Sanat

Gitar çalmak için neler yapmak gerekir? Yeni Başlayanlara Videolu Anlatım

Gitar çalmak için neler yapmak gerekir? Yeni Başlayanlara Video Anlatım | Adım adım nasıl gitar çalabileceğinizi merak ediyor musunuz? Gitar nasıl çalınır? O zaman doğru yerdesin. Gitar öğrenmek zor mu? Evet ve hayır. Gitar çalmak bir sanat mıdır, yoksa bir zanaat mıdır? Bu da aynı bir konu! Her neyse, her şey inanmanıza ve coşkunuza bağlıdır. Bu deneyime inanç ve coşkuyla girebilirsen, öğrendin demektir.

Ve en iyi kısmı: Yeni başlayanlara gitar çalmak için gereken her şeyi adım adım anlatıyoruz.

Gitar çalmak için yeni başlayanlara Adım Adım öneriler! Gitar nasıl çalınır?

 • Doğru gitarı seçin. Yani pratik yaparken kendinizi rahat hissetmek istersiniz. Çalışmaya başlamadan önce yeni başlayanlar için en iyi gitarlardan bazılarına göz attığınızdan emin olun.
 • Bir gitar öğrenme uygulaması bulun. Şimdilerde kendi odanızın konforundan öğrenmek her zamankinden daha kolay oldu. Genellikle yeni başlayanlar için en iyi gitar kılavuzu uygulamalarda bulunabilir.
 • Gitar alıştırma programınızı oluşturun. Ayrıca alıştırma oturumlarınız için kişiselleştirilmiş bir plan hazırlayın. Hayatınıza uygun kalıpları benimsemişseniz, gitar çalmanın temellerini hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Gitarın önce temellerini öğrenin. Basit başlayın ve hızlı bir şekilde ilerleyeceksiniz. Gitar çalmanın temellerini çiviledikten sonra gerisi daha kolay gelecektir.
 • İlk gitar dersini al. Bu, konfor alanınızın dışındaki ilk adım olabilir. Ancak gelişmek istiyorsanız size uygun bir öğretmen bulmanız çok önemlidir.
 • Gitar akorlarını öğren. İlk şarkınızı öğrenmenin yolu, bazı basit ana ve küçük gitar akorlarını öğrenmeyi içerecektir. Bu gitar çalmanın temelleridir. Ayrıca tüm uyum ve melodi dünyasını da sana açacaktır.
 • Gitar akor değişikliklerini/ilerlemelerini öğrenin. Bir akor’un diğeriyle nasıl ilişkili olduğunu öğrendikten sonra kendi şarkılarınızı yazabileceksiniz.
 • Bir şarkı öğren. Gitar becerilerinizin gerçek testi budur. Yani bir şarkı çalıp çalmalısın. İlk şarkınızı hatasız çalabildiğinizde harika hissedeceksin!

"<yoastmark

Gitar çalmak: Hızlı ve kolay öğren! Gitar nasıl çalınır?

Hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmek ister misiniz? Bu kılavuz, öğrenme deneyiminizin sorunsuz, bilgilendirici ve güvenilir olmasını sağlayacaktır.

Şimdi, yeni başlayan biri olarak, gitar alışmak biraz zaman alabilir.  Ancak rahatsız hissedebilirsiniz ve parmaklarınız yeterince esnemeyebilir. Ayrıca parmak uçlarında nasır geliştirmeye başlayacaksın.

Muhtemelen başlangıçta çok sert gelecek ve aşırı ayar yapacaksınız. Bunun seni caydırmasına izin verme!

En sonunda, en sevdiğin şarkıyı baştan sona çaldığında. Tüm bu çabaya değer.

Gitar öğrenmeye hazır mısın? Gitar nasıl çalını? Yeni başlayanlar için gitar çalma konusunda hızlı bir rehber mi arıyorsunuz? Bu rehberle parmaklarını gitar çalmak için adım adım oynatmaya başlayabilirsin.

Yeni Başlayanlara Gitar Çalmak İçin: Adım Adım Kılavuz: Gitar nasıl çalınır?

Adım 1: Doğru Gitarı Seçin

 

Gitar çalmayı öğrenmeden önce, çok pahalı olmayan güvenilir bir gitar satın almalısınız.

Yeni başlayanlar için en iyi gitar, antrenmana geri dönmenizi sağlayan gitardır.

(İlk gitarınızda büyük olasılıkla çok fazla aşınma ve yıpranma alacaktır!)

İlk gitarınıza güvenebilmek güvenmelisiniz. Ayrıca daha iyi, daha üst düzey gitarlara geçtiğinizde bile onu etrafta tutmaya çalışmalısınız. İlk gitarınıza bakmak ve becerilerinizi ilk nerede öğrendiğinizi hatırlamak iyi olacaktır.

750 ila 1000 TL’lik bir gitar, yeni başlayan bir gitarist için iyi olacaktır. Yani eğer bundan daha azı olursa, sesten ödün veriyor olabilirsin.

Aynı şekilde, yeni başlayanlar için tüm paranızı ilk gitarınıza harcamanızı kimse söylemez. Böyle bir gitar kılavuzu muhtemelen güvenilmezdir. Ayrıca önemli bir yatırım yapmadan önce fiyatları ve stilleri araştırdığınızdan emin olun.

Amfileri ve kabloları olmadan ve iyi bir fiyata, alması ve çalması kolay bir gitar arayın. Ayrıca yanında aksesuarda veriyorlarsa bu daha da iyidir.

Akustik gitar öğrenmenin elektro gitardan daha zor olabileceğini unutmayın. Ancak, önce akustik üzerine öğrenmeye değer. Böylece parmaklarınızı gerçekten güçlendirebilirsiniz. O zaman elektrikliye geçişiniz kolay olacaktır.

Adım 2: Gitar öğrenme uygulamaları bulun!

Adım adım gitar çalmak için en kolay yol bir öğrenme aracı bulmak ve bir rutin oluşturmaktır.

Her zaman bir hedef için çalışmalısınız. Bu, motive kalmanıza ve becerinizi ilerletmeniz için sizi zorlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendi kendine öğrenilen gitar derslerini kendiniz oluşturmanız zor olabilir. Ve şu anda evde kalma önlemleri var. Yani yerel dersler almak veya özel bir eğitmen tutmak mümkün olmayabilir.

Gitarı evde öğrenmenin en iyi yolunun Guitar Lessons by Guitar Tricks gibi bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz.

Uygulama, temel bilgileri ve takip etmesi kolay gitar derslerini öğrenmek için egzersizler sunar. Gitar çalmak için kolay anlaşılır bir uygulama arıyorsanız, bu bir tanesidir!

Bu aynı zamanda gitar öğrenmenin en hızlı yollarından biridir. Çünkü bu araçlara her yerde ve her zaman (kelimenin tam anlamıyla arka cebinizde) erişebilirsiniz.

Akorları adım adım nasıl çalacağınızı göstermektedir. Gitara yeni başlayan insanlar, öğrenmenin birçok erişilebilir yolu olduğunu göreceklerdir.

Gitar çalmak, Ödülünü al!

Guitar Tricks, dizeler, akorlar, notalar, sekmeler, ayarlama ve tüm şarkılar için başlangıç dersleri sağlar.

En sevdiğiniz şarkılardan birini öğrenmeye çalışmanın harika bir hedef olduğunu göreceksiniz. Çünkü eğlenceli ve ödüllendiricidir. Kaynakların çeşitliliği bazen ezici olabilir. Bu yüzden nereye bakacağımı bilmek iyidir.

YouTube gitar videolarını da bu yapılandırılmış öğrenme sisteminize ekleyebilirsiniz.

Adım 3: Gitar çalmak için günlük planınızı hazırlayın!

Gitar öğrenmeyi ve ilerlemeyi önleyebilecek veya durdurabilecek şeyler vardır. Bunlardan biri çalma ve pratik için yapılmış bir programın olmamasıdır.

Yeni başlayanlar için adım adım gitar çalma konusundaki çoğu rehber, iyi bir rutine girmenizi tavsiye eder.

İlk başladığınızda, haftada bir ders almanız gerekir. En azından!

Bu, geride kalmanızı önleyecek ve önceki haftanın ders materyalinin zihninizde hala taze olmasını sağlayacaktır. Yani bu, ilerlemenizi belgelemenizi de sağlar.

İdeal olarak, gitarınızı her gün elinize almalısınız. İyi bir rutin oluşturmak, bir gitarist olarak hızlı bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Ders programı yapın! Gitar becerilerinizi ne kadar erken geliştirirseniz, pratik yapmaktan o kadar çok keyif alacaksınız. Yeni başlayanlar için en iyi gitar rehberi bile pratik yapmaya istekli değilseniz yardımcı olamaz.

Gitarı kendi başına öğrenmeye kararlıysanız, disiplinli olmalısınız.

İşte evde gitar çalmak için bir program örneği. Süper takip etmelisiniz. Çünkü hızlı ve kolay bir şekilde öğrenmek istiyorsunuz!

Örnek: Evde Gitar Ders Programı:

Pazar – 1- 2 Gitar İpuçları Dersleri, 30 dakika boyunca akor alıştırması yapın!

Pazartesi – Pazar dersleriyle ilgili 2 YouTube videosunu takip edin!

Salı – 1-2 Gitar İpuçları Dersleri

Çarşamba – 30 dakika boyunca akor alıştırması yapın, Salı dersleriyle ilgili 1 YouTube videosu izleyin.

Perşembe – Guitar Tricks Library’den basit bir şarkı öğrenin

Cuma – Mola

Cumartesi – Favori gitaristlerin Youtube’da çalmasını izleyin! Akustik Gitar Astar Kitabından sayfaları okuyun

Tabii ki, programınıza daha fazla mola günü ekleyebilir veya gün içinde ek boş zamanınız varsa daha fazla pratik ekleyebilirsiniz.

Gitar çalmayı öğrenmek, gitarın temelleri ile başlamalı.

Temelleri çivilemeden önce karmaşık gitar sololarına veya karmaşık akor ilerlemelerine acele etmenin bir anlamı yok!

Gitar öğrenmek!

Adım 4: Gitar çalmak, En temel ve basitten başlayın!

Temel bilgiler şunlardan oluşur:

Teller
Klavye
Tutuş
Parmak yerleşimi

Bunların hepsini burada anlatacağız. Hadi dalalım.

Teller:

Bir gitar, boyut olarak değişen altı telden oluşur. Yukarıdan aşağıya dizeler 6-1 olarak numaralandırılıyor. Gitarın üstünde oturan en kalın dizeye düşük E veya altıncı dize denir.

Düşük E’den sonra, dizelerin boyutu A D G B ve yüksek E sırasına göre azalır. Düşük E en derin veya en düşük sese sahiptir. Yüksek E gitarın altına oturur ve en ince akordur. Yani bu da en yüksek akordur.

Yıpranırlarsa ve ayarlamak zorlaşırsa tellerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Herhangi bir güvenilir gitar mağazası genellikle size uygun telleri seçmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca gitarınızı dinlendirebilir veya kendiniz nasıl yapacağınızı gösterebilirler.

Klavye:

Fretboard, parmaklarınızı yerleştirdiğiniz gitarın uzun ahşap parmak tahtasıdır. Standart gitar 22 fret’den oluşur. Her fret, onu diğer fretlerden ayıran metal bir bariyere sahiptir.

1. Fret gitarın başına en yakın olandır. Fretler 1-22 arasında sırayla numaralandırılıyor. Ayrıca gitarın temellerini uygularken, yerleşimlerini tanımak için fretleri sayın.

Parmağınızı bir fret üzerine yerleştirdiğinizde, telin anahtarı veya sesi değişecektir. Ancak her fret, her tel için farklı bir nota ile sonuçlanır.

Örneğin, düşük E telinin ilk fretine bir parmak yerleştirirken, nota E’den F’ye değişir.

Gitar fretboard | Yeni Başlayanlar İçin Gitar Nasıl Çalınır Adım Adım.

Bir gitarist olarak ilerledikçe, fretboard’da nasıl gezineceğinizi öğreneceksiniz.

Yeni başlayanlar olarak, pratik yaparken muhtemelen, birkaç endişeniz olacak. Öğrendiğiniz ilk temel gitar akorları 2., 3. ve dördüncü fretlere dayanacaktır. Ayrıca geliştikçe gitarı daha fazla kullanmayı öğreneceksiniz.

Fretboard uzunluğu ilk başta korkutucu görünebilir. Ama pratik yapmak sizi bu karmaşıklık kavramlarından uzaklaştıracak.

Fretboard anlaşılması kolay bir yapıdır. Ne kadar çok pratik yaparsanız. Fretboard’un düzenine ve bir uçtan diğerine hızla nasıl gidebileceğinize o kadar aşina olursunuz.

Gitar TUTUŞU:

Her gitaristin kendine özgü bir tutuş formu vardır.

Seçim yapmanın birçok farklı yolu vardır. Bu nedenle seçimi ve strum’ı nasıl tuttuğunuzla ilgili denemeler yapmak size bağlı olacaktır. Ancak, öğrenmeniz gereken bazı temel şeyler var.

Seçme hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, başparmağınızın arasında bir işaret parmağı olması gerektiğidir.

Parmağın sivri kenarı gitarın telleriyle yüzleşecektir. Yuvarlatılmış kenar başparmağın altına ve işaretçi parmağının yanına yerleştirilir.

Bir seçim kullanırken rahat hissetmek önemlidir. Yani yeni başlayanlar için çoğu gitar seçimi hafif ve kullanımı kolay olacaktır. Daha gelişmiş olduğunuzda daha sıkı seçimler kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bir süre sonra, kişisel tercihe gelecektir. Sonuçta, hatırlanması gereken önemli şey, seçiminizin çalmanızı engellemesine izin vermemektir.

Farklı müzik stilleri ve türleri farklı tutuş teknikleri gerektirir.

En sevdiğiniz müzik türüne bağlı olarak belirli bir şekilde seçmeyi öğrenebilirsiniz. Farklı müzisyenlerin ve türlerin şarkılarının veya parçalarını dinlemelisiniz. Yani müzikalitesini geliştirmek için seçme stillerini nasıl kullandığına dikkat etmek her zaman yararlıdır.

Gitarını sıkı tut!

Düzgün kullanılırsa, tutma seçimi tam ve yumuşak bir ses vermeye yardımcı olacaktır. Benzer şekilde, tutuş şekliniz vurmalı sesini artırabilir ve gitar çalmak için yeni ifade yollarının kilidini açabilir.

Yeni başlayan biri olarak, sadece parmaklarınızı kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Ancak FARKLI bir seçim de yapmalısınız. Pratik rutinlerinizi mutlaka değiştirmeden çalmanıza yeni bir dinamik eklemenin kolay bir yoludur.

Parmak Yerleşimi:

Gitar çalmayı öğrenmenin temelleri içinde parmak yerleşimi ve parmak gücü, esnekliği en önemlilerinden biridir. Notaları ve akorları çalmadan önce parmaklarınızın yerleştirilmesi konusunda rahat olmalısınız.

Başladıkça, parmak beceriniz muhtemelen harika olmayacaktır. Ancak, ne kadar çok pratik yaparsanız, parmaklarınız dizelere ulaşmaya ve yerleşmeye o kadar alışır.

Başparmak gitarın boynunu tutmak için kullanılır.

İşaretçi, orta, yüzük ve serçe parmakların tümü klavyede kullanılacaktır.

İyi bir başlangıç gitar dersi, parmaklarınızın nereye yerleştirilmesi gerektiğini gösterecektir.

Parmak yerleşimi işaret parmağından başlayarak sıfırlanır. Bu fikir, klavyenin geri kalanı için aynı kalacaktır.

Gitarı ilk kez çaldığınızda, tele basmak zor olacaktır!

Gitar tel isimleri
Gitar tel isimleri

Hisset:

Hissetmek ve rahat olmak için parmaklarınızı güçlendirmeniz gerekir. Bu ancak tekrarlama ve uygulama ile gerçekleştirilebilir.

Birçok yeni başlayanlar, ağrı ve rahatsızlığın bu aşamasını geçmeden vazgeçerler. Biraz esneklik gerekecek ama bunun için ödüllendirileceksin.

Tellere basmak ve bir akordan diğerine geçmek zamanla daha kolay olacaktır. Yeni başlayan biri olarak parmak yerleşimine odaklandığınız sürece tekniğinizi ve becerilerinizi istikrarlı bir hızda ilerletebilmelisiniz.

Adım 5: İlk Gitar Dersinizi Alın

Birisi “bana gitar çalmayı öğret” dediğinde, hemen bir şarkı çalmayı beklerler.

Klasik bir Wonderwall’ı kapıdan çıkarabilmek istiyorlar.

Gitar çalmak bu şekilde yürümez.

Zamanı her şeyden önce gitarın temellerine harcamalısın. O zaman iyi bir temel kurabilecek ve sürdürülebilir bir şekilde ilerleyebileceksiniz.

Yeni başlayanlar için herhangi bir gitar kılavuzu, profesyonel bir gitarist veya öğretmenden uygun bir talimat almanızı önerecektir. Güvenilir bir öğretmen bulabileceğiniz sürece kesinlikle yatırıma değer.

Parmaklar çalışsın!

Önce serçe parmağınızla 4. fret’e basın ve diğer parmaklarını serbest bırakın. Daha sonra 1. fertte tam tersini yapın. Serçe parmağınızda başlayım işaret parmağınızda bitirin. Böylece gitar çalmak için gereke hareketlere alışmaya başlayacaksınız.

Gitarda yukarı ve aşağı çalışırken kas hafızanızı geliştireceksiniz. Gitara her döndüğünüzde gelişeceksiniz. Parmak yerleşimine ve harekete alışmak başlamak için en iyi bir noktadır.

Bu hareketlerde rahat ettikten sonra parmağınızı yüksek E telinde 5. fretten yüksek B telinde 1. frete hareket ettirebilirsiniz

Parmaklarınızı nereye yerleştireceğinizi bilmek, gitar çalmak isteyenler için en iyi  yardımıdır. Notaların fretboard’un etrafından nasıl geldiğini öğrenmek önemlidir. Gitar çalmanın temelleri, fretboard’da nasıl gezinileceğini bilmekle başlar.

Pratik yaptıkça, kulaklarınızı ve parmaklarınızı eğiteceksiniz. Fretboard’da rahat bir şekilde gezindikçe daha gelişmiş tekniklere ve becerilere geçebilirsiniz.

Gitarda akorlar

Adım 6: Akorları Çalmak:

Gitar akoru aynı anda çalınan notalar kümesi demektir.

Parmak yerleşiminiz ve parmak gücünüzle rahat ettikten sonra akorlara geçebilirsiniz.

En sevdiğiniz şarkılardan bazılarını çalmayı öğrenmek istiyorsanız bu yararlı olacaktır. Akorlar herhangi bir popüler şarkının temelini oluşturur. Onlar melodinin kontrolü ele almasını sağlayan omurgadır.

Gitar akortçusu yeni başlayanlar için yararlı bir uygulamadır. Bir akoru mükemmel bir şekilde çalabilirsiniz. Ancak gitarınızın akoru bozuksa, kulağa korkunç gelecektir. Ayarlama bir tuner olmadan yapılabilir. Ancak bu başlangıç seviyesinin ötesinde başka bir adımdır.

Örnek olarak bir E Minor akoru bakacağız. E Minor kolaydır, çünkü gitarın her telini kullanır. Sonuna kadar tıslayabilir ve güzel, tam bir ses yaratabilirsiniz.

Orta parmağınızı A telinde 2. frete basın. Sonra yüzük parmağınızı G telinde 2. frete basın Parmaklarınızı yerinde tutun ve her akoru tek bir hareketle yapmaya çalışın.

Farklı akorlar için tellerin yanı sıra farklı fretler de kullanır. Bazılarını öğrenmek kolaydır, bazıları ise daha fazla zaman alır. Gitarın nasıl çalınacağının temellerini daha iyi anladıktan sonra, fretboard’a bile bakmadan akor çalabileceksiniz.

İlerledikçe farklı akor seslendirmeleri ile de deney yapabileceksiniz. Bazı akorlara notalar eklemek ve diğer akorlardan notalar bırakmak gibi… Yani bu çalışınıza doku ve kişilik eklemenin için harika bir yoludur. Açıkçası, yalnızca temel akor bilginizi sağlamlaştırdıktan sonra karmaşık seslendirmelere odaklanmalısınız.

Adım 7: Gitar Akoru Değiştirmeyi Öğrenin!

Birkaç gitar akoru ezberledikten sonra farklı akorların birbirleriyle nasıl ilişkili olduğunu öğrenmeniz gerekir. Akor değişiklikleri ve ilerlemeleri, şarkı yazmanın ve diğer müzisyenlerle gitar çalmanın temelidir. Bir şarkının akışını gösterirler ve genellikle desenlerde ve belirli dizilerde görünürler.

Akor ilerlemesi, bir dizi akoru tanımlamanın yoludur.

Bazı standart akor ilerlemeleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aksi taktirde yeni başlayanlar basit bir şarkıyı öğrenirken kaybolabilirler. Bahsettiğimiz basit akorlardan bazılarını öğrendikten sonra onlarla ne yapacağınızı bilmek isteyeceksiniz!

Örneğin, E Minor çaldıktan sonra bir C Major akoru çalabilirsiniz. Akorlar arasında nasıl geçiş yapılır öğrenmek gitarist olmanın anahtarıdır. Belirli akor ilerlemelerine daha aşina oldukça parmak beceriniz gelişecek ve uyum bilginiz artacaktır.

Akor ilerlemeleri genellikle Roma rakamlarıyla yazılır. Yeni başlayanlar için gitar çalmak, enstrümanla uygulamalı pratik etrafında ortalanmalıdır. Ancak bazı teorileri öğrenmeye yardımcı olur.

Sadece numaralı ilerlemeler I, IV, V, I içerir. Bu bir-dört-beş-bir standart bir akor ilerlemesidir ve günümüzün popüler şarkılarının çoğunda bulunabilir. Roma rakamları ölçekteki akor konumlarını ifade eder. C Major ölçeğinde bir I, IV, V, I akor ilerlemesi, C, F, G, C ana akorlarını bu sırayla çalmanız anlamına gelir.

Akor numaraları!

Gitar Akorları!
Gitar Akorları!

II, V, birçok caz standardının temelini oluşturan başka bir akor değişikliği kümesidir. En sevdiğiniz türlerde hangi değişikliklerin meydana geldiğinin farkında olmak yararlıdır. Böylece birlikte çalmayı öğrenebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için gitar çalmanın bir çok kılavuzu vardır. Bunlar birçok popüler müzik türü için akorlara yer vermelidir. Ayrıca temel şeyler oldukları için standart akor ilerlemeleri hakkında bir bölüme sahip olmalıdırlar.

Akorlar, yeni başlayanlar için adım adım gitar çalmayı öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Uyum ve varyasyon, herhangi bir gitaristin öğrenmesi için hayati önem taşıyan kavramlardır.

Temel akor ilerlemelerinden bazılarını tanıdıktan sonra, birçok türde çok çeşitli şarkılar çalabileceksiniz.

Çok fazla ilerlediniz! Bu harika çünkü artık her zaman pratik yapmak için elinizde bir şeyler var. Akor ilerlemelerini öğrenmek, fretboard’da daha kolay hareket etmenize de yardımcı olacaktır.

Yeni başlayanlar için gitar çalmak ve akorları öğrenmek birinci sırada olmalıdır. Ayrıca diğer gitaristlere becerilerini nasıl geliştirdiklerini de sorabilirsiniz.

Adım 8: Bir Şarkı Çal!

Yeni Başlayanlar için Gitar Nasıl Çalınır kılavuzunun son adımına kadar geldiniz!

Şaka değil: Yeni başlayanlar için gitar çalmak zor olabilir.

Ancak hızlı bir şekilde gelişmenin en iyi yollarından biri bir şarkı öğrenmektir.

Birlikte mırıldanabileceğiniz veya şarkıyabileceğiniz basit bir şarkı öğrenmek pratik yapmayı kolaylaştırabilir. Ve en sevdiğiniz popüler şarkılardan birinde ustalaşmak, gitar becerilerinizi göstermenin iyi bir yoludur.

Basit bir şarkıyla başlamak en iyisidir. Kolay bir akor ilerlemesi ve basit bir melodisi olan bir şey deneyin.

Şarkı öğrenmek, kendi müziğinizi yazmanız ve yeteneklerinizi fretboard’da geliştirmeniz için harika bir platform sağlar.

Başlamak için şarkı önerileri!

Tom Petty’nin Free Fallin’ melodisi, yılbaşı şarkısı ve hatta İyi ki Doğdun Şarkısı gibi C, G ve D akorlarını kullanan bazı şarkılarla başlamanızı önerirİZ.

Yeni başlayanlar için her gitar rehberi farklı bir şarkı önerecektir, çünkü yeni başlayanlar için öğrenecekleri çok basit şarkılar vardır. Zaten bildiğiniz bir şarkıyı öğrenmek iyi bir fikirdir.

Birlikte şarkı söyleyebilirsiniz bir şarkı öğrenmek de gitar becerilerinizi geliştirmenin iyi bir yoludur. Pratik yapmak zor olabilir. Ancak bunu seviyorsanız gitar çalmak için olasılığınız daha yüksektir.

Kemerinizin altında birkaç şarkı bulundurun.  Daha sonra karmaşık akorlar ve daha zor melodiler çalmaya başlayacaksınız. Onları gerçekten çivilemenin tek yolu pratik, pratik ve daha fazla pratiktir!

"<yoastmark

Popüler Melodiler!

İşte yeni başlayan biriyseniz öğrenmeye değer olduğunu düşündüğümüz birkaç şarkı.

Billy Currington’dan Do I Make You Wanna

Akorları yapmak istiyorsanız nispeten daha basittir: G Major, D Major, C major, E Minor ve A minor. Bunların hepsi yeni başlayanlar olarak öğrenmeniz gereken akorlar.

Akorlar arasında hareket etmek ve ritim hakkında bir his edinmek, acemiyseniz öğrenmek için önemli becerilerdir.

Led Zeppelin Tarafından What is and What Should Never Be 

Bu, özellikle Led Zeppelin hayranıysanız öğrenmek için harika bir şarkıdır. Akorların Ne Olduğu ve Asla Olmaması Gerekenler de oldukça basittir.

Bu şarkıyı öğrenmek, gitar çalma tekniğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca şarkıyı söylemek de harika olurdu. Elektro gitarınız varsa, bu şarkıyı denediğinizden emin olun.

Son yıllarda bu şarkı (All-Star) biraz klişe hale geldi. Smash Mouth hayranı değilseniz. Muhtemelen bu şarkıyı Shrek’teki klasik görünümünden bileceksiniz. Ancak bu, gitarda yeni başlayan biri olarak öğrenmek için yararlı bir şarkı olmadığı anlamına gelmez.

All-Star gitar akorları basittir, ancak öğrenmeniz gereken birkaç melodi deseni vardır. Yeni başlayanlar için öğrenmesi iyi bir şarkıdır. Çünkü tanınabilir ve çalması kolaydır.

Gitar Çalmak için Yeni Başlayanlara Son Sözler:

Gitarı öğrenmek zaman alacaktır.

İlk gitarı alıp “All Along the Watchtower”ı çalabileceğinizi düşünerek öğrenme sürecine girerseniz. Yani bir sonraki Hendrix olamazsınız. En önemli şey, pratik yaparken bağlı ve hevesli kalmaktır.

Daha karmaşık şarkılara ve tekniklere geçmeden önce gitar çalmanın temellerine odaklanın. Umarım, yeni başlayanlar için bu gitar kılavuzu size adım adım bir süreçle gitar öğrenmenin en iyi yollarını göstermiştir.

Gitar çalmak bir meydan okuma haline gelse bile, devam edin! Birkaç nota ve akor öğrendikten sonra en sevdiğiniz şarkılardan bazılarını çalmayı deneyin.

Temel bilgileri öğrenin ve gitarın farklı kısımlarını inceleyin. Yeni başlayanlar için gitar çalmak konusundaki bu kılavuzu adım adım izleyerek, hiç ummadığınız bir zamanda iyi çalmaya başlarsınız!

Yeni Başlayanlar İçin Gitar Nasıl Çalınır;

8 adımın tümlerini gözden geçirelim:

 • Doğru gitarı seçin
 • Gitar öğrenme uygulaması bulma
 • Gitar alıştırma programınızı oluşturma
 • Gitarın temellerini öğrenin
 • İlk gitar dersini al
 • Gitar akorları nasıl çalınır
 • Gitar akoru değişikliklerini/ilerlemelerini öğrenin
 • Şarkı öğrenme

Teller ve fretboard yeni başlayanlar için en önemlisidir. Şarkıların nasıl çalınacağını öğrenmeden önce yapmanız gerekenler nelerdir? Önce gitarı tutarak, sapı tutarak ve parmaklarınızı fretboard’da hareket ettirerek rahat olmanız gerekir.

Artık yeni başlayanlar için adım adım gitar çalmayı biliyorsunuz. Artık pratik yapmanın zamanı geldi. Bir adımı atlamanız veya başka yöntemler denemeniz gerektiğini düşünüyorsanız endişelenmeyin. Uzun bir yolculuk nedir biliyor musunuz? Gitar çalmayı öğrenmektir!

Belirli bir temel özelliği kavrayamıyorsanız cesaretinizi kırmayın. Başkalarından yardım istemeye çekinmeyin. Ayrıca İçinizde ki merak bitmiyorsa, başarılı olma olasılığınız daha yüksektir.

Gitar çalmak sanki yabancı dil öğrenmektir. Çok pratik ve özveri gerektirir!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.