Eğitim

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Hızlı Okuma Nasıl Olur?

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Önce Yanlış Okumayı Bırakın | Yoğun ve hızlı modern çağda, çeşitli şeyler bilmek isteyen ve çok fazla kitap okumak isteyen birçok insan var. Ancak çoğumuz buna kolayca nasıl zaman ayıracağımızdan endişelenmekteyiz.

Daha fazla okuma ve öğrenme süresi elde etmenin en iyi yolu okumanızı hızlandırmaktır. İnsanlar okuma hızını artırmanın zor olduğunu düşünme eğilimindedir. Ancak aslında, yüksek sesle okumayı bırakırsanız ve görsel okumaya geçen herkes hızlı okuyabilir.

Hızlı okuma nedir
Hızlı okuma nedir

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Hızlı Okuma için Yanlış Okumayı Bırakın!

Burada, okuma hızını artırmak için esas olarak nelerin durdurulması gerektiğini öğreneceğiz. Ve sonra görsel okuma için ideal olan doğru beyin hızı okuması yöntemi “Anında Okuma”yı ayrıntılı olarak tanıtacağız.

Neler Öğreneceğiz?

Bunları durdurursanız, okuma hızınız kesinlikle artacaktır.
Beyinde yüksek sesle okumayın!
Her seferinde bir karakteri dikkatlice okuma zihniyeti.
Geri okuma
Okumayı atla
Görsel okumada (toplu okuma) ustalaşmak istiyorsanız, “doğru beyin hızı ile okuması” önerilir.
Sağ beyin hızı okuma ile geleneksel hız okuma arasındaki farklar.
Sağ beyin hızı ile okuma cümlelerin görüntüsüdür.
Doğru beyin hızı okuması ile genel okumadan 50 kat daha hızlı okunabilir.
Herkes için basit bir eğitimle görsel okumada ustalaşın!
Hızlı okumadan önce bilmeniz gereken “okumayı hızlandırma ipuçları” nelerdir?
Temel cümle kompozisyonunun kurallarını bilin!
Resmin tamamını kavrayın
Özet

Bunları durdurursanız, okuma hızınız kesinlikle artacaktır.

Kitap okuyan insanlar genellikle hızlı okumaya fren koyma eylemini giyerler. Sadece bu eylemleri durdurmak bile okuma hızınızı büyük ölçüde artırabilir.

Burada, okurken hemen şimdi durdurmanız gereken aşağıdaki dört eylemi açıklayacağız.

Bilgisayarda hızlı okuma
Bilgisayarda hızlı okuma

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? 4 Okuma tabusu:

  • Beyinde yüksek sesle okuma
  • Her seferinde bir karakteri dikkatlice okuma bilinci
  • Geri okuma
  • Okumayı atlama

Her birine bir göz atalım.

Beyinde yüksek sesle okuma

İlkokuldayken, herkese Türkçe ders kitaplarının isimlendirmeleri okutulacaktı. Okullarda, daima aşırı yüksek sesle okumayı teşvik etme eğilimi vardır. Ancak hızlı okuma açısından, yüksek sesle okumak % 100 zarardır ve bir faydası da yoktur.

Okuma hızınızı artırmak istiyorsanız asla yüksek sesle okumayın. Nedeni çok basit. Çünkü yüksek sesle okumanın hızı, sessiz okumadan ezici derecede daha yavaştır.

TRT’NİN SPİKERI MAKALEYİ DAKİKADA YAKLAŞIK 300 KARAKTER HIZLA OKUR. ÖTE YANDAN, DOĞRU BİR BEYİN HIZI OKUMA YÖNTEMİYLE, DAKİKADA 20.000 KARAKTER VEYA DAHA FAZLA HIZDA OKUYABİLMEK MÜMKÜNDÜR.

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Beynini Sustur

Başka bir deyişle, yüksek sesle okuma ve hızlı okuma arasındaki fark 60 kattan daha farklı olabilir. Tabii ki, bireysel farklılıklar da vardır. Ancak yüksek sesle okumak, sessiz okumadan daha hızlı olamaz.

Buna ek olarak, gerçekten konuşmuyor olsanız bile, kafanızda yüksek sesle okursanız sonuç yine aynı olur. Ve maalesef çoğu insan sessiz okusa bile “beyinde yüksek sesle okuma” yapar.

Yüksek sesle okumak ezber için etkilidir. Ezberlemek istediğiniz birçok öğeyi yüksek sesle okursanız, beynin önemli bir bilgi olduğuna karar verecek ve hatırlaması daha kolay olacaktır.

Yani okumanızı hızlandırmak için, beyninizde yüksek sesle okumayı durdurmayı en önemli öncelik olarak düşünün.

Her seferinde bir karakteri dikkatlice okuma zihniyeti

Bu konu da, yukarıda belirtilen yüksek sesle okuma ile ilgilidir. Ancak nedense okumanın çok dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğine dair bir inanç vardır. Okumayı hızlandırmak için hızlı okuma için “her seferinde her karakteri dikkatlice okuma bilinci” kafadan atılmalıdır.

Bunun da basit bir nedeni vardır. Ne kadar yavaş ve dikkatli okursanız okuyun, okuma sadece biraz esnek olacak ve algıladığınız değişmeyecek ve düzelmeyecektir.

Bellek temel olarak bilgilere dokunma sayısına göre belirlenir. 10 saatin üzerinde bir kez okumak yerine, bir kitabı 30 dakikada hızlı bir şekilde okursanız. Ve yani kalan sürede tekrar tekrar okursanız hafızaya yerleşmesi ezici derecede kolay olur.

Elbette, bilinçte dikkatlice okumaktan cümleleri topluca okumak için “görsel okumaya” geçelim. Görsel okumayı biraz ileride daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Okuma alışkanlıkları
Okuma alışkanlıkları

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Geri okuma

Geri okuma okuması yavaş olan insanlar için tipik bir okumadır. Sayfayı okurken, yolda birçok kez geri döndürmeye içeriği onaylama alışkanlığı eklenirse, aynı bölüm birçok kez yeniden okunacaktır.

Bununla, hızlı okuyamazsınız.

Geri okumayı önlemenin en iyi yolu, birçok illüstrasyon ve resim içeren bir kitap okumaktır. Yani çalışma için gerekli bilgileri elde etmeden okunması biraz zor olan kitapları okuma konusunda sabırlı olmalısınız.

Öyle bir durumda, belirsiz pasajlar hakkında çok fazla endişelenmeyin ve önce sonuna kadar okuyun. Sadece önemsediğiniz parçaları tekrar okuduğunuzda kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca, içindekiler ve önsözler tablosunu okursanız yani ana hattı aklınıza koyup okumaya başlarsanız, geri dönüş okuması büyük ölçüde azalır. Son bölümde içindekiler ve önsözler tablosunun nasıl kullanılacağını detaylı olarak anlatacağız.

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Atlayarak okuma

“Okuma atlama” veya “Çapraz okuma” adı verilen okuma yöntemlerinde yalnızca önemli noktaları okumaya odaklanılır.

Tabii ki, hızlı bir şekilde kitap okuyabilirsiniz. Yani vakalar ve tanıtımlar gibi kitabın içeriğiyle doğrudan ilgili olmayan yerleri atlar ve okursunuz.

Ancak, okuma atlamaya odaklanmadığınızda yanlışlıkla hata yapmak kolaydır. Ayrıca, hızlı okuma ile sonuna kadar hızlı bir şekilde okuyabiliyorsanız, ilk etapta okumayı atlamanıza gerek yoktur.

“Önemli bölümlerin etrafında verimli okuma” kavramı çok kullanılmalıdır. Ancak hızlı bir şekilde okuyabiliyorsanız, okumayı atlamak daha iyidir.

Görsel okumak
Görsel okumak

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Görsel okuma

Görsel okumada (toplu okuma) ustalaşmak istiyorsanız, “doğru beyin hızı okuması” önerilir.
Yukarıda bahsedildiği gibi, cümleleri birlikte okuyan “görsel okuma”, hızlı okuma için gereklidir. Bu bölümde, görsel okuma, doğru beyin hızı okuma yöntemi “anında okuma” elde etmek için en iyi okuma yöntemini aşağıdaki dört noktadan açıklayacağız.

Sağ beyin hızı okuma ile “anında okuma” nedir?

Sağ beyin hızı okuma ile geleneksel hızlı okuma arasındaki farklar nelerdir? Sağ beyin hızı okumanın amacı cümlelerin görüntüsüdür. Doğru beyin hızı okuması genel okumadan 50 kat daha hızlı okunabilir.

Herkes basit bir eğitimle görsel okumada ustalaşabilir!

Tek tek açıklayacağız.

Hız okuma genel olarak aşağıdaki üç türe ayrılır.

Gözleri hızlı hareket ettiren bir hızlı okuma yöntemi!

Sadece önemli noktaları okumak için okumayı hızlandırın (okumayı atlayın). Doğru beyni kullanarak okumayı hızlandırın. Yukarıda belirtildiği gibi okumayı atlamak hariç tutulursa. Doğru beyni kullanarak hızlı okuma ile geleneksel hızlı okuma arasındaki en büyük fark göz eğitiminin varlığı veya yokluğudur.

Hızlı okuma uzun zamandır ana akım olmuştur. Bununla birlikte, şiddetli göz eğitimlerine devam edemeyen ve yarı yolda bırakan birçok insan olduğundan, hızlı okumanın kendisi uzun süredir bir yerde şüpheli bir görüntü ile algılanmıştır.

Bununla birlikte, doğru beyin hızı ile okuma yöntemi “anında okuma” da sert göz küresi eğitimi yoktur.

Sağ beyin hızı okumanın amacı cümlelerin görüntüsüdür.

Okuma söz konusu olduğunda, bir dil işlevi olan sol beyinle yapmak yaygındır. Bununla birlikte, sağ beyin ile hızlı okuma durumunda, cümleler görüntü oluşturması iyi olan sağ beyinle okunur.

Karakterleri bir kerede bir karakter olarak okumak yerine, cümle cümle okuyup okuduğunuz cümlelerin resmini yapmak ezici derecede daha hızlıdır.

“Bu tatilde hangi yöne gitmek istiyorsunuz, deniz mi yoksa dağ mı?” diye sorulduğunda, zihninizde masmavi deniz ve yeşilliklerin olduğu dağları bir anda hayal etmiş olursunuz.

Okumayı geliştirmek
Okumayı geliştirmek

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Görüntü reaksiyonu

Görüntünün reaksiyon hızından en iyi şekilde yararlandığımızdan doğru beyin hızı okuma yöntemi ile şaşırtıcı bir okuma hızı gerçekleştirebiliriz.

Tabii ki, anında görüntülemeden önce bazı eğitimler gereklidir. Anlık okumada kısa cümleleri kısa sürede imajlamak için eğitimler gerçekleştiriyoruz.

Ama imaj için özel bir yeteneğe ihtiyacın yok. Uygun bir rehberlik alırsanız kendi kendinize de ustalaşabilirsiniz.

Doğru beyin hızı okuması genel okumadan 50 kat daha hızlı okunabilir

Doğru beyin hızı okuma yöntemi “anında okuma” konusunda ustalaştıysanız, bir kitabı gerçekten ne kadar hızlı okuyabileceğiniz konusunda çok şaşıracaksınız.

Tabii ki, bireysel farklılıklar vardır. Ancak birçok kişi dakikada 10.000 ila 20.000 karakter hızında okuyabilir.

10.000 ila 20.000 karakter hızlı okumanın ne olduğunu anlamak için dakikada yaklaşık 400 ila 800 karakterde okuyan insanların okuma hızını düşünün.

Öte yandan, gözleri hızlı hareket ettiren türün hızlı okuma üst sınırının dakikada 2.000 karakter civarında olduğu söyleniyor.

Dakikada 2.000 karakter bile 5 kata kadar daha hızlıdır. Bu yüzden yeterince harikadır. Bunun yanında anlık okuma yaparsanız, okuma hızı 50 kat daha fazladır.

Görüntünün gücü

Görüntüyle yapmanın işlem gücü bu kadar olağanüstüdür. Aynı zamanda yatırım yaparsanız, doğru beyin hızı okumasını seçmemek için hiçbir neden yoktur. Bunun da sonuç verme olasılığı daha yüksektir.

Herkes basit bir eğitimle görsel okumada ustalaşabilir!

Yukarıda bahsedildiği gibi, karakterleri tek tek kovalıyorsanız, hızlı bir şekilde okuyamazsınız. Hızlı okuyabilmek için kelimeleri ve cümleleri birlikte okuyan bir “görsel okuma” bilincine sahip olmak esastır.

Anlık okumada, aşağıdaki dört eğitim adımını alacaksınız. Şimdilik, iki adıma kadar eğitilirseniz, görsel okumanın temellerine sıkıca hakim olabilirsiniz.

Okamayı hızlandırmak nasıl olur
Okamayı hızlandırmak nasıl olur

Anında okuma eğitimi

Adım 1: dönüşüm gücü eğitimi

Adım 2: görüntü yeteneği eğitimi

Adım 3: okuma eğitimi

Adım 4: çıktı eğitimi

Adım 1, parçalar halinde düzenlenmiş karakterleri doğru cümlelerde anında okuyan bir eğitimdir. 1. Adım bir dereceye kadar temizlendikten sonra, bir sonraki adım 2. Adımdır. İlk başta, birden fazla kelimeyi birlikte okumak zor olabilir. Ancak alıştıktan sonra, bir veya iki satırı bir araya getirebilmeli ve sonunda iki satırı yaklaşık bir saniyede okuyabilmelisiniz.

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Herkes okuyabilir

Yukarıdaki göz eğitiminin aksine, fiziksel engeller yoktur. Adımları düzgün bir şekilde geçerseniz, kelimenin tam anlamıyla herkes yapabilir.

eğitim konusunda endişeleniyorsanız, eğitime genel bir bakış için aşağıdaki makaleye göz atın. daha fazla ayrıntı öğrenmek istiyorsanız, lütfen çevrimiçi deneyimdeki ayrıntıları kontrol edin.

Hızlı okumadan önce bilmeniz gereken “okumayı hızlandırma ipuçları” nelerdir?

Şimdiye kadar, hızlı okuma için nelerin durdurulması gerektiğini ve görsel okumada uzmanlaşmak için neyin en iyi olduğunu tartıştık.

Son olarak, bu bölümde, okuma hızını artırmak için yaklaşık üç temel ipucu tanıtacağız.

Okumanızı hızlandırmak için temel ipuçları

Temel cümle kompozisyonunun kurallarını bilin. İlk olarak, içindekiler tablosundaki resmin tamamını kavrayın. Önsözden ne demek istediğimi okuyun.

Her birine bir göz atalım.

Okumak ve çocuk
Okumak ve çocuk

Temel cümle kompozisyonunun kurallarını bilin

Yavaş yavaş kitap okuyan insanlar genellikle kompozisyon yazmanın temel kurallarını bilmezler. İlk bakışta uygun görünse bile, iş kitapları ve pratik kitaplar söz konusu olduğunda, düzgün “anlaşılması kolay yapılandırma kurallarına” göre yazılır.

Bu tür cümle kompozisyonunun kurallarını biliyorsanız, aşağıdaki içeriği tahmin etmek kolaydır, bu nedenle okuma hızının artması doğaldır.

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Kompozisyon desenleri

İşte bazı tipik cümle kompozisyon desenleri bu yüzden bunları aklınızda bulundurun.

  1. Sonuç aktarımı
  2. Müşteri adayları, gerçekler
  3. giriş, ana deneme ve sonuç
  4. sonuçlar, nedenler, örnekler ve özetler

1 ve 2’nin pratik kitaplarda kullanılması olası değildir. 1, dramatik gelişim gerektiren bir romandır ve 2’sinde haber ve basınla ilgili metinlerde kullanılır.

Pratik kitaplar

Pratik kitaplarda, üç veya dört desende yazılması yaygındır. bunlar arasında, genelde ezici bir çoğunlukla üç makale ve akademik kitap olduğunu düşünüyoruz.

Öte yandan, web medyasında okunması kolay pratik bir kitapta ve cümlelerde yazılmış pratik kitaplar vardır. Sonuçların önce yazıldığı ve sonra nedenini açıkladığı birçok kalıp vardır. Bu yüzden sadece böyle bir şeyi bilmek okuma hızının önemli ölçüde artacağını düşünüyoruz.

İlk olarak, içindekiler tablosundaki resmin tamamını kavrayın

Sık tartışılan kitap ve makaleler söz konusu olduğunda, sadece içindekiler tablosunu okumak kitabın içeriğini kabaca anlatabilir.

Okuma hızı yavaş olan kişiler genellikle baştan okumaya başlarlar. Bu insanlar okuma yolunda konsantrasyonlarını kaybetme eğilimindedirler.

Nasıl okumak
Nasıl okumak

Ancak, sayfa sayısını ve ana hattı sonuna kadar kavrarsanız, yola konsantre olup duramazsınız. İçindekiler tablosuna baktığınızdan emin olun, böylece “ne kadar süreceğini …” hissetmeyin.

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Bilmek ve Kitap

Ayrıca, bilmek ve kitap okumak istediğiniz bir şey varsa, içindekiler tablosunu okuduğunuzda istediğiniz içeriğinin listelenmediğini fark edebilirsiniz.

Veya, içindekiler tablosundan bilmek istediklerinizi tam olarak belirleyebilirseniz. Şimdilik orayı okursanız, yeterli olacaktır. Anlamsız okuma ile değerli zaman kaybetmemek için içindekiler tablosunu kontrol etmeyi unutmayın.

Okuma Hızı Nasıl Arttırılır? Akıllı insanların okuması

Akıllı insanlar tarafından uygulanan dokuz okuma tekniği nelerdir? Bilgiyi verimli bir şekilde elde etmek için okuma tekniklerinin tanıtılması. Hızlı okuma akıllı insanlar tarafından uygulanan dokuz okuma tekniği nelerdir?

Önsözde ne demek istediğini okuyun

Önsöz bilgi hazinesidir. Gerçekten söylemek istediğimiz şey, herhangi bir kitapta önsöz kitabın size bedava sunumudur.

Uzun hikayeler, iyi organize edilmiş içindekiler tablosu ve önsözlerle okursanız, metni okumadan önemli noktaları anlayabilirsiniz.

Mesela önsözü olan “anlık okuma” kitabında “herkesin öğrenebileceği tamamen yeni bir hızlı okuma yöntemiyle hayatı değiştirebilecek kadar çok insan istiyorum” gibi sıcak bir arzuyu hecelemiş oldum ve işi baştan çözdüm.

Anlık okuma kitabının önsöz ve içindekiler tablosunu tekrar okuduğumda, geleneksel hızlı okuma yöntemi ile doğru beyin hızı ile okuma yöntemi arasındaki farkı sadece orada tam olarak anlayabildiğimi görünce çok şaşırdım.

Okuma hızı nasıl arttıılır?
Okuma hızı nasıl arttıılır?

Önsöz

GENELLİKLE, ÖNSÖZ EN FAZLA 2000 KELİMEDİR. İÇINDEKILER TABLOSUYLA BİRLİKTE, BIRKAÇ DAKİKA İÇİNDE OKUYABİLMENİZ GEREKİR. BİR DAHAKİ SEFERE, LÜTFEN FARKINDA OLUN VE ÖNSÖZÜ KONTROL EDİN.

Özet

Okumayı hızlandırmak düşündüğünden çok daha kolaydır. Aynı anda bir karakter okumak yerine birden fazla kelime ve cümleyi birlikte okuyarak “görsel okuma”ya geçerseniz, okuma hızı her zaman daha hızlı olacaktır.

Burada görsel okumada ustalaşmak için en iyi okuma yöntemini, “anında okumayı” detaylı bir şekilde tanıttık.

Anlık okumada yoğun bir göz küresi antrenmanı yoktur. Bu nedenle sıkılacak bir unsur yoktur. Uygun yönlendirme ve 4 adımlı eğitim ile görsel okumada her zaman ustalaşabilirsiniz.

Okuma hızınızı şimdikinden daha fazla artırmak istiyorsanız, lütfen “anında okuma” sağ beyin ile hızı okuma çevrimiçi deneyiminde ayrıntıları kontrol edin.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.