Faydalı Bilgiler

Ev bitkileri ile evinizdeki havayı temizleyin!

Ev bitkileri ile evinizdeki havayı temizleyin | Çoğumuz günlük yaşamımızda vaktimizin büyük bir kısmını evlerde geçiriyoruz. Belki de günümüzün % 80’nine yakın kısmını bazen de fazlasını kapalı mekanlarda geçiriyoruz.
Adı üstünde kapalı mekan, havanın yeteri kadar tazelenmediği hatta bazen hiç tazelenmediği yerler. Bunun yanında giderek daha da kirlendiği mekanlardan bahsediyoruz.

Klimatize olunan yerlerde kışın ısıtılan ortam havasını, yazın ise soğutuyoruz. Yani ortam havasının kaybolarak dış ortama kaçmaması için özel tedbirler alıyoruz. Ayrıca yaşadığımız bölümün kapı ve pencerelerini hava sızdırmayacak şekilde izole ederiz.

Ev bitkileri ve hava temizliği
Ev bitkileri ve hava temizliği

Ev bitkileri ile evinizdeki havayı temizleyin!

Bazı hallerde iç mekanda oluşan hava kirliliğinin yoğunlaşarak dış ortama göre 100 kat daha kirli olabilir. Yani yapılan ölçümler ile bu belirlenmiştir. Sonuçta, iç mekanlarda oluşan hava kirliliğinin etkileri kısa ve uzun sürede bir çok olumsuz sağlık sorunlarının ortaya çıkmasının sebebi olabilir.

Kısa süre içinde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara örnek olarak, bas ağrısı, bitkinlik, boğaz, burun ve gözde yanma ve tahrişler, astım ve ateş gibi sorunlar görülebilir. Uzun dönemde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara örnek olarak da; kalp hastalıklar, kanser, solunum yolları hastalıkların gibi son derece ciddi sorunları gösterebiliriz.

Evimizde bulunan ve iç mekan kirlenmesini yaratan bütün ürünler kendi tercihimizdir. Kendi beğenimizi tatmin edecek şekilde serbest irademizle marketlerden mağazalardan özenle seçerek alıyoruz. Ayrıca evimizin her köşesine görevlerini yerine getirmeleri için dikkatlice yerleştiririz. Temizlik malzemeleri, duvardan duvara sentetik halılar, haşere öldürme ilaçları, kimyasal temizlik malzemeleri, sentetik elyaf ve kumaşlar ile kaplanmış mobilyalar. Bunların yanında perdeler, gaz ile çalışan ısıtıcılar, sentetik yer döşemeleri ile sentetik-plastik ve petrokimyasal esaslı ham maddelerden üretilmiş onlarca yüzlerce eşya… İşte bunlar özenle seçerek aldığımız ürünlerdir.

Evdeki bitkiler
Evdeki bitkiler

Üç temel sınıf:

İşte bu ürünlerden çıkan toksik maddeler en kısa anlatımı ile “bizi zehirler”. Bu toksik maddeleri daha iyi anlamak amacıyla basit bir sınıflandırmaya sokacak olursak üç temel sınıf görmekteyiz.

Buharlaşan uçucu kimyasal gazlar grubunda; fenol, sigara dumanı, formaldehit, parfümler, sinek ilaçları, boyalar, plastikleri gösterebiliriz.

Gözle görülebilen ve görülemeyen parçalar grubunda; ev hayvanı kılları, polenler, asbest, ev tozu, mantarları, bakteri, mikrop ve virüsleri içeren ve hastalık yapan organizmalar.

Bazı hallerde hiç aklımıza gelmeyen nedenler de oluşabilir. Bunları kloru duş sırasında vücudumuza almaktayız. Buna ilaveten, örneğin duş yaparken kullandığımız suda şayet “klor” var ise. Suyun ısıtılmış olması nedeniyle buharlaşan bir kısım kloru da teneffüs ederek akciğerlerimize oradan da kanımıza geçeceğini
pek aklımıza getirmiyoruz.

Ev bitkileri ile hava temizliği, Ne yapmalı?

İlk yapılacak olan şey, toksik maddeler içeren ürünleri kullanmamak veya adetlerini azaltmak olmalıdır. Veya yerlerine hiç veya daha az toksik madde içerenleri tercih etmek olmalıdır.

İkincil olarak yapacağınız yaşadığınız iç mekanın havasını çok iyi şekilde değiştirmek olmalıdır. En basiti pencerenizi sık sık açarak dışarıdaki daha az kirlenmiş hava ile çok kirlenmiş odanızın havasını değiştirmektir.
Ayrıca üçüncü yol, iç mekan havasını temizleyecek uygun bir hava temizleyici-ionizer kullanmak olabilir.

Ev bitkileri ile havayı temizleme
Ev bitkileri ile havayı temizleme

Ev bitkileri,

Ortama ayrı bir güzellik vermelerinin yanında içmekan hava temizlik amacıyla faydalanılabilecek önemli ve
sempatik bir uygulama olabilir. Özellikle bitkiler formaldehit, benzen, karbondioksit, karbonmonoksit ve sigara dumanını yok etmeye yardım edebilirler. Yani Bambu, aleo vera, krizantem, fil kulağı, İngiliz sarmaşığı, zambak… Bunlar evde ve kapalı ortamlarda sağlıklı havayı sağlayabilecek bitkilerdir.

Karbon monoksit için; spider plant (chlorophytum elatum) ve golden photos (epipremnumaureum).

Benzen için; chinese evergreen, İngiliz sarmaşığı (hedera helix), sulh zambağı (spathiphyllum), marginata (dracaena marginata)

Formaldehit için; spider plant (chlorophytum elatum), golden photos (epipremnumaureum), mısır kamışı (dracaena massangeana)

Trichloretilen için: potten mum (chrysanthemum morifolium), sulh zambağı (spathiphyllum), warneckii (dracaena dere-meusis) bitkilerini kullanabilirsiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.