Sağlık

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? En İyisi Nasıl Seçilir?

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? En İyisi Nasıl Seçilir | GÖZLÜKLERİNİZ İÇİN DOĞRU LENSLERİ SEÇMENİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU VE NASIL SEÇİLECEĞİNİ ÖĞRENELİM! Çoğu insan, çok fazla seçenek olması nedeniyle gözlükleri için çerçeveleri seçmek için daha çok kafa yoruyor ve zaman harcıyor. Bununla birlikte, çok az kişi, gözleri için koruma sağlayan ve onlara en net ve en keskin görüşü veren çok çeşitli lenslere yani gözlük camlarına önem veriyor!

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? En İyisi Nasıl Seçilir?

Çerçeveleri seçmek konfor ve görünüm sağlamak için çok önemlidir. Ancak görmeniz, yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınız için doğru olan camları seçmek de zaman ve dikkat gerektirir.

HANGİ LENSLERİ SEÇMELİSİNİZ?

Gözleriniz ve gözlükleriniz, her gün rahat bir şekilde en net görüşü oluşturmak için birlikte çalışmalıdır. Bu nedenle sizin için en uygun lensleri seçmek önemlidir. Gözlüklerinizin camları görüşünüzü düzeltmeyi, korumayı ve geliştirmeyi amaçlar. Kullanabileceğiniz lens seçeneklerinden bazıları şunlardır:

Daha İyi Görmek İçin

Görüşünüzü düzeltmek için lensler;

Gözlük lensleri nasıl seçilir?
Gözlük lensleri nasıl seçilir?

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? GÖRÜŞÜNÜZÜ DÜZELTEN LENSLER:

Tek odaklı gözlük camları, görüşünüzü düzeltmek için kullanılan en yaygın lenslerdir. Bu camlar, reçetenize uyacak ve aşağıdakiler gibi doğru göz koşullarına uyacak şekilde özel olarak üretilmiştir: miyop, hipermetrop ve astigmatizma.

Hem bifokaller hem de progresif gözlük camları sıkıntı çeken insanların (genellikle 40 yaşın üzerindeki) vizyonunu düzeltmek için yapılır (presbiyopi). Aradaki fark, bifokallerin progresif gözlük camları (örneğin, Varilux) görüşünüzü tüm mesafelerde düzeltir.

Bilgisayar gözlükleri gibi, bir ekleme ile, yalnızca dijital ekranların önünde görüşünüzü korumakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızdan telefonunuza, bir ekrandan diğerine geçerken görme odağınıza ve odaklanmanıza yardımcı olurlar.

Görüşünüzü korumak için lensler;

GÖZLERİNİZİ KORUYAN LENSLER:

Gözlerinizi korumak için gözlüklerinizin camlarına özel kaplamalar eklenir. Aşağıdaki seçeneklerin tümü, gözlüklerinizin ihtiyaçlarınız ve yaşam tarzınız için size en iyi görüşü sağladığından emin olmak için birlikte kullanılabilir:

Fotokromik lensler değişen parlaklık derecelerine uyum sağlayan ve UV ışınlarını filtreleyen ışığa duyarlı lenslerdir.
Parlama önleyici lensler gözlerinizi parlak ışıklara karşı koruyun ve düzenli olarak araba kullanan veya dışarıda biraz zaman geçirenler için mükemmeldir.

Mavi ışık koruma lensleri güneşten, televizyonlardan, bilgisayar ekranlarından ve cep telefonlarından gelen zararlı ışığı filtreler. UV korumalı camlar ultraviyole ışınlarını bloke edebilir.

Doğru gözlük
Doğru gözlük

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? LENSLERİNİZLE GÖRÜŞÜNÜZÜ GELİŞTİRME:

Aşağıdaki camlar, gözlüklerinizi her zaman temiz ve konforlu tutarak net ve keskin görüş sağlayan ve zevklerinize, rahatlığınıza ve aktivite seviyenize uyan başka koruyucu kaplamalara sahiptir.

Görüşünüzü geliştirmek için lensler

Çizilmez lensler lenslerinizin üzerindeki sağlam kaplama sayesinde lenslerinizi çizilmelere karşı korumaya yardımcı olur. Bu, gözlüklerinizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur ve daha net görmeyi sağlar.

Leke önleyici lensler lekelerin ve parmak izlerinin lenslerinizde kalmasını engelleyen özel bir katman veya kaplama içerir.
Toz önleyici lensler lenslerinizi daha uzun süre temiz bırakarak kir ve tozun yapışmadığı bir kaplama kullanılır.

Su itici camlar, yağmur veya yoğuşmanın görüşünüzü engellememesi için suyun camlarınızdan kaymasını sağlarlar.

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? Yüksek indisli camlar!

Yüksek indeksli lensler ışığın göze girdiği yönü değiştirebilen ince ve hafif lenslerdir. Bunlar genellikle daha yüksek reçeteler için sunulur.

Buğu önleyici lensler lenslerinizin sisli hale gelmesinden endişe etmeden sıcak ve soğuk ortam arasında geçiş yapmanızı sağlar.

İhtiyaçlarınız ne olursa olsun, mevcut tüm seçenekleri göz önünde bulundurmak için zaman ayırmaya değer. Bu lenslerden birini veya herhangi birini seçmek zorunda olmadığınızı bilmek önemlidir, tüm bu seçenekler size ihtiyaçlarınıza özel en iyi görüşü sağlamak için birleştirilebilir.

Hala sigortalıysanız, yaşam tarzınıza, yaşınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun seçenekler önerebilecek bir optisyenle konuşabilirsiniz.

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? DOĞRU LENSLER NASIL SEÇİLİR?

İşte kararınızı kolaylaştırmak veya en azından en iyi seçimi yaptığınızdan emin olmak için ve yani gözlükleriniz için doğru lensleri seçmeniz için bazı yararlı ipuçları.

İşte karar vermeden önce kendinize sormanız gereken bazı sorular:

Bir şeyleri yakından veya uzakta görmekte zorlanıyor musunuz?

Kısa görüşlülük (miyopi) veya uzak görüşlülük (hipermetropi), tek görüşlü reçeteli lenslerle kolayca düzeltilebilen yaygın göz rahatsızlıklarıdır. Yakın ve uzak nesneleri görmekte zorlanıyor gibi görünüyorsanız, muhtemelen progresif gözlük camlarına ihtiyacınız vardır.

Gözlük camı çeşitleri nasıl seçilir?
Gözlük camı çeşitleri nasıl seçilir?

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? Okumada sorun mu yaşıyorsunuz?

40 yaşın üzerindeyseniz, bu, progresif gözlük camları gerektirebilecek yaygın bir presbiyopi belirtisidir.

Bilgisayarı çok mu kullanıyorsunuz yoksa çok fazla TV mi izliyorsunuz?

Bilgisayar gözlükleri göz yorgunluğunu ve mavi ışığa aşırı maruz kalmayı önleyebilir. Bu lensler, dijital ekranların önünde çok fazla zaman geçirirseniz mükemmeldir.

Açık havada yaşayan biri misiniz?

UV camlar, gözlerinizi zararlı UV ışığına aşırı maruz kalmaktan korumada yararlı olabilir. Ek olarak, fotokromik veya adaptif lensler hem iç hem de dış mekanlarda rahat görüş sağlar.

Çok fazla spor yapıyor musunuz?

Gözlüklerinizdeki çizilmez, lekelenme önleyici, toz tutmaz, buğu önleyici ve hatta su itici lens kaplamaları, aktif yaşam tarzınızın tadını sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Gözlük Camı Çeşitleri Nelerdir? Geceleri araba kullanıyor musun?

Parlama önleyici lensler, sürüşünüz boyunca kristal netliğinde görüş sağlayarak kazaları önleyebilir.

Kendinize sormanız gereken daha birçok soru var. Ancak bunlar, en uygun lensleri seçerken size iyi bir başlangıç noktası sağlayacaktır. Bu seçenekleri göz uzmanınızla konuşmak için yeterince zaman harcadığınızdan emin olun.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.