Faydalı Bilgiler

Fırtınalar nasıl oluşur ve hava patlaması hakkında Yeni Bilgiler!

Fırtına ve sağanak yağış

Fırtınalar nasıl oluşur? | Fırtınalar ve sağanak yağmur hakkında yeni bilgiler yayınlandı! Gök gürültülü sağanak yağışlar genellikle şiddetli bulut patlamalarını kışkırtarak yıkıcı sellere neden olabilir. Peki gök gürültülüsü ve sağanak yağışlı bulut patlamalarını ne ortaya çıkarıyor? Bu soru yeni bir çalışmayı tetikledi.

Gök gürültülü fırtınalar ve sağanak yağış, hava patlaması, şimşek ve şiddetli rüzgarın yoğun olduğu hava durumudur.

Fırtınalar nasıl oluşur?
Fırtınalar nasıl oluşur?

Fırtınalar nasıl oluşur ve hava patlaması nedir, nasıl oluşur?

Bulutların kümeler halinde üst üste birikmesiyle oluşan fırtınalara genellikle şiddetli bulut patlamaları, yıldırımlar ve seller eşlik eder ve bu da etkilenen bölgeleri harap edebilir.

Yeni bir çalışmada, Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar güçlü gök gürültülü fırtınalar ve bulut patlamalarını tetikleme potansiyeline sahip belirli bir mekanizma ışık tutuyor:Bilgimizi arttırmanın yolları! 

Kopenhag Üniversitesi Niels Bohr Enstitüsü’nde doçent olan Jan Olaf Huter.”Atmosferin büyük fırtınalar üretme yeteneğinin, diğer şeylerin yanı sıra, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık arasındaki farktan etkilendiği sonucuna vardıklarını belirtti. Fark büyükse, daha fazla gök gürültülü sağanak yağış görülüyor ve daha sonra daha fazla bulut patlaması görürsünüz, ” diyor.

firtinalar ve saganak yagis
Gök patlaması!

Fırtınalar nasıl oluşur? Fırtınadan önce!

Härter, bölümlerindeki meslektaşlarıyla birlikte, özellikle 100 kilometre veya daha fazla alana yayılan güçlü gök gürültülü fırtınalar olmak üzere, mezoto konveksiyon diye anılan sistemlerinin oluşumunu incelemek için bilgisayar simülasyonlarını kullandı.

Bu tür fırtınalar daha çok tropik bölgelerde meydana gelirken, Danimarka’da yaşanan hadiseden dolayı orada da önemlidir.

Fırtınalar

“Danimarka’da yaz sıcaklıkları artmaya devam ederse ne olacak? Daha fazla gök gürültülü fırtına ve bulut patlaması yaşarsak hiç şaşırmam! Ve bununla birlikte bazı iklim modelleri, önümüzdeki 20-30 yıl içinde bu hava olaylarının tekrar meydana geleceği tahmin ediliyor,” diyor Jan Olaf Huter.

firtinalar nasil olur
Fırtınalar nasıl olur?

Gece ve gündüz sıcaklık farklarının önemi;

Gök gürültülü fırtınanalar, sıcak ve nemli yüzey seviyesindeki havanın  yukarıya doğru yükselmesi ve atmosferin daha yükseklerinde daha soğuk havayla buluşmasıyla oluşur. Bu durum, üzerindeki havanın dengesini daha da bozar ve sıcak havayı daha da yükseğe taşıyan konveksiyonu oluşturur.

Bu olay tencerede kaynayan suyun durumu gibidir. Bir tencerenin dibinde ısınan su yukarı doğru yükselir ve yüzeyde fokurdama ve kabarcıklar oluşur. Aynı şey gök gürültülü fırtınalarda da meydana gelir.

“Sıcak hava atmosfere doğru yükselirken, daha soğuk hava ve yoğunlaşma ile karşılaşır. Yani bulutlar ve yağmur damlaları oluşturur. Sonuç olarak, gök gürültülü sağanak genellikle yoğun yağmur ve bulut patlamaları tarafından takip edilir, “Silİs Boye Nissan, Niels Bohr Enstitüsü’nde doktora öğrencisi ve çalışmanın arkasındaki araştırmacılar bu şekilde açıklıyorlar.

Gece ve gündüz etkisiyle fırtınalar nasıl oluşur?

Araştırmacılar, büyük gök gürültülü sağanak ve bulut patlamaları riskinin sebebini araştırdı. Ve en sonunda gece ve gündüz dünya yüzey sıcaklığı arasındaki farklardan etkilendiği sonucuna vardılar.

Sıcaklık farkı çok fazla arttığında şiddetli fırtına riski artar. Bilim adamları sıcaklık farklılıklarını neyin etkilediğini henüz kesin olarak söyleyememiyorlar. Bu yüzden daha ihtiyatlı bir hipotez öne sürüyorlar.

Gündüz ve gece yüzey sıcaklıkları arasındaki fark toprağın nem içeriğine bağlıdır.

Toprak nemli se sıcaklık farkları azalır; Horter, ” Yüzme havuzu ya da gündüz ve gece sıcaklıklarını kontrol eden bir deniz gibi şaşkınlık verici bir doğa olayı!” diye açıklıyor.

Diğer taraftan, toprak kuru ise, toprakta ısıyı absorbe edecek kadar nem olmaz. Bunun için yüksek gündüz sıcaklıkları bir gecede önemli ölçüde azalacaktır.

Hava cepleri ile artırılan gök gürültülü sağanak yağışlar;

Danimarka’da fırtınalar genellikle yaklaşık 10 kilometrelik alanları kaplar. Tropikal fırtınalar 100 kilometre veya daha fazla alana yayılıp etkileyebilirler!

Gök gürültülü fırtınaların bu kadar güçlü olmasının nedeni nedir? Dünya yüzeyindeki büyük gündüz ve gece sıcaklık değişimleri en büyük etkendir. Ayrıca bu durum kendi kendini güçlendiren bir mekanizmayla da ilgilidir.

Araştırmaların önemi!

“Hava sıcaklığındaki farklılıklar bulut kümeleri ve yoğun yağmur oluşturur. Böylece yağmur yavaşça buharlaşırken aşağı doğru çok fazla enerji oluşur. Bu meydana geldiğinde, her yağmur damlası etrafında soğuk havadan bir cep oluşturur. Oluşan bu soğuk hava cepleri diğer soğuk hava cepleri ile çarpıştıkça olanlar olur! Diğer hava sistemleri, daha fazla bulutlanma, yağmur ve gök gürültüsü oluşturur. Bu da kendi kendini güçlendiren bir etkinin sebep olduğu bir durumdur, “diyor Silais Boyen Nissan. Ve aşağıdaki şu sonuca varıyor:

Bulut patlamalarından kaynaklanan sağanak yağmur genellikle evlerde hasara yol açar ve insanların hayatlarını tehlikeye atar. Bu nedenle, aşırı hava olaylarında uç noktalarda gece-gündüz sıcaklık değişimlerinin takibi önemlidir. Nedenlerinin araştırmasına devam edilmesi daha güvenli bir dünya için kritik hale gelmiştir.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.