Güzel Bilgiler

Yapay Elmas ve Doğal Elmas Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisini Seçersiniz?

Yapay Elmas ve Doğal Elmas Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangisini Seçersiniz | İki tür elmas vardır: yapay ve doğal. Yapay olduğunu duyduğumuzda, genellikle kafamızda olumsuz bir imaj yaratırız. Ancak doğal kadar kalitelidirler ve elmasa özgü çekici ve paha biçilmez bir parlaklık yayarlar. Elmas yüzük veya pırlanta yüzük nişan ve evlilik tekliflerinin vaz geçilmez unsurlarıdır. Peki Elmasımız yapay mı olsun, doğal mı?

Elmas yüzük nasıl seçilir?
Elmas yüzük nasıl seçilir?

Yapay Elmas ve Doğal Elmas Arasındaki Farklar Nelerdir? Hangi Elmas Yüzüğü Seçersiniz?

Bu yazımızda, yapay elmaslara odaklanacağız ve doğal elmaslardan farklarını ve fiyatlarını tanıtacağız. Buna ek olarak, nişan yüzüğünüz veya alyansınız için yapay bir elmas seçip seçemeyeceğiniz hakkında fikriniz olacaktır.

Bu yüzden evlenme teklifi yapmadan önce mutlaka bu yazıyı okuyun:)

Neler Öğreneceğiz?

 • Nişan yüzüğü ve alyans için tek taş elmasın bir standart haline gelmesinin nedeni nedir?
 • İki çeşit elmas vardır, yapay ve doğal, ilgili özellikleri.
 • Doğal elmaslar
 • Yapay elmaslar
 • Yapay ve doğal arasında ayrım nasıl yapılır?
 • Nasıl bulundu? Yapay elmasların tarihi.
 • Yapay elmasın değeri
 • Yapay elmas daha mı ucuz?
 • Yapay elmas seçmenin avantajları ve dezavantajları
 • Yapay elmas takılar nereden elde edilebilir?
 • Hangisi daha iyi? Nişan yüzükleri mi ve alyans elmasları mı?
 • Yüzük seçmek!
Sentetik elmas kaliteli mi?
Sentetik pırlanta yüzük kaliteli mi?

Nişan yüzüğü ve alyans için tek taş elmasın, bir standart haline gelmesinin nedeni nedir?

Nişan yüzükleri ve alyanslar için elmasların seçilmesinin nedeni “Sertlik”tir. Elmaslar, dünyadaki mineraller arasında çizilmelere karşı en dirençli ve en dayanıklı olanıdır. Bu nokta “İki kişi arasındaki bağın sağlamlığını” anımsatır. Ve yani bir nişan yüzüğü ve bir alyans için uygun olması popülerdir.

Ayrıca elmaslar “İffet”, “Saf ve masum” ve “Sonsuz bağlar” gibi özlü kelimeler ile ilişkilendirilirler. Bu aynı zamanda elmasların nişan yüzükleri ve alyanslar için mücevher olarak bir demirbaş haline gelmesinin nedenlerinden biridir. Özellikle, “İffet” ve “Saf masumiyet” gelinin imajıyla mükemmel bir şekilde eşleşir.

Yapay Elmas mı ve Doğal Elmas mı? İki çeşit elmas vardır, yapay ve doğal, ilgili özellikleri.

İki tür elmas vardır: yapay ve doğal. “yapay = sahte” olarak düşünmek kolaydır. Ancak sentetik elmaslara özgü bazı çekici özellikler de vardır.

Doğal elmaslar

Doğal elmaslar doğada oluşturulmuş elmaslardır. Özelliği “yüksek kırılma indisi”dir. Diğer değerli taşlarla karşılaştırıldığında, bir elmasın kırılma indisi son derece yüksektir ve güçlü, güzel bir parlaklığı vardır. Ek olarak, “oldukça nadir” bulunma özelliğine sahiptir. Doğal elmas sayısı sınırlı olduğundan, diğer değerli taşlardan çok daha kıymetlidir. Bunlara ek olarak, “büyük boy”, “daha az ekleme ve kusurlu” ve “renksiz şeffaf” elmaslar daha değerlidir. Bu nedenlere bağlı olarak fiyatları yükselebilmektedir.

Doğal elmas nedir?
Doğal elmas nedir?

Yapay elmas

Adından da anlaşılacağı gibi yapay elmaslar insan eliyle üretilen elmaslardır. Üretim teknolojisi çok yüksektir ve bir eksper tarafından bile ayırt edilmesinin zor olduğu söylenir. Doğal elmaslarla aynı karbon hammadde kullanılır, bu nedenle temel öz kısım aynı kalır.

Yapay elmasların en büyük özelliği, üretiminin kısa bir süreye sahip olmasıdır. Doğal elmaslar yıllar içinde yeryüzünün derinliklerinde üretilirken, sentetik elmaslar günler ila haftalar içinde laboratuvarlarda yapılabilir. Tabii ki, optik özellikler, fiziksel özellikler, kimyasal bileşimler ve hammaddeler de dahil olmak üzere kristal yapı, doğal elmaslarla aynıdır. Yani kısa sürede doğal elmasa eşdeğer değerli taşlar üretebilirsiniz.

Bu tür yapay elmaslar, çevre koruma ile ilgilenen birçok kişi tarafından desteklenmektedir. Bunun nedeni, doğal elmaslar gibi “kazı yapmak” zorunda kalmamanızdır. Maden kazılarının çevre tahribatı yarattığı bilinmektedir. Bazı insanlar doğaya zarar vermeme düşüncesiyle doğal elmaslar yerine sentetik elmasları tercih ederler.

Yapay ve doğal arasında ayrım nasıl yapılır?

Yapay ve doğal elmasları ayırt etmek için, öncelikle iç yapıya odaklanmak önemlidir.
Doğal elmaslar doğal süreçle yaratılmış ürünlerdir. Bu nedenle safsızlık içerme oranları çok düşüktür. Öte yandan, yapay elmaslar insan eliyle yapılır. Bu nedenle etkileyen sadece birkaç parametre vardır. Hiçbir katışık ve safsızlık içermeyen temiz bir elmasın, yapay bir elmas olması muhtemeldir.

Ek olarak yapay elmaslar ve doğal elmaslar farklı “kristal şekillere” sahiptir. Doğal elmaslar oktahedral kristallerdir (sekiz üçgen birleştirilmiş). Sentetik elmaslar ise oktahlanmış ve küp kristallerdir (altı kare birleştirilmiş). Küp kristaller doğal elmaslarda olmadığı için küp kristalli taşlar yapay elmas olarak kabul edilirler.

Değerli Taşlı Yüzüklerin Özellikleri
Değerli Taşlı Yüzüklerin Özellikleri

Yapay elmas ve doğal elmas arasında nasıl ayrım yapılır anlattık. Ancak temelde bir amatör gözünden ayırt etmek zordur. Düzgün bir şekilde ayırt etmek için özel bir uzmanla değer biçmek gerekir.

Nasıl doğdu? Yapay elmasların tarihi

Peki yapay elmaslar nasıl ortaya çıktı?

18. yüzyılın ikinci yarısında elmasların karbondan yapıldığı bulunmuştur. 19. ve 20. yüzyıllarda şirketlerin yapay elmasları sentezleme çalışmalarına başladığı söyleniyor.

1879’da ilk kez sentetik elmas üretmeyi başarmalarına rağmen, zayıf tekrarlanabilirlik nedeniyle resmi olarak başarılı olamadı. Daha sonra, 1941’de, ABD’deki General Electric diğer şirketlerle ortak bir şekilde yapay elmas üretmeye çalıştı. Ancak araştırmalar İkinci Dünya Savaşı’nın etkisiyle kesintiye uğradığı. Ve 10 yıl sonra 1951’de kaldıkları yerden devam ettiler.

HPHT yöntemi

1955’te General Electric, hpht (yüksek sıcaklık ve yüksek basınç) yöntemini bir pres kullanarak icat etti ve ilk yüksek oranda tekrarlanabilir yapay elmas doğdu. Aynı zamanda, İsveçli ASA yapay elmas üretmeyi başardı. Ancak, küçük boyutu nedeniyle halka açık olmadığı görülüyordu. General Electric tarafından ABD’de üretilen yapay elmaslar da mücevher için uygun olmayan küçük boyutlardaydı. Bu yüzden tıbbi ve endüstriyel kullanım için kullanılmaya başlandı.

1970 yılında, çok yönlü kesim yapılabilen yapay elmaslar doğmuştur. Daha sonra, 1980’lerde, mücevherler için yapay elmasların seri olarak üretilmeye başlandığı belirtilmektedir. Mükemmel yapay elmas üretim teknolojisi sayesinde, artık doğal elmaslardan ayırt edilemeyecek kadar kusursuz hale gelmişlerdir.

Sentetik değerli taşlar, değerli mi?
Sentetik değerli taşlar, değerli mi?

Yapay elmasın değeri

Yapay elmasların genellikle doğal elmaslardan daha ucuz olduğu düşünülür. Ancak sonuç olarak, sentetik elmaslar doğal elmaslarla eşdeğerdir. Yapay elmasların değeri, sadece doğal olmadıkları için önemli ölçüde azalmaz. Bunun nedeni, yapay ve doğal elmasların aynı köklere sahip olması ve değerli taşların kalitesinde önemli bir fark olmamasıdır.

Yine yapay ve doğal elmasların hammaddeleri, optik özellikleri, fiziksel özellikleri, kimyasal bileşimleri ve kristal yapıları büyük oranda benzerdir. Bu sebeple, bir mücevher olarak kalitede bir fark olmadığı görülebilir. Görünüm açısından, hem yapay hem de doğal elmas, insanların kalplerini büyüleyen güzel bir parıltı yayar.

Nişan yüzüğünde değerli bir elmas olmasını isteyebilirsiniz. Bunun yanında, standardı değer açısından koyarsanız, birini veya diğerini seçmek zordur. Çünkü hem yapay hem de doğal mükemmeldir. Bu nedenle, yapay ve doğal elmasların önceden eşdeğer olarak kabul edilmesi ve diğer kriterlerle karşılaştırılması önerilir.

Yapay Elmas mı ve Doğal Elmas mı? Yapay elmas daha mı ucuz?

Yapay elmasların fiyatının doğal elmasların yaklaşık yarısı olduğu söyleniyor. Doğal elmasların fiyatı, Amerika Gemoloji Derneği (G.I.A) tarafından belirlenen Uluslararası Kalite Değerlendirme Standartlarına göre 4C derecelendirmesine göre belirlenir. Her doğal elmasın farklı bir derecelendirmesi 4C’dir. Bu nedenle fiyat doğal olarak değişir. Bu nedenle, sentetik elmasların özel fiyatı genel olarak söylenemez ve piyasa tarafından belirlenir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, yapay elmasların üretim teknolojisi önemli ölçüde gelişmiştir. Elmas değerleme ajanslarından bazıları, Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI), sentetik elmas kalitesini onayladı. Bu sebeple, doğal elmasların fiyatının gelecekte düşebilir. Bu olursa doğal olarak yapay elmasların fiyatı daha da düşebilir.

Yapay Elmas mı ve Doğal Elmas mı? Yapay elmas seçmenin avantajları ve dezavantajları

Yapay elmas seçmenin ilk avantajı fiyatın makul olmasıdır. Doğal elmaslarla karşılaştırıldığında, nadirlik azalır, böylece ulaşılması kolay bir fiyata satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, kalite düşük değildir ve yapay bir elmas olduğu için “istikrarlı ve güzel bir elmas” alabilirsiniz.

Doğal elmas durumunda, her taşın kendi kişiliği vardır. Çünkü safsızlıklar ve kusurlar içerir. Ancak sentetik elmasların hepsi neredeyse aynı kaplamaya sahiptir. Bunun yanında herkes yüksek kaliteli yapay elmas satın alabilir çünkü kalitede neredeyse hiçbir değişiklik yoktur.

Yapay bir elmas seçmenin dezavantajı, doğal olmamasıdır. Nişan yüzüğü veya alyans için mücevher olarak size özel doğal bir elmas istiyorsanız, yapay elmasın dezavantajlarını hissedebilirsiniz. Buna ek olarak, sentetik elmaslar yüksek fiyatlı hediye bekleyenler için dezavantaj olabilir. Ancak nişan yüzükleri ve alyanslar genellikle iler ki yılarda satılmaz. Doğal elmastan ayırt edilemez ve yani aslında bir zararınız yoktur.

Yapay elmas takılar nereden edinilir?

Sentetik elmas takılar De Beers tarafından başlatılan Lightbox’ta mevcuttur. Ancak, henüz bazı ülkelerde satışa sunulmamışlardır (16 Şubat 2021 itibarıyla).

Ayrıca yapay elmas takılar 2018 yılında açılan “LARK & AMP” ve “COURBET” markalarından temin edilebiliyor. Ancak denizaşırı konumlarda oldukları için satın almanın kolay olduğu söylenemez.

Bununla birlikte, son yıllarda sentetik elmas satan markalar Türkiye’de de ortaya çıkıyor. Bu nedenle, onları araştırabilirsiniz.

Elmas yüzük seçerken!
Elmas yüzük seçerken!

Yapay Elmas mı ve Doğal Elmas mı? Hangisi senin için uygun?

Sonuçta, nişan yüzüğü için hangisinin doğru olduğunu merak eden insanlar var. Yapay ve doğal elmasların karşılaştırılması zordur. Çünkü sadece aynı görünmekle kalmaz, aynı hammaddelere, bileşenlere ve yapıya da sahiptirler. Bu nedenle, kararsızlık yaşamak doğaldır.

Ancak nişan yüzükleri ve alyanslar sevgili eşiniz için önemli hediyelerdir. Özel bir his üretebilecek ve nadir bulunan bir mücevher seçmek istiyorum diyorsanız, doğal elmasın uygun olduğu söylenebilir.

Nişan yüzükleri ve alyans için?

Doğal elmaslar doğanın yarattığı özel değerli taşlardır. Kolayca bulunmadıkları için nadirdir, renksiz ve şeffafken muhteşem bir güzellik yayarlar. Sentetik elmaslar benzer özelliklere sahiptir. Ancak kısa sürede yapılabildiği için doğal elmasların daha üstün oldukları söylenebilir.

Ayrıca, doğal elmaslar “saf ve masum” ve “sonsuz bağlar” gibi taş kelimelerine sahiptir. Her iki anlam da nişan yüzükleri ve alyanslar için uygundur. Bu nedenle yüzüğü süsleyerek özel bir duyguyu daha fazla vurgulamak mümkündür. Bu bakımdan nişan yüzükleri ve alyanslar için mümkün olduğunca doğal pırlanta seçmek daha iyidir.

Yapay Elmas mı ve Doğal Elmas mı? Bütçeyi düşünürsek!

Ancak, bazı insanlar yüzük bütçenizi aşağıda tutmak ister. Ve yani doğal elmaslarla bir nişan yüzüğü veya alyans satın almakta zorlanabilir. Eğer öyleyse, sentetik bir elmas seçin. Doğal elmaslardan daha ucuza satın alabilirsiniz, Böylece aşırıya kaçmadan bir yüzük hazırlayabilirsiniz. Ek olarak, yukarıda da belirtildiği gibi, yapay ve doğal arasında kalite farkı yoktur. Bu nedenle elmasa özgü özel bir his üretmek mümkündür.

En güzel Yapay elmas yüzükler
En güzel Yapay elmas yüzükler!

Elmas Yüzük seçmek!

Nişan yüzüğü veya alyans vermede en önemli şey eşinize sevgilerinizi iletmektir. Eğer bu açıksa, herhangi bir yüzük partnerinizi gülümsetmelidir. Elmaslar hakkında çok titiz olmadan duygularınızı aktaran bir yüzük seçin.

Daha da özel bir nişan yüzüğü veya alyans vermek istiyorsanız, elmas kesimlere de önem vermenizi öneririz.

Elmaslar genellikle nişan yüzükleri ve alyanslarda düşünülür. Bu değerli taşın yapay ve doğal olmak üzere iki türü vardır. Ancak sadece üretimleri farklıdır ve kalite ve değerlerinde hiçbir fark yoktur. Buna ek olarak, her ikisi de elmaslara özgü güzel bir parlaklık vardır. Böylece nişan yüzüğünüze veya alyansınıza elmas ekleyerek özel bir his yaratabilirsiniz. Bir nişan yüzüğü veya alyans satın almak üzereyseniz, lütfen bu makaledeki bilgileri kullanın.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.