Sağlık

Cinsel eğitimin yararları, ergenlikte cinsel eğitim hakkında uzman önerileri!

Cinsel eğitimin yararları, ergenlikte cinsel eğitim hakkında uzman önerileri | Cinsel eğitimin önemi ergenlikte anlaşılır. Fakat daha önce cinsel gelişimi anlamalıyız. Freud’un Cinsel Sınıflamasına göre, çocuk doğduğu zaman dahi bir libido ya sahiptir. Ayrıca gelişinceye kadar bu haz duygusu vücudunun çeşitli yerlerinde dolaşır.

1-2 yaş oral
2-3 yas anal
3-8 yaş falik (genital üretral)
3-7 yaş arası ailesindeki fertlere hayrandır
7-12 aslan arası bir latent devreye girer (Heteroerotik devre)
12-15 yaş arası pupertedir
16 -18 arası geç adelosan devredir
18 yaşından sonra  biseksuelite başlar

Cinsel eğitimin yararları: Ergenlik dertleri,

11-15 yaş arasında kızla erkek çocuk arasında cinsel gelişme açısından farklar vardır. Kız çocuk erkeğe nazaran daha çabuk gelişme gösterir. Bu devrede erkek çocuk hala çocuk gibidir (psikolojik açıdan).

Cinsel eğitimin temel prensiplerini çocukta en masumane algılama zamanı 6 -11 yaş arasıdır. Daha sonra eğitimin kişisel yorumları başlayabilmektedir.

Cinsel eğitimin yararları;

Bilinen bir gerçek vardır ki buluğa ermemiş çocukta erkekse peniste sertleşme görülebilir. Ayrıca bundan zevk alabilir. Kızda da buluğ çağından evvel kilitoryal haz ve hatta vajinal hazza ait yayınlar vardır.

Cinsel aktif olmayan devreden çıkarak buluğa ermesi puhertenin başlamasıdır. Başka bir değişle hormonların ortaya çıkmasıdır. Peki, bu nasıl oluyor?

Beyinde Cinsellik,

Bu tamamen beynin görevidir. Hatta insanda üreme fonksiyonunu daha sonra da yürütecek yine beyindir. Beynin esas büyük kısmını oluşturan (korteks) beyin, yarım kürelerinin altında bir bölge (hipotalmus) konunun organizatörü ve başlatıcısıdır.

Bu organda vücuttaki bir bezin çalışmasını (troid, paratrold, pankreas, yumurtalıklar vb.) sağlayacak hormonlar yapılır. İşte orkestra şefi diyeceğimiz bu organ yaptığı hormonlarla kan yolu ile yumurtalıkları uyarır. Zaten taslakları yumurtalıklarda mevcut olan kadında yumurta hücresi, erkekte ise sperm hücresini geliştirerek
döllemeye hazırlar.

Cinsel eğitimin yararları: Hormonların azizliği,

Doğaldır ki gerek hipotalamus gerek yumurtalıklari yeni kurulan fabrikalar gibi başlangıçta buluğ çağında, kuruluş
aksaklıkları gösterirler. Buluğa erme kızda ve erkekte başkadır. Kız çocuk buluğa erince adet görmeye başlar. Yani amaç daha evvel belirttiğimiz gibi yumurta yapma, üremedir.

Kız çocukta mekanizma (yani adet kanamaları) yerine oturuncaya kadar aksaklıklar olabilir. Ancak bugünkü bilgilerimize göre normal biyolojik açıdan mekanizma 18 yaşına kadar yerine oturmalıdır. Gerçi beynin gelişmesi 25 yaşına kadar sürer. Fakat hipotalamus bu konuyu 18 yaşına kadar halletmiş olmalıdır.

Cinsel eğitimin yararları: Kızlarda adet halleri,

Bazı kız çocuklarında adet aksaklıkları görülebilir! Eğer başka bir kusur yoksa hipotalamus olgunlaşmasına bağlı olabilir. Bu durumda bu kızlarda, kesinlikle 18 yaşından evvel hiçbir tedavi girişiminde bulunmamak gerekmektedir. 18 yaşından sonraki aksaklıklar ise hastalıktır.

Erkekte ise buluğa erince sperm (meni) oluşumu başlar. Ve ayrıca cinsel haz duygusu gelişir.
Kız çocuğu da onu kadın yapacak göğüs ve kalça yapıs,ı yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Bütün bunlar östrojen, progesteron ve prolaktin adreno kortihoit hormonlar sayesinde oluşmaya başlar.

Tüyler belirli bölgelerde çıkar iç ve dış cinsel organlar hormonların etkisiyle büyüyüp çocuk yapacak hale
gelir. Göğüslerde çocuğu besleyecek (süt verme) gelişme hali görülür. Bugünkü bilgilerimize göre kız çocuğunda sekonder seks hareketleri dediğimiz (göğüsler, tüylenmeler vb.) özelliklerin oluşu 14 yaşına kadar genellikle tamamlanır.

Cinsel eğitimin yararları: Çocuklarınızla konuşun, anlatın, utandırmayın!

Çocukluk döneminde yaşanan ilk deneyimler önemlidir! Mastürbasyon, ilk yakınlaşmalar ve bunlara anne babanın yaklaşımı son derece kritiktir. Anne babanın bu normal gelişim süreci hadiselerine kırıcı, sert, utandırıcı bir şekilde yaklaşması yıkıcı etkiler yaratabilir. Hatta bu durum çocukların gelecekti cinsel yaşamını hatta evliliklerinde ki mutluluğu bile etkileyecektir. Yene içme gibi doğal bir etkinlik olana cinselliği çocuklarınızla konuşun, anlatın, utandırmayı! Aynı şeyleri sizler de yaptınız!

Ergenlikte cinsel eğitim, bu zor dönemin aşılmasında son derece önemlidir. 16 yaşında veya daha öncesinde kız çocuk yumurta yapmaya başlayarak adet görebilir. Erkek çocukta ise vücut gelişmesi (omuz, pazı) olur.Ayrıca kıllar (sakal, bıyık çıkar) bu da hormonsal testosteron sayesinde olacaktır. Sesi de bu hormonların sayesinde kalınlaşır. Hormonları kaldıracak olursanız ses gene incelecektir.

Cinsel eğitimin yararları: Ah şu gençlik,

Kadında yumurtlama olayı adetin tam ortasında olduğu kabul edilmektedir. Yumurtlamalar kadın menapoz oluncaya kadar (özelikle 40 yaşının üzerinde) seyrekleşerek devam eder. Menapozdan sonra yumurta yapma olayı  ortadan tamamen kalkar.

Ancak yumurtalıklar kadını kadın yapan (Östrojen) hormonu çıkarmaya eskisi kadar olmasa da yıllarca devam edebilmektedir.

Cinsel eğitimin yararları ve ergenlik!
Cinsel eğitimin yararları ve ergenlik!

Menepoz muamması,

Menapoza giren kadında ancak gebeliğin devamı için şart olan ve özellikler adetin ikinci yarısında kanda artan gebelik hormonu yayan progesteron bitmiştir. O halde menapoz sonrası biten üreme yeteneğidir. Yoksa kadınlık değildir (reprodüktif çağ).

Ergenlikte cinsel eğitim;

Erkekte durum çok farklıdır. Yani erkeğin üreme yeteneği ölünceye kadar devam eder hiç bir zaman menepoz söz konusu değildir. Sperm de yapar Hormon da (Andro jenlen), (testesteron) yapar. Başka deyişle cinsel ilişki ve döllenme kabiliyeti ölünceye kadar devam eder.

Erkekliğin yaşı yok,

Doğaldır ki bu yetenek gençliğindeki gibi güçlü değildir. Çünkü vücudun tümü ile yıllar içinde eskimiştir. Özellikle ihtiyarlığa bağlı damar sorunları cinsel organların randımanlı çalışmasını bozmuştur.

Gençlik yıllarında kız ve erkek çocuklarında cinsel iç güdü sorunu biyolojik açıdan nasıl yönlendirilmelidir? Bu sorusunun cevabına gelince: İlk akla gelen şudur; çocuğun cinsel gelişiminde sıralama aksaklıkları ve ona bağlı psikolojik sorunlar gelir.

Eğitim şart,

Yani kızda adet bozuklukları, meme gelişmesinde (önce biri büyümesi sonra birinin büyümesi) (göğüs küçüklüğü, veya büyüklüğü) gibi sorunlar… Çoğu zaman doğaldır. Kesinlikle fonksiyon bozukluğu değildir. Erkekte cinsel organ sorunları olabilir. Şekil bozukluğu büyüklük, küçüklük gibi… Fakat çoğu geçicidir ve önemli olmayabilir. Ayrıca Masters ve Johnson ve ondan sonraki araştırıcılar cinsel organ büyüklük ve küçüklüğünün fonksiyonu etkilemediğini göstermişlerdir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.