Yazılarım

Karalamalar Nedir ve Her Şey Nasıl Başladı?

Karalamalar Nedir ve Her Şey Nasıl Başladı | Ya Dünya’mız ve evren ne idi? Yer ve gök birleşik bir yumak topacı, bir nokta idi ve sonra birbirinden ayrılıp genişletildi ve hala genişliyor. Her şey başlangıçta bir karalamaydı, her şey karalamalar ile başladı. Evet, hayat bir karalamayla başladı peki, sonu güzel bir resim olacak mı?

Biz neydik? Önce Yaratanın elinde, cıvık bir balçık… Belli belirsiz, jelimsi, yarı sıvı, döllenmiş bir yumurta, bir alak ve sonra bir cenin… Ve sonra Rahman o çamura ruhundan üfledi. Ve yani her şey karalamalar ile başladı.

Karalamalar. Neydik ne olduk,

Her muhteşem resimden, yüzyıllarca yaşayacak bir sanat eserinden önce bir karalama, bir eskiz yapılır. O eğri büğrü kesik kesik bir şeye benzemeyen çizgiler sonra tablodan çıkacakmış gibi bir portreye, canlıymış gibi duran bir kaplana, elinizi yakacakmış gibi bir şömineye dönüşür.

Gerçekmiş gibi okuduğunuz, katilin bıçak sırtını ensenizde hissettiğiniz, aşktan dudaklarınızı uzattığınız, heyecandan hoplayıp zıpladığınız romanlar da, kola, bacağa, masaya, beyaz bir kağıda yapılan derme çatma karalamalarla başlar.

Önce karalama,

İşte bunun için her şey karalamalar ile başlar dedik. Hiçbir şey, kendi kendine birden bire sebepsiz olmaz, tabi Yaratan ol demedikçe! Her şeyin bir ön çizimi, bir eskizi, bir sebebi, bir karalaması vardır. Doğaya bakın hiçbir şey boşuna ve sebepsiz değildir.

Karalamalar işte böyle başlar!
Karalamalar işte böyle başlar!

Karalamalar, En iyi ressam doğadır,

Doğada asla boşuna enerji harcanmaz, hiçbir şey ziyan edilmez, inanılmaz bir dengeyle akıp gider tabiat. Ağaçların yapraklarının dökülmesinden, hayvanların anlamsız sandığımız hareketlerinin derinliğinde hep bir sebep vardır. Anlamsız sebepsiz gereksiz hareket edip boş düşünüp boş konuşan yalnızca insandır!

Bir heykeli düşünün, anlamsız bir çamur balçığı iken, nasıl da mermer gibi hatunlara, kurşun gibi askerlere, dev gibi yüreklere dönüşüyor.

Benim  de karalamalarım var!

Benim de yeni hayatım dalgın, yorgun ve solgun bir anda, bir gazete kağıdının köşesine yaptığım karalama ile değişti ve gelişti. Sonra sıcak kumlardan buz gibi sulara daldım, acısıyla tatlısıyla yazar çizer gezer oldum.

Karalamalar doğar, yaşar ve ölür. Her sanat eseri aslında ölü doğar!

Bir şeylere isyan ettiğinde karalarsın!
Bir şeylere isyan ettiğinde karalarsın!

Karalama ve sanat,

Bir şey düşünürken, boş boş otururken, derste hayal kurarken herkes bir şeyler karalar. O karaladığınız abidik gubidik derme çatma şeyler, işte onlar tam da sizsiniz. Sizin rüyalarınız, hayalleriniz, bilinç altınız hepsi o çizgilerde gizlidir.

Yani el falı baktıracağınıza karalama falı baktırın, geleceğinizi değil ama kendinizi görü verirsiniz! İşte o karalamalar ilhami ilahi geldiğinde bazı insanlarda muhteşem portrelere, manzaralara, peyzajlara, harika sanat eserlerine dönüşür. Yani yaratılan her eserin başlangıcı bir karalamadır!

Karalamalar, İşte böyle bir şey,

İşte yeni sitem de bunun gibi karalamalar ile başladı. Yayınlanmamış yazılarım, Düş Mühendisliği, sağlık, tarih, genel kültür, gülen haberler, eğitim, nasıl, dünya, uzay, English Blog ve yani hayatta olan karlanmış her şey burada! Çok emek verip çok karaladım inşallah hayırlı olur!

Yani her şey karalamalarla başladı ve hala karalamaya devam ediyorum.

Karalamalar işte böyle başlar!
Şehrin girdabında bunaldığında karalarsın!

Peki şu karalamalar nedir?

Hepimiz,  alakasız bir şeyler düşünürken veya bir şeyleri beklerken elimize geçen bir parça kağıda bir şeyler karalarız. Biz anlamadan, bu karalamalar bazen tekrarlanan çizimlere dönüşürler ve biz ritüel her tekrarlandığında  aynı şekilleri tekrar tekrar çizeriz.

İşte bu karalamalar kesin olarak bizim nüfus cüzdanımız değildir ama fark etmeden ifade ettiğimiz şey bazı karakter özelliklerimiz olabilir. Bazı çizimleri diğerlerinden ayırıyoruz çünkü onlar bilincimizde oluşan bizden olan en belirgin duyguların yansıması haline geliyor.

Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yapılan yazma veya çizme eylemleri bizim ruh imzalarımızdır. Yani parmak izlerimizle çizdiğimiz kendi oto portrelerimizdir.

Karalamalar, Tekrarlara dikkat!

Umursamadan yapılan karalamalar ve tekrarlanan çizimler birbirinden ayrı incelenmelidir. Uydurma yapılan karalamalar bir iki kez yapılır ve sonra yeniden yapılmaz. Devamlı tekrarlanan çizimler ise en hoşumuza gidenlerdir. Karşımızda çizim için bir şey varsa, bir kumsal bir dal parçası, bir kağıt bir kalem gibi çizmekten kendimizi alamayacağımız şeylerdir. Bilinç altını, ruh derinliğini ortaya çıkaran, kendimizle ilgili bilmediğiniz şeyleri gösteren çizimler işte aslında bunlardır.

Rastgele çizilen karalamalar

Bu umursamadan yapılan çizimleri oluşturan çizgilerin şekli, çizerken kalemin bastırılma şiddeti ve çizginin düzeni, bazı karakter yapılarını, hisleri ya da bastırılmış olan duyguları gösterebilir.

Bilgi Sevenler Buraya! 

Karalamalarımız ne anlama geliyor?

Resmi sıkıcı bir ortamda ya da bitmek bilmeyen bir konuşmada, okulda yaptığınız karalamalar, sizinle ilgili tiyolar veriyor. İşte fark etmeden çizdiğiniz şeylerin anlamlarını karalayarak anlatıyorum.

Merdiven; Göğe doğru yükselen basamaklar çiziyorsanız, işte veya hayatınızın herhangi bölümde her zaman bir hedefiniz var demektir. Hedefinize vardığınız da kendinize yeni hedefler oymaktan kaçınmıyorsunuz anlamına geliyor. Bulunduğunuz yer size hep az geliyor ve daha fazlasını istiyorsunuz. Kariyerinizde basamakları hızla çıkmanız mümkün… Ancak aşk ve ilişkilerde de daha fazlasını istemeniz başınıza dert olabilir!

AĞAÇLAR ÇİZMEK; Doğayı seviyorsunuz ve koruyorsunuz defterinizdeki bahçelerden, ormanlardan bile belli oluyor. Basit çizimli ağaçlar çok sade bir hayattan, doğadan zevk aldığınızı gösteriyor. Bunun yanında dallanıp budaklanan karışık ağaç çizimleri aklınızda soru işaretleri olduğunu gösteriyor. Kafanızda dönen soruları daha da çıkmaza sokmak yerine net çözümler elde etmeye odaklanmalısınız.

Karalamalar, Eller eller eller gözlerden sonra onlara bakarız!

ELLER; Elleri çok seviyorsunuz ve sürekli insanların ellerine bakıyorsunuz hatta sevgilinizin evini de! İlişkide biri diğerinin elini sıkı tutmayabilir. Bu ilişkilerin çoğunda aslında normal bir durum. Diğer yandan ayrık duran ellerin çizilmesinin arkasında ciddi ilişkisel sorunlar yatabilir.

Birleşik yapışık eller; Bu el şeklinde de parmaklar iç içe geçmiştir. Ancak buradaki önemli nokta ellerin birbirlerini ne kadar iyi bir biçimde kavradığıdır. Tüm eliniz ve bilekleriniz dahi birbirine zamk gibi yapışmışsa karşınızdakini biraz serbest bırakmalısınız.

Birleşik eller
Birleşik eller

BİRBİRİNE GEÇMİŞ ELLER; Avuç içlerinin birbirine değmesi ve parmakların iç içe geçirilmesi tutkulu bir aşık olduğunun sinyalini verir. Birbirine aşırı tutkulu kişiler birbirlerinin ellerini bu şekilde tutar. Ancak fark edilmese de bu tutku bazı durumlarda aşırıya kaçabilir ve böyle el ele tutuşan çiftler birbirlerinin hayatına fazlaca müdahale edebilir. Yumruğu avuç içine alma durumunda eğer ilişkide bir taraf diğer tarafın yumruk şekline soktuğu avucunu sarıp sarmalıyorsa ilişkide dominant taraf da bu kişi olur.

Karşı tarafın yumruğunu tutan kişiler dediğini yaptırmaya çalışır, dik başlı olabilir hatta belki de hareketleri, egoizme dahi kaçabilir.

Karalamalar, Elleri çizmek,

EL ELE TUTUŞMA ŞEKLİ;  Vücut dili ve hareketleri, karşınızdaki kişinin ya da kişilerin nasıl bir tavır takındığını anlayabiliriz. Karalama çizimlerinizde de ilişkileriniz ve hayatınız vardır. Farkında olamasanız da birlikte olduğunuz kişiyle el ele tutuşma şekliniz bile ilişkiniz hakkında bilgiler veriyor. Karalamalarınız da ki el ele tutuşma biçimleri ilişkiniz hakkında size fikirler verebilir.

Karalamalar, Geometrik şekiller,

SPİRALLER; Spiral çizmek çok keyiflidir ama anlamı can sıkıcı olabilir. Spirallerin ilk başta keyif verdiği için çizildiği düşünülse de aslında sizi korkutan bir problemin olduğuna işaret ediyor olabilir. Spiral içe dönüklüğü de gösterir. Spiraller ne kadar çok halkalı ve karışıksa sorununuz da o kadar derin olabilir.

Spiraller çizmek
Spiraller çizmek

GÜNEŞ; Deftere çiçek gibi açan sarı sarı güneşler çiziyorsanız, her zaman olayların olumlu yönünden bakan, iyimser bir kişiliğiniz var demektir. Karşınızdakini anlamaya çalışmayı, dinlemeyi seviyorsunuz. Kötü bir günün ardından iyi şeylerin olacağına inanıyorsunuz. Bu iyimserliğe, proaktifliğe ve pozitifliğe hayat boyu devam edin!

ÇİÇEKLER; Bunu genellikle kızlar yapar. Kağıdınızda bol bol rengarenk gül, papatya, lavanta çiçeklerinin açtığı çizimleri varsa, oldukça feminen ve dışa dönük bir yapınız var. Ayrıca hassas ve duygusal birisiniz. Bu içli yapınız, çevredekilerin size dikkat etmesini sağlıyor.

Çiçekler çizmek
Çiçekler çizmek

Karalamalar, Huzur evde,

EV ÇİZMEK; Kağıda çok güzel bir ev çizdiyseniz, hayatınızdan memnunsunuz demektir. Yaşamınızda çok fazla sorun yok. Özel alanınızda vakit geçirmekten de keyif duyuyorsunuz. Ancak derme çatma karmaşık bir ev çizdiyseniz ev hayatınızdan bunalmış olabilirsiniz. Huzurlu bir nefes alıp sorunu gidermeye, evinizde değişiklik yapmaya çalışın.

YILDIZLAR; Kağıda samanyolu gibi türlü türlü yıldızlar çiziyorsanız, azminiz ve hırsınız sizi yıldız gibi parlatacağından emin olabilirsiniz. Yapmak istediğiniz bir şeyler, hedefler var ve kariyerinizde ilerlemek istiyorsunuz. Ancak endişelenip korkmayın! İstediğiniz başarıya ulaşmanız çok uzak değil…

Yıldızlar çizmek karalamalar
Yıldızlar çizmek karalamalar

KUTU KÜPLER; Dama tahtasını andıran siyah beyaz kutucuklar çizmek, beyninizi meşgul eden bir şeylerin olduğunu gösteriyor. Sizi durgunlaştıran bu düşünce hakkında doğru karar vermek için çok dikkatli hesap yapıp olayları iyi ölçüp biçmelisiniz.

Karalamalar, Şekiller ve karakter,

OKLAR; Karaladığınız okların yönleri nereye doğru gideceğiniz hakkında farklı farklı anlamlara geliyor. Örneğin karaladığınız oklar yukarı doğruysa dikkatiniz başka birinde. Oklar aşağıya bakıyorsa da dikkatiniz tamamen kendinizde! Sola doğru oklar çiziyorsanız geçmişe, sağa doğru ok işaretleri yapıyorsanız geleceğe odaklanmış durumdasınız.

X İŞARETİ; Sayfaların büyük bir bölümünü kaplayan X işaretleri, sizi kızdırıp sinirlendiren bir durum olduğunu yansıtıyor. Sizi sinirlendiren ya da sorun yaratan bu problemi ortadan kaldırmanın tam zamanı değil mi?

Karalamalar, Aşk ve çizgiler,

DAİRELER; En stresli gergin toplantılarda ya da bir şey hayalederken sürekli kağıda daire çiziyorsanız, evrenle uyumlu bir yapınız var. İnsanlarla orta yolu bulmayı denge sağlamayı seviyorsunuz. Hayat sizi yıpratmış olsa da sabırlısınız ve bu durumun uzun sürmeyeceğini biliyorsunuz. Kısacası siz hayatı aşmışsınız! Bundan iyisi Şam’da kayısı, çok şanslısınız!

KALPLER; Bunu genelde kızlar yapar. Karalama kağıdına sürekli kalpler çiziyorsanız, kesinlikle aşktan kalbinizin zarını delen, aklınızı başınızdan alan biri var demektir. Ya da eğer tek başınıza iseniz artık aşık olmak, özel hayatınızda bir yenilik ve mutlu olmak istiyor olabilirsiniz. Ancak deftere kalpler çizmek size beyaz atlı prensinizi getirmez bunun yerine harekete geçmeye ve çevrenizde ki insanları yüreklendirmeye hemen şimdi başlayın!

Karalamalar Nedir?
Karalamalar Nedir?

Karalamalar, İsimler ve çizgiler!

BAŞKASININ İSMİ; Karaladığınız isimdeki kişileri seviyor ya da nefret edip tiksiniyor olabilirsiniz. Eğer kağıda sürekli başkasının ismini yazıyorsanız aklınızdan çıkaramadığınız biri var. Fakat isminizi yazdığınız kişiden illa da hoşlanacağınız anlamına gelmiyor.

İSMİNİZ; Kendinize duyduğunuz bu alaka aşırı uçlarda değilse oldukça normal ve doğaldır. Fakat kağıda sürekli kendi isminizi yazmanız, biraz benlik düşkünü olduğunuzu işaret ediyor. Cazibe çekim merkezi olmaktan, ilgi ve alakanın üzerinizde olmasından hoşlanıyorsunuz!

Biz hayatı karaladık oldu bitti zannediyoruz. Ama hayatın arkasında ilahi bir sanat eseri var!

Semih BULGUR

semihbulgur.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.