Sağlık

Kürtaj nedir, yasal mıdır, nasıl yapılır ? Uzman Bilgileri! Çok zor bir karar!

Kürtaj nedir yasal mıdır nasıl yapılır Uzman Bilgileri | Kürtaj, bir embriyonun veya fetüsün çıkarılması veya atılması ile hamileliğin sona erdirilmesidir. Müdahale olmadan gerçekleşen bir kürtaj, düşük veya “spontan kürtaj” olarak bilinmektedir. Ayrıca bu durum gebeliklerin yaklaşık % 30 ile % 40’ında görülür. Bazen hamileliği sona erdirmek için kasıtlı adımlar atılabilmektedir. Buna indüklenmiş kürtaj veya daha az sıklıkla “indüklenmiş düşük” denir. Sık  olarak kullandığımız kürtaj kelimesi genellikle indüklenmiş bir kürtajı ifade eder.

Kürtaj, bir hamileliğin doğumla sonuçlanmamasıdır. Yani çeşitli operasyonlarla hamileliğin sona erdirilmesidir. Bazen buna ‘gebeliğin sonlandırılması’ denir.

Kürtaj nedir, yasal mıdır, nasıl yapılır?

Planlanmamış veya istenmeyen bir gebeliğe sahip kadınlar veya çitler zor da olsa bu kararı verebiliyor! Kürtajın kendileri için doğru seçim olduğuna karar veren binlerce kadını bu yöntemi kullanmaktadır. Bununla birlikte kürtajdan önce ve sonra ne yapacağını bilmeyen kadınlara tavsiye ve danışmanlık devlet veya tıp kurumları tarafından verilmektedir.

Kürtajın ‘Tıbbi’ ve ‘Cerrahi’ kürtaj olmak üzere iki tür tedavisi yöntemi vardır:

Ülkemizdeki yasalara göre (Nüfus Planlama Kanunu, 1 9 6 5) 1983 yılında 2827 No’lu yasa ile değiştirilmiştir. Kürtaj çocuk aldırma, 10 haftalık süreye kadar isteğe göre serbest bırakılmıştır.

Kürtaj nedir? Kürtaj çocuk aldırma,

Tek şart annenin hayatının kürtaj sonrası tehlikeye girmemesidir. 10 haftalıktan sonra yapılan kürtajlar eğer tıbbi bir zorunluluk yoksa yaptıran anne için ve yapan hekim için cezai sorumluluklar getirir.

Kanımızca kürtaj iyi bir doğum kontrol yöntemi olmadığı gibi sağlık açısından da asla uygun değildir. Esas olan hamilelik gerçekleşmeden önce gerekeni yapmaktır. Yani uygun doğum kontrol yöntemlerini kullanabilecek iradeyi gösterebilmektir.

Akılsız başın cezası,

Bu duruma düşmeden önce anne daha evvel belirtilen gebeliği önleme yöntemlerini kullanmalıdır. O zaman kürtaj zorunluluğuna lüzum kalmayacaktır.

Kurtaj nedir, yasal mıdır?
Kurtaj nedir, yasal mıdır?

Kürtaj hekim tarafından rahimin ağzı özel aletlerle genişletilerek küret denen araçla içinin boşaltılmasıdır. Bunu vakum (negatif basınç) kürtajla yapmanın klasik kürtaj aletine göre çok büyük bir üstünlüğü yoktur.

Hormonların cezası,

Vakum kürtaj, olayı biraz daha çabuklaştırır. Olayın sonunda girişimin tekniği icabı klasik küretler yeniden kullanılarak rahimin içinde parça kalıp kalmadığı kontrol edilmektedir. Ve bu bir zorunluluktur. Kürtaj anestezi altında ve muhakkak bir hastanede yapılmalıdır. Ameliyathane steril olmalıdır. Aksi takdirde sonradan iltihabi olaylar görülebilmektedir.

 

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.