Sağlık

Ayak Siğili Nedir?

Ayak Siğili Nedir | Siğiller çıplak olan bedenin her yerine bulaşabilirler! Tabandaki Siğiller, plajda, havuz kenarında ve çıplak ayakla dolaşılan her yerde bulaşabilir. Tatil dönüşü sık rastlanan taban siğilleri normal siğillerin değişik bir türüdür. Ayağın altında olduğundan sürekli sıkışır ve bu yüzden, derinin içinde yayılırlar. Bu da ağrıyı arttırır.

Siğil görüntüleri
Siğil görüntüleri

Ayak Siğili Nedir?

Bunlar, zararsız fakat bulaşıcı şişliklerdir. Doğrudan ilişkiyle geçerler. Siğiller kanaya bildiklerinden çıplak ayakla yüründüğünde, kan çevreye dağılır. Aynı yerden çıplak ayakla geçen bir başka kişi de rahatsızlığı kapar.

Siğilleri tedavi edilmeden bırakmak, ağrı nedeniyle can yakıcı olabilir. Plantar siğillerin çok acı verici olduğu söylenir. Siğiller konusunda doğru çözümü bulmak için derhal doktora danışılmalıdır. Neyse ki, çoğu durumda siğilleri olduğu gibi bırakırsak zamanla kaybolabilirler. Ancak aylarca ve yıllarca var olabilir. İyileşme yöntemlerinin aranması şiddetle tavsiye edilir.

Bu yüzden, plaj, havuz ve spor salonlarınin soyunma odalarında bulaşma fazladır.

Ayaktaki Siğillerin Nedenleri

Ayak tabanlarımızda bulunan bu siğiller, çocuklar ve genç yetişkinler için, özellikle de ortak alanlarda çıplak ayakla yürüyenler için yaygındır. Bu durumun, etken madde insan papilloma virüsü veya HPV nedeniyle bulaşıcı olduğu söylenir. Bu ajanın sadece ayaklarımızı etkilemediği söylenir, aynı zamanda parmaklarımızı, dizlerimizi, bacaklarımızı veya tırnaklarımızın altını da etkileyebilir.

Sürtünme veya hastanın cildinin baskıya tekrar tekrar maruz kalması, siğil oluşumunu hızlandırabilir.

Ayak tabanı siğilleri
Ayak tabanı siğilleri

Ayak Siğili Nedir? Bulaşıcılık

HPV yayılımı hassastır. Çünkü bu ajan vücudumuza vücut kesikleri veya çatlaklar yoluyla kolayca girebilir. Ayaklardaki siğiller, ayak tabanlarını kesen ve ortak havuz ve halka açık kilitli dolaplar veya duşlar gibi ortak alanlarda çıplak ayakla yürüyen insanlar için yaygındır.

Siğillerden etkilenen bir kişi sosyal olarak sorumlu olmalıdır. Başkalarını viral ajan HPV ile kirletmemelidir.

Siğilin yapışkan bir bandajla kaplanması

Ortak duşlar, banyolar ve benzerleri gibi ortak alanlarda ayakkabı kullanılmalıdır.
Havlu, giysi, ayakkabı veya çorap gibi hijyen materyallerini paylaşılmamalıdır!

Siğil bitkisel iyileşme
Siğil bitkisel iyileşme

Yöntemler

Doğal olarak, ilk önlem olanaklar elverdiği sürece çıplak ayakla yürümekten kaçınmaktır. Ancak, plajda ya da havuzda, ayakkabılarla gezmek de zordur. Eğer, taban siğilleri ortaya çıkmışsa bir çok çözüm elinizin altındadır.

Ayak Siğili Nedir? Elektrikli neşter:

Oldukça ağrı verici bir yönetmdir. Tedavi ağrı vermez ama bölgesel uyuşturma yapıldığından uyuşturucu iğneye katlanmak epey zordur.

Krioterapi (Soğukla tedavi):

(-) 80 derecenin altındaki sıvı azot ya da kar biçimindeki karbonun sürülmesidir. Bu tedavi de oldukça ağrı vericidir ve sonuca ulaşmak için birkaç kez yinelenmelidir. Ayrıca bu iki tedavi, yaklaşık bir ayda iyileşen yaralar
oluşturduğundan yürüme zorlaşır.

Ayak Siğili Nedir? Kimyasal Yöntem :

Sabah ve akşam, siğillerin üzerine, %200 oranında salisilik asit eklenmiş vazelinli pomat sürün. Bu pomadi sürekli ve pansumanlayarak orada tutun. Yavaş yavaş deri beyazlaşınca yaranin temizlenmesine geçin. Bu tedavinin uzun olmak (bir ay) gibi bir sakıncası varsa da, ağrisi yoktur.

Ayak siğili nedir?
Ayak siğili nedir?

Bitkisel Yöntem

Çobanlar tarafından uygulanan eski bir reçetedir. Kırlangıç otu (üstte) adlı, sarı sulu, eski duvarların üstünde ve taşlı bölgelerde bulunan bir bitkiyle yapılır. Sapı kesilir ve içindeki özsu akıtılır. Bir hafta süreyle günde 2 kez, siğilin üzerine sürülür. Kent içinde oturuyorsanız çiçekçilerde ve eczanelerde bulabilirsiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.