Yazılarım

Kazanan zamandır! Zaman kazanır ama arabada zaman geçer mi

Fakat arabamın çektiği acılar dayanılmazdı. Bir tekeri patlak, sağ yanından yaralı halde, evimize dönüşümüzü hiç unutamam. Sanki o değil, ben onu sırtımda götürmüştüm. Geçmişte ne yaşarsanız yaşayın kazanan her zaman zamandır.

Duygusallığı bırakıp gerçek hayata dönersek tek amacım kazandığımı otellere vermemek için yazar, çizer, gezerlik günlerinde arabada yatmaktı. Ne geceler geçti ne geceler dört teker üzerinde, çelik ve cam örterken üzerime…

Kazanan her zaman zamandır! Arabada bir berduş,

Sokakta, otel köşelerinde, karakol önlerinde, işkembecilerde, benzin istasyonlarında, tren istasyonlarında, bir sokak lambası altında, bir meydan kaldırımında, AVM garajlarında, sosyetik mahallelerin arka sokaklarında. Acıklı bir maceradır arabada yatmak.

Arabada nasıl yatılır, o geceler biter mi bana sorun. Dört duvar çelik ve cam biraz lastik, direksiyon, kaput, torpido, bagaj biraz balata ve radyonun en iyi dosttan daha iyi gelen sesi. Ama dikkat edin geveze bir radyo sabaha kadar açık kalırsa akünüzü bitirebilir.

Akünüz bittiğinde başka bir araçtan şarj etmek veya vurdurarak çalıştırmak için yoldan geçen insanlara yalvarmak çin işkencesinden beterdir. Akünün bitmesi sizi arabalı bir dilenciye çeviriverir.

Kazanan her zaman zamandır
Kazanan her zaman zamandır

Her kare önemlidir!

Arabadaki her santimetre kare idareli kullanılmalıdır. Arabada yatmak; bankta üzerine karton örterek yatan bir sokak çocuğundan biraz daha konforludur.

Arabanın arka koltuğundaki bütün gereksiz malzemeler bagaja alınmalıdır. Yanınızda olmasını istediğiniz çer, çöp, çerez, çikolata, su, kitap gibi malzemeleri uykuya geçmeden yanınıza almalısınız. Çünkü gece arabadan her inişiniz ve her hareket edişiniz yakalanma riskidir.

Akşama doğru işiniz biter ama obur, azgın zaman bir anda durur, huysuz bir kedi gibi iştahı kesiliverir, en neşeli, en serseri hallere girersiniz ama nafile. Zaman denen azman, mama tasına kafasını sokar ama bir saat bile yememiştir, etrafa döktüğü saniyeler ve bir kaç dakika dışında.

Kazanan her zaman zamandır! Zaman işini bilir,

Zaman kedi gibidir asla size yaranamaz. Yavaş geçtiğinde sıkılırsınız hızlı geçtiğinde yaşlanırsınız. Her ne olursa olsun kazanan her zaman zamandır.

Geceler ve sabahçı kahveleri,

Eğer gücünüz yeterse biraz sokak turu, sabahçı kafelerinde bir çay, işkembecilerde sarhoşları izlemek, sinemaların en son matinelerine girmek veya internet kafelerde sanal bir fırtına yaşayıp beyninizi iyice yormak, çivili tahtada uyumanıza biraz yardımcı olabilir. Devam edecek…

{ “Son Cariye” adlı kitabımdaki “Arabalı Sokak Çocuğu Fatima” adlı öykümden alıntılar ( 17 ) }

semihbulgur.com

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.