Yazılarım

İşkembeden geceler! Ayılmak ve Bayılmak

Çok sıkışınca bütün uykuna rağmen yatağından kalkarsın ya, aynen öyle tekrar çıkarsın yollara. Bugün yolda uyuyacağım herhalde derken, karşına bir işkembeci çıkar 24 saat açıktır ve sarhoşların, sabahçıların vazgeçemediği bir uğrak yeridir. İşkembeden geceler ve muhabbetler burada yaşanır.

Ayılmak ve bayılmak!

Onlar ayılmak için ben ise bayılmak için buradayım.

Bari burada uyuyabilsem deyip uzanırsın şöför koltuğuna ve genelde kimse bir şey demez seni fark etmezler bile. Sonra birden uyanırsın bu sefer seher vaktidir. Ezanlar okunur sanki yalnız sana. İşkembe içmiş sarhoşların işkembeden muhabbetlerini dinlersin. Ve yine uyuyamazsın.

“Off Ya Rabbi! Züppe arkadaşım deniz kenarında çilingir sofrası kurmuş alem yapar, son model arabası ona hizmet eder ve geceyi açıktaki teknesinde başka alemlerde geçirir. Bense şu külüstürün bazasız yatağında, uyumayı bırak sabah olsun ona bile şükür ederim. Adalet mi bu?” derim tövbe istifar ederek.

İşkembeden geceler! Yaratan ve sanatçı,

Ben de bazen yoldan çıkıp, biraz efkar ve biraz isyan ederim ama bilirim; başı da sonu da odur yaşanan her şeyin.

Ve saat beş, eh bir yarım saat uyumuşsun ne güzel. Sabah ezanını duyduysan sonrasında hava aydınlanacak demektir. Gecenin en güzel anının huzuruyla, biraz daha uzanırsın, ezan seslerinin yedi tepeye uzandığı gibi…

Sabah ezanı,

O pis, yorgun ve günahkar halinle camiye gidip arınmaya yüzün olmaz. Ama ezanı dinlemek bile korkuyu, uykuyu, kiri, pası, sazı, cazı ilahi bir meltemle sıyırıp atar bedeninden.

İşkembeden geceler
İşkembeden geceler

Uyandığında güneş doğmuştur ve uykudan bir saat daha çalınmıştır. Her yerin ağrır arabanın bütün kıvrımlarını bedeninde hissedersin. En zoru da bedenini saran yapışkan, nemli bir tabakadır ve korkunç bir yıkanma isteği.

İşkembeden geceler! Aynalara bakma!

Güneş bulutların izniyle ışınlarını suratına çarparak gecenin çamurunu yıkar. Ağzın gibi buruşur suratın aynalara bakamazsın.

İşkembeden geceler de biter;

Ama mutlusun! Artık gecenin karanlığında saklananlar yok, kavga gürültü korku yok, bir suçlu gibi saklanmak yok, herkes seni izleyen gece ajanları değil, kıçına batan emniyet kemeri, her yerini ağrıtan yatış pozisyonun hala devam etse de şöyle koltuğunu doğrultup güne bakarsın ve şöyle dersin

İşkembe çorbası

– “Ne geceydi be kardeşim!”.

Semih BULGUR

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.