Faydalı Bilgiler

Bilgimizi arttırmanın yolları

Bilgimizi arttırmanın yolları | Genel kültür veya bilgi, çeşitli iletişim platformlarında toplanan kültürün, uygarlığın, toplumun, ortak değerlerinden elde edilir. Ayrıca kaynaklarda karşılığı olan, değerli olguların ortaya çıkışıdır. Bilgi aslında parayla satın alınamayan en büyük güçlerden biridir. Çünkü her bilgi kitaplarda internette veya öğretmenimizin dudakları arasında değildir! İşte durum böyleyken bilgi denen kasımızı sertleştirmenin yolları yani bilgimizi arttırmanın yolları nelerdir?

“Yaratan zenginliği veya parayı istediğine verir, bilgi ve ilimi ise isteyene verir!” diye bir söz vardır ve aynen de öyledir.

Bilgimizi arttırmanın yolları: Bilgili olmak için neler yapmalıyız?

Genel bilgi, belirli bir konu hakkında uzmanlık gerektiren çok özel bilgi değildir. Aksine, insan yaşamının, dünyanın ve yaşadığımız toplumun her yönü hakkında sahip olduğumuz bazen yüzeysel olan bilgilerdir mesela güncel olaylar, moda, aile, sağlık, sanat, sinema ve bilim gibi… For your career!

 

Bilgili olmak için neler yapmalıyız? Bunların hepsi aşağıda maddeler halinde anlatılmıştır.

Bilgili olmak için okumak!
Bilgili olmak için okumak!

Bilgimizi arttırmanın yolları: Bilgili olmak için; 1. Method OKUMAK!

a- Kitap okumak;

Okumak, her türlü genel bilgi edinmenin temelidir. Genel bilginin geliştirilmesi çok çeşitli konuları içermektedir. Bu yüzden, hangi kitapların veya hangi konularda okunması gerektiği konusunda bir sınırlandırma olamaz. Okumanın en faydalı hali, her günün rutin bir parçası haline getirildiğinde yaşanır.

 • Yerel halk kütüphanesine üye olun. Üyelikler genellikle ücretsiz veya ucuzdur ve size dostça iade tarihleri olan binlerce kitaba erişim hakkı verir.
 • Bahçe veya garaj satışlarına ya da sahaflara gidin. Bu şekilde çok fazla para harcamadan birçok konuda yüzlerce ucuz kitap stoklayabilirsiniz.

 • Çeşitli web sitelerinden makul fiyatlı kitap ve makaleleri indirmek için bir e-reader satın alın. Bu size anlık erişim ve daha fazla bilgi sağlayacaktır.

İp ucu; İlk önce kendinizi değerlendirerek bir konu hakkındaki genel bilginizi tartın. Daha iyi genel matematik bilgisi istiyorsanız, önce bir matematik hazırlık kitabı okuyun. Kendinizi, ne bildiğiniz ya da ne bilmediğiniz konusunda değerlendirin ve bilgiyi oradan inşa etmeye başlayın.

b- Gazetelere üye olun;

Gazeteler yerel, bölgesel, ulusal ve dünyadan hatta uzaydan gelen haberlerin en büyük kaynaklarıdır. Bazıları diğerlerinden daha iyidir ancak gazeteler siyaset, spor, moda, gıda ve diğer çeşitli ilgi alanları hakkında oldukça güncel bilgiler sunar.

 • Sabah alışkanlıklarından birini de ‘gazete okumak’ yapmaya çalışın. Bir gazete daha uyanmadan kapınıza teslim edilebilir. Bilgi peşinde böyle değerli ve sabah kahvaltısı tadında keyifli bir kaynağı kullanmamak için hiçbir bahaneniz olmamalıdır.
 • Çoğu gazete yayıncısı daha düşük bir maliyetle çevrimiçi abonelikler sunar. Bilgilerinizi dijital olarak almayı tercih ediyorsanız, tek bir düğmeye tıklayarak kullanabileceğiniz birçok gazeteden birini tabletinizin, akıllı telefonunuzun veya masa üstü bilgisayarınızın bir ucunda bulundurmalısınız.
 • Bir şirket için çalışıyorsanız, genellikle New York Times, Wall Street Journal veya Washington Post’a gibi ünlü gazetelere abone olurlar. Bu iş yerinde ücretsiz bilgi kazanmak için  güzel bir fırsattır.

c- Dergilere göz atın;

Bir kaç dergiye göz atmak için bir kitapçıya gidin ve orada raflara dizilmiş incelemenizi bekleyen sonsuz sayıda dergi bulacaksınız. Dergileri her yerde ve her konuyu kapsar şekilde bulabilirsiniz. Evde temizlik gereçleri gibi bir dergi hizmetine abone olmak istemeseniz de, çok sayıda başka seçenekle de mevcuttur.

 • Ailenizle yerel bir markette alışveriş yaparken bir dergiyi elinize alın ve okumaya başlayın. Kimse otuz dakika boyunca dergi rafının önünde durduğu için süpermarketten çıkarılmaz merak etmeyin!
 • Bir doktor, diş hekimi veya otomobil randevusunda, bekleme odalarında kullanabileceğiniz tüm popüler dergilerden yararlanın. Genellikle Time, Newsweek, otomobil dünyası gibi bazı eğlenceli dergiler size beklerken iyi birer arkadaş olur. Bu dergiler stresli ve sıkıcı bekleyişlerde hayal kurmanızı ve öğrenmenizi sağlar.Use technology!

d- Oturun ve bir makaleyi incele;

Otur ve incele. Makaleler genellikle dergi yazılarından daha uzun akademik araştırmalar sağlar ve kapsamlı alıntılar kullanır. Bir makale belirli bir disiplin hakkında çok özel bilgiler içerir. Kitaplar, gazeteler ve dergilerle karşılaştırıldığında, makalelere erişmek daha zordur ve daha pahalıdır, ancak daha ayrıntılı ve kanıtlanmış bilgiler sağlar.

 • Akademik dergileri tercih ederseniz, tarih, biyoloji veya sosyoloji gibi ilgilendiğiniz bir topluluğa katılın. Bu topluluklar dergileri finanse eder ve aynı bilgi alanlarıyla ilgilenen üyelere gönderirler.
 • Neredeyse her akademik konuda, yüzlerce farklı makale dergisine erişebileceğiniz bir üniversite kütüphanesine gidin.
Bilgimizi arttırmanın yolları!
Dinlemek öğrenmek!

Bilgimizi arttırmanın yolları! Bilgili olmak için; 2. Method DİNLEMEK!

a- Arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve profesyonellerle sosyalleşin.

Ne kadar çok insanla temas ederseniz, daha fazla bilgi edinebileceğiniz akıllı ve bilgilendirici konuşmalara katılma olasılığınız da o kadar yüksek olur. İnsanlar ilgi alanları ile ilgili konularda bilgilendirici konuşmaları zevk alarak dinlerler ve biz bu tür bilgiyi koruma eğiliminde oluruz.

 • Zeki, eğitimli ve deneyimli insanlarla arkadaşlıklar kurun. Bu arkadaşlıklar sizi yeni fikirlerle, bakış açılarıyla ve anlayışlarla aydınlatacaklardır ve çeşitli konularda uyarıcı konuşmalar üretecektir.
 • Haftada bir kez kahve veya çay için buluşmaya çalışın ve öğrendiğiniz yeni bir şeyi tartışın veya güncel olaylar hakkında konuşun.

b- Sesli kitap satın alın.

Sesli kitaplar okumak için hiç bir çaba gerektirmezler. Bunun yanında işe gidip gelirken veya egzersiz gibi diğer faaliyetleri yerine getirirken dinleyiciyi genel bilgi zenginliği ile keyifli bir şekilde buluştururlar. Sesli kitaplar ayrıca kelime dağarcığınızı, bilgileri işlemenin farklı yollarını ve daha yüksek bir anlama düzeyi elde etme yeteneğinizi artırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca genelde kaydı yapan usta tiyatrocuların dili ve sesi kullanışları sizin de konuşmanızı geliştirecektir.

 • Sesli kitaplar genellikle yazarın yorumlarını da içerir ve bu da size kitap için fikirlerin nasıl oluştuğu veya kitabın sahne arkasını muhakeme edebilmek ek bilgiler sağlar. Bu bilgiler, sadece kitabın içeriği hakkında genel bilgi edinmek değildir, aynı zamanda yazma süreci ve yazarın düşünceleri hakkında da aydınlanmanızı sağlar.
 • Birçok yerden sesli kitap satın alabilir, kiralayabilir veya ödünç alabilirsiniz. Her yerde ve her zaman kulağınıza taktığınız şeylerle müzik dinlemek yerine, zaman zaman da iyi bir sesli kitap alıp günlük hayatınızda veya egzersiz yaparken onu dinleyin.

Bilginin önemi!

c- Seminer veya konferanslara katılın;

Bir seminere veya konferansa katılın. Seminer veya konferansı yürüten profesyonelleri dinlemek size bir çok konu hakkında genel bilgi sağlayacaktır. Bu önemlidir çünkü sunucular, elde edilmesi yıllar süren test ve araştırmaların sonuçlarını, kullandıkları yöntem, yaklaşım ve deneyimleri profesyonel kahramanlar olarak bir kaç dakikada anlatır.

 • Profesyonel bireyleri dinlemek için bir seminere veya konferansa katıldığınızda not aldığınızdan emin olun. Dinleme, bilgileri anlamanıza yardımcı olurken, yazmanız da onu korumanıza yardımcı olacaktır.
 • Sunumun ana fikirlerini dinleyip odaklanın. Bazı ayrıntılar büyüleyici olabilir ama genel bilgi için sunulan daha büyük kavramları ve fikirleri anlamak daha önemlidir.

d- Kitap kulüplerine veya sosyal paylaşım guruplarına katılın;

Aynı şeyi yapmaktan hoşlanan sizinle aynı yöne bakan insanlarla deneyimlerinizi ve arkadaşlığınızı genişletmeye çalışın. Kitapları, güncel olayları, tarihi veya siyaseti başkalarıyla tartışmak sizi, genel bilginize güvenmeye ve yeni bilgileri sentezlemeye zorlar.

 • Bu kulüp ve kuruluşları çevrimiçi sosyal ağlarda, gazetelerin özel bölümleri gibi birçok yerde veya arkadaşlarınız ve aile üyeleri aracılığıyla bulabilirsiniz.
 • Yeni kulüp ve organizasyonlara katılmak, tanıştığınız çevrenizi genişletmenize ve kendinizden farklı kişilerden öğrenmek daha fazla fırsat yakalamanıza olanak tanır.
 • İnsanlar hoşlarına giden şeyleri okuyup yazma eğilimindedirler. Örneğin, bir kitap kulübüne katılmak, sizi normalde yapmayacağınız bir şeye yapmaya teşvik edebilir mesela ilgi alanlarınızın dışında bir kitap okumak gibi.
Bilgili olmak için neler yapmalıyız?
Teknoloji ile öğren

Bilgimizi arttırmanın yolları: Bilgili olmak için; 3. Method, Teknolojiyi Kullanın!

a- Televizyon izleyin!

Şimdiye kadar, televizyon genel bilgi kazanmak için en yaygın olarak kullanılan kaynaklardan biri oldu. Televizyonda bulunan bazı programların içerik kaliteleri tartışılır olsa da bilgi için zengin bir kaynak olarak kullanılabilir. Bilgi içeriği yoğun ve kaliteli, haber değeri olan, eğlenceli ve öğretici  programlar hala vardır.

 • Genel bilginizi genişletmek için CNN, halk haberleri (PBS), oyun şovları (Jeopardy) ve belgeseller, gerçeklere dayalı filmler ve öğretim programları (Food Network) gibi haber programlarını izleyerek, televizyon seyrederken de çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Televizyon izlemek büyük ölçüde çok fazla düşünme gerektirmeyen pasif bir egzersizdir. Yani, bazen bilgi verici olsa da televizyon önünde oturduğunuz saatleri sınırlamaya çalışın.

How to improve knowledge?

b- Arama motorlarını kullanın!

Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları, saniyeler içinde herhangi bir soruya herhangi bir yanıt bulmanızı sağlar. Güncel haberleri, eğilimleri ve ilgi alanlarınızın konularını keşfetmek için bu internet sitelerini düzenli olarak kullanmalıyız.

 • Bu arama motorlarının çoğunda bilgi için oluşturulmuş portallar vardır. Sadece güncel bilgilerle güncel olayları aramakla kalmıyor, aynı zamanda eğlence, moda, spor ve internette popüler olan şey hakkında da bilgi edinebiliyorsunuz.
Bilgimizi arttırmanın yolları!
Bilgimizi arttırmanın yolları!

c- Güncel haber alarmlarına üye olun!

Güncelleştirilmiş bilgileri düzenli olarak gönderen çeşitli haber kanallarında genellikle abone olabileceğiniz özel bir bildirim sistemi vardır. Ne zaman haberler ilginizi çeken bir kategori altında yayımlanırsa, uyarı size cep telefonu gibi elektronik bir cihazla bilgilendirecektir ve bu da güncel bilgileri cebinizde tutmanızı sağlar.

 • Bazı popüler haber uyarı sitemleri Google ve Fox News, BBC ve AP News, N TV, Haberturk gibi portallarda bulunabilir.

d- Bilginize meydan okuyan çevrimiçi oyunlar veya programlar oynayın!

Bilginize meydan okuyan çevrimiçi oyunlar veya programlar oynayın. Yeni bilgiler, kurallar veya stratejiler öğrenmeyi içeren bir oyun, bulmaca veya program seçin. Çapraz bulmaca, ıvır zıvır ve genel bilginizi test edecek diğer oyunlar sunan birçok online internet siteleri vardır.

 • Genel bilgi, güncel olaylar ve tarih gibi konularda bulmaca, testler içeren çeşitli web siteleri vardır. Genel bilginizi test etmek için günlük olarak bu test ve bulmacalardan birini çözmeyi deneyin.
e- Online sınıflara kayıt olun!

Çevrimiçi bir sınıfa kaydolun. Günümüzde bilginin özgür akışı sayesinde, size çok az veya hiç maliyet yaratmayacak tam teşekküllü bir üniversite sınıfına online katılabilirsiniz. MIT, Harvard ve Stanford gibi birçok üst düzey üniversite, MOOC (Topluma açık online kurslar) platformlarında felsefeden siyasete kadar her konuda üst seviye dersler vermektedir.

 • Günümüzde on milyondan fazla kişi online MOOC dersleri alıyor. Bu derslere katılarak, dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurabileceksiniz.
 • MOOC kurslarına katılmak size çeşitli uzmanlıklar edinme ve yeni ilgi alanları keşfetme imkanları hakkında güncel bilgiler verecektir.
 • MOOC size dünyanın her köşesinden çeşitli meslekler ve profesyoneller oluşan gruplarla birlikte öğrenmek için fırsatlar sağlar.
Bilgili olmak için neler yapmalıyız?
Üniversite oku!

Bilgimizi arttırmanın yolları: Bilgili olmak için; 4. Method, Üniversiteye  Yeniden Gidin!

a- Genel eğitim programlarından birine karar verin;

Genel bir eğitim kursuna karar verin. Hemen hemen tüm üniversiteler ve kolejlerde, çok çeşitli konular ve yaklaşımlar kapsayan bir uzmanlık alanının dışında genel bir eğitim programı veya sınıf bulunmaktadır. Genel eğitim kurslarında öğretilen materyaller, bilgi edinebilmeniz ve gerçek hayattaki durumlara uygulayabilmeniz için disiplinler arası bilgiler sağlar.

 • Üniversitede eğitim almaya karar verirseniz, genel bilginizi genişletmek için çeşitli konularda dersler aldığınızdan emin olun.
 • Çeşitli sınıflarda ders alınması, iş görüşmelerinde etkili olmayı sağlar. İş arkadaşlarıyla işbirliği yapmayı ve bir topluluğa katkıda bulunmayı kolaylaştırır.

b- Kulüplere, organizasyonlara ve fahri kuruluşlara katılın;

Kulüplere, organizasyonlara ve fahri kuruluşlara katılın. Üniversite kampüslerinde, ilgilendiğiniz her şeyde bir veya birkaç farklı kulüp vardır. Onlara katılın! Kendinizi farklı geçmişlere, etnik kökenlere ve ilgi alanlarına sahip insanlarla çevreleyin. Bu durum daha genel bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

 • Müfredat dışı etkinlikler zihninizi ve bedeninizi geliştirir. Yeniler ve yeni bilgilerle kendinizi yatkın kılma yeteneğinizi artırır.
 • Hizmet projeleriyle, etkinlik planlamayla veya bülten yazarak genel bilgilerinizi genişletmenin başka yollarını arayın. Bu etkinlikler, ilgili bilgilerden haberdar kalmanıza yardımcı olacaktır.
c- Öğretim üyeleri ve fakülteler ile etkileşim;

Öğretim üyeleri ve fakülteler ile etkileşim kurun. Fakülte insanların nasıl öğrendiğini bilir, ya da en azından çoğu kurumdan daha çok şey bilirler. Etkinlik saatleri içinde sınıflarda ders, ödev veya başka bir şeyi tartışmak faydalıdır. Bunun için öğrenci bulmayı deneyin! Kendiniz de etkinlik saatlerinde fakülteyi ziyaret eden öğrencilerden biri olun. Hayal edebileceğinden çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

 • Müfredatını kontrol et. Burası profesörlerin o dönem için mesai saatlerini yayınladığı yerdir. Veya genellikle kapılarına veya bölüm asistanının ofisinde bir program bulabilirsiniz.
 • Belirlenen saatlerde hocanızla görüşemiyor musunuz? Farklı bir zamanda randevu almak için profesörünüzü arayın veya e-posta ile iletişime geçin.
sorular cevaplar
Sorular & Cevaplar

Bilgimizi arttırmanın yolları: Bilgili olmak için: Sorular & Cevaplar

 

Soru: Hangi konular benim genel bilgimi artırmama yardımcı olacaktır?

Cevap: Ülkenizle ilgili temel bilgilerle başlayın eyaletleri, başkentlerini, başkanlarını, başbakanlarını ve coğrafyayı öğrenmek gibi… Sonra konuları yavaş yavaş dünyaya doğru genişletin. Bu şekilde çok fazla genel bilgi edineceksiniz.

Soru: Kitap okurken çok fazla konsantrasyon kaybı yaşıyorum. Ne yapabilirim?

Cevap: İlginizi çeken, okurken heyecanlanıp keyif aldığınız kitapları okumayı deneyin. Mutlaka yardımcı olacaktır.

Güzel sorular;

Soru: Bilgimizi arttırmanın yolları, genel bilgi edinme konusunda hangi siteleri önerirsiniz?

Cevap:  bilgisevenler.com genel bilgi kazanmak için harika bir sitedir. Çocuklarına, kardeşlerine, ailelerine, tüm yakınlarına göster. Sana garanti ederim, tüm ailen bir ay içinde çok daha fazla bilgili olacaktır.

Soru: Her gün genel bilgi toplamak için ne kadar zaman harcamalıyım?

Cevap:  Derslerinize ayırdığınız zaman kadar genel bilgi kazanmak için de zaman ayırabilirsiniz.

Soru: Hangi tip kitapları okumalıyım?

Cevap:  Referans kitaplar en iyisidir ama sonuçta bu sizin kararınızdır. Ayrıca genel bilgi kitapları, “temeller” kitaplarını da oldukça faydalı bulabilirsiniz. Ansiklopedileri etrafta tutmayı düşünebilirsiniz ancak çevrimiçi ansiklopediler genellikle daha güncel ve bilgiye ulaşması daha kolaydır. Son olarak, haberleri okumak bilginizi güncel tutmanıza yardımcı olacaktır.

Soru: Ben bir öğrenciyim ve bilgili olmak istiyorum. Öğrenmeyi kolaylaştıracak yollar arıyorum!

Cevap: Ne tür bir öğrenci olduğunuza bağlı. VAT testine girebilirsiniz ve sonucunuz genellikle öğrenme/hatırlama/gözden geçirme konusunda ipuçları verecektir.

Bilgili olmak için neler yapmalıyız?
Sorular!

En yeni sorular,

Soru: Çocuğuma genel bilgiyi nasıl öğretirim.

Cevap: Ona her gün gerçek hikayeler anlatın. Ayrıca, evinizin duvarlarına bazı bilgi kağıtları asabilirsiniz ve oradan oğlunuz faydalı bilgilere ulaşır.

Soru: İş kadınları nasıl daha akıllı olabilir?

Cevap: İş kadınları, işle ilgili kitapları okuyarak ve iş kişilikleriyle etkileşime girerek daha fazla bilgi sahibi olabilir.

Soru: İyi İngilizce nasıl öğrenebilirim.

Cevap: İngilizce gazete, kitap, dergi, makale okuyabilirsiniz veya sözlükten kelime bulmak da çok yardımcı olur. Ama en önemli şey hatalarınızdan ders almaktır.

Soru: İş fikirlerimi nasıl daha fazla arttırabilirim?

Cevap: Bir ihtiyacı belirleyin, sonra ihtiyacı karşılayan bir ürün icat edin. Veya, mevcut bir ürünü alın ve bunun için yeni bir kullanım bulun. Bir kelime bu, herhangi bir kelime yaz. Onunla ilgili daha fazla kelime yazın ve bir bulut yapın. Bakalım bir şeyler beyninizde çakıp parlayacak mı? Bunu başkalarıyla da yapın. İyi bir gece uykusundan sonra herhangi bir fikrin hala değeri olup olmadığını görün. Var olan bir iş fikrini alın ve birkaç ayrıntıyı değiştirin. Yada tamamen farklı bir hedefe uygulayın. Fikirler alın ve birleştirin. Bunu ne kadar sık yaparsanız, o kadar kolaylaşır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.