Tarih

Yeniçeriler ve Evlenme Yasağı! Evlenseler de yürümezdi zaten maalesef!

Yeniçeriler ve Evlenme Yasağı | Yeniçeriler, Osmanlı Devleti’nde Padişaha bağlı Kapı kulu Ocaklarının piyade kısmıdır. Osmanlı Devletinin sınırlarının hızla genişlemesinden sonra, devşirme çocukların 8-18 yaşlarında alınarak bir asker olarak yetiştirilmesi (Yabancıdan Devşirme) sistemi ile oluşturulmaya başlanmıştır. Bir dönem Yeniçerilere Evlenmek Yasak olmuştur.

Yeniçeriler ve Evlenme Yasağı

17. yy.’dan itibaren tekrar Müslümanlardan da Acemi Ocağı’na alım yapılmaya başlanmıştır.
Devletin ilk yüzyıllarında büyük yararlılık gösteren ve Türklerin Rumeli’ye yerleşmesinde etkili olan bu sistem, daha sonra bozulması ile değişik sorunları birlikte getirdi.

Yeniçeri kıtası
Yeniçeri kıtası

Yeniçerilik zor iş,

Yeniçeri ocağı II.Mahmud tarafından 1826 ‘da kaldırıldı. Yeniçeriler barış zamanında Istanbul’u korur, sefer sırasında ise merkezi orduyu oluşturur, Padişah’ın güvenliğini sağlarlardı. Ayrıca devletin farklı bölgelerinde konumlanmış yeniçeri birlikleri de vardı.

Osmanlı asker sistemini oluşturan, devletin başarıdan başarıya ulaşmasını sağlayan Yeniçerilere, 16. yüzyılın ortasına kadar evlilik ve askerlikten başka işlerle iştigal etmeleri yasaktı. 16. Yüzyıldan sonra, 17. yüzyılın başlarında yeniçeriler evlenmeye ve askerliğin yanı sıra farklı işlerle uğraşmaya başlamışlardır.

Yeniçeriler, Peki sonra ne oldu?

Gerçekten çok zorlu bir hayat! Hem devşirme olacaksınız hem de doğmadığınız, yaşamadığınız bir ülke, bir devlet için savaşacaksınız, öldürüp öleceksiniz. Hem de mermiyle, nükleer silahlarla veya bir düğmeye basıp fırlatılan kimyasal füzelerle değil! Hatta tanklarının zırhına bürünerek de değil!

Bu nasıl inanç bu nasıl motivasyon anlamak çok zor. Kılıç sallayıp adam doğrayarak tabii bazen de aynısı size yapılacak, bu şartlarda yaşamak zorla olmaz! Nasıl bir ödül veriliyordu bu adamlara veya kim nasıl gaz veriyordu?

Bu zorlu hayat koşulları yetmiyormuş gibi askerlikten başka bir şey yapmakta yasaklanmış. Evlenmek aile kurmak ta yasaklamış, ömür boyu kanlı bir yalnızlık.

Zaten evlenselerdi de sürmezdi!

At sırtında dünyayı dolaşan, yılda birkaç kez eve gelen yorgun bir savaşçıyı hiç bir kadın istemez! Tabii seven bir kadın HARİÇ! Diğer türlüsü de kocasının devleten gelen maaşını alır, oturup onu çatır çatır yer. Neyse şaka bir yana Yeniçerilerin bu kadar zor ve bezdirici bir ortamda nasıl bu kadar başarılı savaşçılar olduklarını anlamak, gerçekten güç.

Yeni çeri olmak ister miydiniz, hiç sanamam! Çünkü bu, parayla da yapılacak bir iş değil! Çünkü, sadece para için Savaşan hiç bir ordu, dünyanın yarısını ele geçiremez. İman gücü bu olsa gerek! Ama evlenseydiler sanki hayat daha güzel olurdu sanki daha az savaş olurdu! Zaten oturup hayatın anlamını sorgulayan yeniçerilerin çoğu kafayı oynatmıştır. Bazıları da şu meşhur yeniçeri isyanlarını başlatmıştır!

Yeniçeriler ve evlenme yasağı!
Yeniçeriler ve evlenme yasağı!

Yeniçeriler, Evlilik üzerine felsefe!

İyi ki evlenmemişler! Kelle koltukta ömür boyu kılıç sallamak evlenmekten daha iyidir!

Bekarlık sultanlıktır demeyelim de bekarlık yeniçeriliktir diyelim! Yok yok bekarlık sultanlıktır ama Yeniçeri olarak değil! 

Hepsini boş verin esas söz şudur: ” Evlenen de Pişman Evlenmeyen de!”

semihbulgur.com

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.