Faydalı Bilgiler

Omega Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Omega Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir | Omega Yağları, Gerek Omega-3 gerekse Omega-6 yağ asitlerinin dengeli alınması neden önemlidir. Çünkü bunlar sağlığımız için temel olan ideal kan dolaşımını sağlıyorlar. Ayrıca beynin gelişimine, sağlıklı büyümeye ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.

Cildin nemini koruyarak, genç görünmesine ve tüm cilt hücrelerinin işlevlerini düzenlenmesine yardımcı oluyor.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen ideal denge, her 5-10 gram Omega-6 yağ asidine karşılık 1 gram Omega-3 yağ asidi şeklindedir.

Omega Kaynakları
Omega Kaynakları

Omega Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Aşırı Omega-6 yağ asidi alımı Omega-3 yağ asitlerinin yararını baltalayabiliyor. Ayrıca Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri vücutta görevleri gereği kendi aralarında sürekli rekabet halindedirler. Yani Omega-3, kanın akışkanlığını sağlarken, Omega-6 pıhtılaşmayı artırıyor. Omega6, büyüme ve cilt için gereklidir. Bunun yanında Omega-3 ise sağlıklı ve uzun bir ömrün anahtarıdır.

Aşırı Omega-6 alımı kanı pıhtılaştırmanın yanı sıra kolesterol plaklarının oluşumunu kolaylaştırıp, alerji ve iltihaba bağlı hastalıkların gelişimine yol açıyor. Ayrıca Omega-3 ise tam tersini yani kanın pıhtılaşmasını, kolesterolün yükselmesini ve iltihabi hastalıkların oluşumunu engelliyor.

Omega Yağı Nereden Alınır?

Omega-6 en çok bitkisel sıvıyağlarda, Omega-3 ise en çok yağlı balıklarda bulunuyor. Balıklar bu maddeyi yosun ve planktonlardan elde ediyorlar. Ayrıca Omega-3: Soğuk sularda yaşayan yağlı balıklar (somon ballğı), Orkinos tipi ton balığı, uskumru, sardalya, hamside de bulunmaktadır. Bunun yanında Ada çayı
(%64), Kivi (%62), Perilla (%58), Semizotu (%35) oranlarında içermektedir.

Hindistancevizi yağı ve faydalar
Hindistancevizi yağı ve faydalar

Bununla birlikte daha az oranlarda ceviz, badem, fındık, soya filizi, kuru fasulye, soya fasulyesi, nohut, mısır, mısır unu, keten tohumu yağı, kanola yağı, soya yağı, tatlı patates. Ayrıca marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde bulunuyor.

Hindistancevizi yağı ve faydalar!

Hindistancevizi yağı, pek çok diğer yağ ile kıyaslandığında okside olmaya karşı son derece dayanıklıdır. Isıtıldığında, hücrelere zarar veren ve yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin oluşumuna neden olmaz.
Hindistancevizi yağı orta zincir yağ asitlerinden oluşmuştur. Yani bunun anlamı vücut tarafından çok kolaylıkla sindirilebilir ve kullanılabilir olmasıdır. Yağ hücrelerinde depolanmazlar. Günlük toplam kalori alımı yükseltilmediği sürece, kilo artışına sebep olmazlar.

Omega Yağı
Omega Yağı

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.