Sağlık

Prostat nedir? İyileştirme için Ev Yapımı Doğal öneriler

Prostat nedir? İyileştirme için Ev Yapımı Doğal öneriler | Prostat kanserinin ABD’deki erkeklerde kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedeni olduğunu biliyor muydunuz? Her yedi Amerikalı erkekten birinin hayatı boyunca prostat kanserine yakalanacağı düşünülüyor. Ayrıca her 38 Amerikalı erkekten birinin bu hastalıktan öleceği tahmin ediliyor.

Prostat nedir?

Prostatınız vücudunuzun önemli bir parçasıdır. Üreme sistemine ait olan bir bezdir. Küçüktür (ceviz büyüklüğünde) ve mesanenin altında, rektum alanının önünde bulunur. Prostat, bir erkek boşaldığında sperm yapımına yardımcı olmaktadır.

Prostata doğal çözümler
Prostata doğal çözümler

Prostat Kanseri Risk Faktörleri:

Prostat kanserine özellikle neyin neden olduğunu tam olarak bilinmemektedir. Ancak buna katkıda bulunabilecek bir dizi risk faktörü vardır.

1. Genler / aile öyküsü: Araştırmalar, aile geçmişinizin prostat kanseri teşhisi koyma şansınızı artırabileceğini öne sürmektedir. Yani çoğu zaman bu, yakın aile üyelerinin teşhisleri için geçerlidir.

2. Irk: Araştırmalar, Afrikalı Amerikalı erkeklerin Kafkas erkeklerine kıyasla prostat kanseri riskinin % 60 daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun sebebi beslenme davranışları, tıbbi bakım, yaşam tarzı farkları gibi şeyler olabilir.

3. Yaş: 50 yaşın üzerindeki erkeklerin prostat kanserine yakalanma şansı daha yüksektir.

4. Yüksek yağlı ve süt ürünleri içeren belenme: Araştırmalar, yüksek yağlı gıdalar ve yüksek yağlı süt ürünleri tüketmenin prostat kanserine yakalanma riskinizi artırabileceğini göstermektedir.

5. Prostat nedir? Aşırı Kırmızı et tüketimi:

Yüksek sıcaklıkta pişirilen sığır eti veya domuz eti yemek prostat kanserine yakalanma riskinizi artırabilir. Yani beyaz et tüketmek en iyisidir.

Obezite ve prostat
Obezite ve prostat

6. Obezite: Araştırmalar, obez veya aşırı kilolu erkeklerin agresif prostat kanseri formları geliştirme şansının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

7. enflamasyon: Prostatit olarak da adlandırılır. Bu prostatta uzun süreli iltihap olduğunda ortaya çıkar; prostat kanserine yakalanma şansınızı artırır.

8. Yüksek testosteron seviyeleri: Testosteronu vücudunuzun doğal olarak  metabolize edebileceğini biliyor muydunuz? Yani Dihidrotestosteron (DHT) oluşturur. Bu androjen bir tür erkeklik hormonudur ve erkek üreme sisteminin büyümesinden sorumludur. Vücuda çok fazla testosteron taşınırsa. Prostat hormonları hızlı bir şekilde serbest bırakmaya zorlayabilir. Bu, prostat kanserine yakalanma şansınızı artırabilir.

9. Kimyasallara maruz kalma: Araştırmalar, ekinlerinde böcek ilacı kullanan çiftçilerin riskinin yüksek olduğunu gösterdi. Yani böcek ilacı kullanmayanlara göre prostat kanserine yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu belirtilmektedir. Ayrıca bu, tükettiğimiz genetiği değiştirilmiş gıdaların, prostat kanserine yakalanma riskimizi daha fazla artıracağı anlamına geliyor.

Prostat nedir? Prostat Kanseri Belirtileri:

• Prostat kanserinin erken belirtileri arasında idrar yaparken yanma hissi vardır. Bunun yanında sürekli idrara çıkma ihtiyacı, işeme sonrası eksiklik hissi sayılabilir.

• Prostat kanserinin ikincil belirtileri arasında sırtınızda ve boynunuzda şiddetli kemik ağrısı olabilir. Bununla birlikte şiddetli kilo kaybı da görülebilir. Ayrıca düşük kırmızı kan hücresi sayısı ve bacaklarda ve ayaklarda zayıflık sayılabilir.

Prostat Problemlerini İçin Doğal Çözümler!

Prostat nedir öğrendik. Şimdi sorunlarla ilişkili semptomların tedavisine yardımcı olabilecek bazı yararlı doğal çözümlerin neler olduğunu görelim.

Prostat nedir? Kabak çekirdeği şifa mı?
Prostat nedir? Kabak çekirdeği şifa mı?

1. Otlar: Şifalı otlar ve antienflamatuar yiyecekler prostat bezinin iltihabını azaltabilir. Ayrıca sarımsak, Ekinezya veya altın otu deneyin.

2. Kızılcık suyu: Bir prostat enfeksiyonu genellikle bakteriler mesaneyi tıkadığında ortaya çıkar. Ayrıca araştırmalar kızılcık suyu içmenin bakterilerin yayılma yeteneğini sınırlandırabileceğini göstermektedir (bakterileri tamamen öldürmese de).

3. Vitamin ve mineral alın: Antioksidan bakımından zengin meyvelerle birlikte günlük dozlarda A, C ve E vitaminleri tüketmek gerekir. Böylece bağışıklık sisteminizi iyileştirmeye ve enfeksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

4. Prostat nedir? Stresten kaçının:

Sürekli anksiyete çekiyorsanız, prostat probleminiz semptomlarınız kötüleşebilir veya daha fazla tahriş olabilir. Rahatlamak için derin nefes bir nefes alın. Ayrıca Dua ve meditasyon gibi stres giderme tekniklerini bir araya getirebilirsiniz.

5. Alkolden kaçının: Alkol, kafein ve baharatlı yiyecekler tüketmek iltihabı tahriş edebilir.

6. Yüksek lifli yiyecekler yiyin: Meyve ve sebzeler gibi lif bakımından zengin yiyecekler yemek sindirim sistemini sağlıklı tutacaktır. Böylece iltihabı azaltacak ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

7. Su için: Vücudunuzu detoks etmeye ve bakterileri temizlemeye yardımcı olmak için çok fazla su için.

8. Kabak ve karpuz çekirdeği:

Bu tohumlar idrar akışına yardımcı olan idrar söktürücü özellikler içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini oluşturmak ve onarmak için gerekli olan yüksek düzeyde çinko içerirler. Bu tohumlardan tam lezzet ve besin istiyorsanız, kabuğu çıkarın ve sade olarak yiyin. Ayrıca bu tohumları kullanarak bir içecek yapabilirsiniz. Bunun için bir kavanozu ezilmiş kabak veya karpuz tohumlarıyla doldurun. Daha sonra kaynar su ekleyin ve dik olarak bırakın.

Prostat nedir?
Prostat nedir?

9. Sağlıklı beslenme: Haftada en az iki porsiyon balık tüketin. Çünkü balık omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Soya gıdasını da diyetinize de dahil edin. Ayrıca soya testosteron üretimini azaltabilen ve kan kılcal damarlarının büyümesini sınırlayan fitoöstrojenler içerir. Yani bunlar tümörlerin etrafında, özellikle prostat bölgesinde bulunur.

10. Testere Palmetto:

Araştırmalar, Palmetto’nun prostattaki iltihabı yavaş yavaş azaltabilen hormon seviyelerini değiştirebileceğini göstermektedir. Bu bitki, Amerikan cüce palmiye ağacında yetişen meyvelerden gelir ve 1800’lerin başından beri prostatı tedavi etmek için kullanılır. Günümüz toplumunda, testere Palmetto zayıf idrar akışları veya sık idrara çıkma yaşayan erkekler için son derece popülerdir.

Bir Tüketici anketi raporu, bu bitkiyi kullanan erkeklerin yarısından fazlasının geri dönüşlerini paylaştı. Sonuç olarak prostat enfeksiyonu semptomlarının önemli ölçüde azaldığını görülmüştür. 2001 yılında Üroloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada da destekleyici sonuçlar bulundu. Yani araştırmacılar, testere palmetto alan erkeklerin prostat enfeksiyonu semptomlarının altı aylık bir süre içinde azaldığını keşfettiler. Sadece plasebo alan erkekler semptomlarda bir azalma görmediler.

11. Quercetin:

Son olarak: prostat kanseri veya prostat enfeksiyonu ile ilişkili semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız. Mutlaka randevu almak için hemen doktorunuza başvurun.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.