyonel İpucu

Mısırlar ve nasırlar aynı durum değildir. Çok benzerler, ancak mısırlar genellikle daha büyük olan ve genellikle fazla ağrıya neden olmayan nasırlara göre daha küçük, yuvarlak ve daha az acı vericidir. — Dr. Priyanka Gimbel

Ayak Nasırı Nedir? Sonraki adımlar

Çoğu zaman, nasırlar evde tedavi ile çıkarılabilir. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda kendiniz tedavi etmeden önce doktorunuzu veya podiatristinizi aramalısınız:

 • Diyabet, dolaşım sorunları veya baskılanmış bir bağışıklık sistemi (HIV / AIDS, kanser vb. Nedeniyle) gibi sağlık sorunlarınız varsa.
 • Nasır bölgesinde ağrı, kızarıklık veya kabarcıklar yaşıyorsunuz.
 • Yürümekte zorlanıyorsunuz.
 • Nasır çok kalındır.
 • Ayaklarınızda uyuşukluk veya karıncalanma var.

Oneriler:

Bir narsın kendiniz törpülememeli ve ovmamalısınız. Bu iş, kötü sonuçlar doğuran yaralar yaratabilir. Nasırları yok
etmek için hazırlanan asit kökenli maddeleri kullanmayın. Bu bantlar, kayarak sağlıklı deriyi yakma tehlikesi gösterebilirler.

Alçak Topuklu Özel Ayakkabılar

Bir gün kumdaki ayak izlerini inceleyen bir ayakkabı yapımcısı ayakkabıların tamamen ayakların biçimine uymadığını fark etti.

Ayak Nasırı Nedir? Alçak Topuğun Önemi:

Kumdaki ayak izlerine dikkat edilince en derin yerin topuna ait olduğu görülür. Bundan da yararlanarak ilk önce topuğun yere basması gerekti sonucunu çıkarabiliriz. Daha sonra, bütün taban basılır, baş parmak yere dayanarak iz bırakır ve ayağın kalkmasına yardım eder.

Normal ya da daha kötüsü, yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde ayak bu devrini tam yapmaz. Oysa ki alçak topuklu özel ayakkabılarla, ayağın konumu yaklaşık 1,5 cm. kalınlığındaki bir kitabın üstüne konmuş bir ayağın durumuna benzer. Ökçe siniri gerilir ve baldır kasları çekilir.

Yüksek Taban

Yürürken taban zorunlu olarak düzgün bir durumda yere ulaşır. Böylece yüksek topukta sık görülen
ökçe kemiği (topuğun dışa basan kısmını oluşturan ayak kemiği) burkulması önlenir.

Ayrıca, taban kubbesi denen boy kısım özel bir takviyeyle iyi durumda tutulur. Ayağın yere basış ve parmakların yere dayanması ayakkabı tabanının önündeki özel bir kesimle kolaylaştırılır. Gerçekten, hafifçe yükselerek ayağın gerektiği gibi öne itilmesini sağlar.

Ayak Nasırı Nedir? Öneriler:

Şık olmadıkları için bu ayakkabılar her giysiye uymazlar. Omurga ve ayaklarda biçim bozukluğu gibi sorunlarınız varsa, bu ayakkabılar sürekli giyilmelidir. Bunun dışında günde yalnızca birkaç saat giymek yeterlidir.

Neden

Ayak nasırları, tekrarlayan sürtünme ve ayaktaki cildin ayakkabılara veya yere sürtünmesinden gelişir. Vücudun doğal tepkisi, cildinizin en dış tabakasının daha kalın bir tabakasını (stratum korneum) oluşturarak ayağın bu bölgelerini korumaya çalışmaktır.

Nasırlar mutlaka kötü bir şey değildir. Çünkü vücudun sizi koruma şeklidir. Bununla birlikte, bazen rahatsız olabilirler ve yürümeyi veya ayakta durmayı zorlaştırabilirler.

Ortopedik Ayakkabılar ayak nasır için!
Ortopedik Ayakkabılar ayak nasır için!

Bazen, yeni veya farklı ayakkabılar almak bir dünya fark yaratır. Ayakkabılarınızı yıpranmaya başladıklarında güncellemeyi unutmayın, başlangıçta çok destekleyici olsalar bile. —Dr. Gimbel

Ayak Nasırı Nedir? Risk faktörleri

Nasır gelişimi için risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

 • Artrit, bunyonlar / buneetler ve çekiç ayak parmakları gibi kemiklerinizin hizalamasını değiştiren koşullar.
 • Düzgün oturmayan ayakkabılar giymek.
 • Çorapsız ayakkabı giymek.
 • Çıplak ayakla yürümek.
 • Uzun süre ayaklarınızın üzerinde durmak.
 • Ayağın belirli kısımlarında ekstra baskı yaratan yürüme problemleri (topallama gibi).

Profesyonel İpucu

Diyabet veya dolaşım sorunları gibi bazı tıbbi durumlar evde tedavi yapmayı güvensiz hale getirebilir. Ayağın daha fazla yaralanmasını veya zarar görmesini önlemek için nasırların doktorunuz tarafından sık sık tedavi edilmesi ve takip edilmesi daha güvenlidir. Bir kemik rahatsızlığı veya yürümedeki anormallik nedeniyle nasırlara eğilimliyseniz, özel ortopedik ayaklarınızdaki basıncı azaltmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun. — Dr. Gimbel

Ayak Nasırı Nedir? Muamele

Çok büyük veya kalın olmayan yeni geliştirilmiş bir nasır için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Etkilenen ayağı ılık suda 10 ila 15 dakika veya nasır yumuşayana kadar bekletin.
 • Nasırlı cildin bir kısmını ovalamak için bir ponza taşı veya tırnak törpüsü kullanın.
 • Nasırlara reçetesiz % 40 salisilik asit yaması uygulayın.
 • 48 ila 72 saat sonra yamayı çıkarın.
 • Nasır gidene kadar bu adımları gerektiği gibi tekrarlayın. Nasır 2 hafta sonra gitmediyse, bir doktora görünmelisiniz.
 • Nasır bir yamanın örtemeyeceği kadar büyükse, Çıplak 40 veya Amlaktin gibi % 40 üre veya% 12 amonyum laktat içeren reçetesiz satılan bir krem uygulayabilirsiniz.

Nasırı birkaç hafta veya ay boyunca duruyorsa ve oldukça kalınsa veya 2 hafta içinde evde yapılan tedavilerle gitmediyse, bir doktora görünmelisiniz.

Ayak nasırı nedir nasıl geçer?
Ayak nasırı nedir

Ayak Nasırı Nedir? Doktor Müdahalesi

Doktor ofisteki nasırı neşterle çıkarabilir.

Ortopedik (kemik) cerrahi bazen altta yatan kemik deformiteleri nedeniyle sık tekrarlayan nasırlara sahipseniz veya diğer tedaviler işe yaramazsa ve nasırlar şiddetli ağrıya veya günlük aktivitelerde sorunlara neden oluyorsa gereklidir. Ameliyat kemik deformitesini düzeltmeye çalışacaktır.

Önleyici ipuçları

 • En önemli şey, çoraplı uygun ayakkabılar giymektir.
 • Ayağın nasırlara eğilimli bölgelerinde sürtünmeyi en aza indirmek için özel olarak oturan ortezli ayakkabılar veya ekler almak yararlı olabilir.
 • Yalınayak yürümekten kaçının.
 • Günlük olarak bir losyon veya krem (Vazelin, CeraVe, Setafil, vb.) ile nemlendirerek ayaklarınızdaki cilde iyi bakın.
 • Reçetesiz satılan ayak peelingleri veya maskeleri kullanmak istiyorsanız, bazıları günlük veya uzun süreli kullanım için güvenli olmayabileceğinden, talimatlar için etiketi kontrol edin.
 • Ayak tırnaklarınızı kesmek, ayak parmakları ve topuklar üzerindeki aşırı baskıyı azaltır, bu da nasırları önlemeye yardımcı olabilir.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.