Yazılarım

Evde Ruh İdmanı! Evde Dua Etmek, gerisi geçici ve yalan!

Görünen o ki hepimize, evde iyi bir ruh idmanı gerekiyor! Kalbimize kadar terlememiz, ruhumuza kadar ağlamamız lazım!

İnsan nasıl bir anda aciz ve her türlü nimete muhtaç kaldı? Zenginler, ünlüler, kodamanlar nasıl bir ada hiç oluverdi? Paris’te kahvaltı yapıp Newyork’ta pirzola yiyenler nasıl da lüks bir odaya hapis oluverdiler. Zorba kabadayılar hangi deliği sıvışıp kaçtı?

Evde Ruh İdmanı! Göklerin egemenliği kimin?

Garibanlar, fakirler, yurtlarından çıkarılanlar, iyi kalpli muttakiler, ezilenler, sömürülenler, zulme uğrayanlar, çocuklar, bebekler, anne ve babalar nasıl da güzel bir duayla hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Ama onlar üzülmesin, göklerin egemenliği Allah’ın izniyle onlarındır.

Beğenmediğimiz, burun kıvırdığımız, sıkıldığımız şeyler öyle güzel gözüküyor ki bu aralar. Bu aralar dediğim, işte şu virüs illetinin bulaşık gibi bulaştığı, şu günlerden bahsediyorum.

Ey nankör insan!

Adı Korona virüsü. Davarların kulaklarını yarıp Allah’ın yaratılışını değiştirmeye çalışan sapkınların bulaştırdığı şu illet. Onlar Allah’ın temiz kıldığı yiyecekleri bırakıp ta iğrençliklere bulaştılar…

Peki bu sapıklardan binlerce kilometre uzakta yaşayan temiz kalpli, iyi, güzel insanların ne suçu vardı?  Kimileri için illet,lanet, felaket olan şeyler belki de bazıları için rahmet,bereket ve nimettir, en doğrusunu Rabbim bilir!

Tıpkı Musa peygamberimizin ilim sahibi yol arkadaşının dediği gibi, belki de bizim bilmediğimiz şeylerle adalet sağlanıyor.

Evde Ruh İdmanı! Biz temiz miyiz?

O çekik gözlü sapkınlar suçlu da bizim iki yüzlü, sahtekar, samimiyetsiz Müslümanlar çok mu temiz? Eğer biz geçekten samimi, takva sahibi, dürüst, adil ve paylaşımcı Müslümanlar olsaydık. Allah Kabe’de tavafı durdurup camilerde namazı engeller miydi?

Bunu, güzel bir sabırla ve içten bir duayla elleri açıp derin derin düşünmek lazım.

Evet, içten, samimi tamamen Allah yönelmiş bir dua lazım bize! İşte görüyorsunuz, tüm dünya gözle bile görülemeyen bir illet yüzünden aciz ve muhtaç donup kaldı. Dünya neredeyse kendi yörüngesinde bile dönmeyecek.

Bilgisayarları saran Virüs programlarına bile boyun eğmeyen süper güçler, Korona’ya karşı elleri yukarıda teslim oldular.

Duamız olmasa!

Bizim ise bu sefer elimizde ibadetlerin en büyüğü, en güzeli var, o da duamız ve yani evde ruh idmanımızdır.

Evet dua en önemli ibadetlerden biridir. Allah’ın “Duanız olmasa ne işe yarasınız.” demesi bundan dolayı değil midir?

Evde ruh idmanı
Evde ruh idmanı

Ruhsal idman,

Dua ruhun idmanıdır. Spor nasıl ki, hareket ile kalbi zor şartlara alıştırıp güçlendiriyorsa dua da imanı güçlendirip buhranlara,afet ve felaketlere karşı ruhumuzu korur. Moral, umut, sağlık ve zindelik verir.

Her türlü nimetine muhtaç olduğumuz bu günlerde Rabbimize yönelip huzur, esenlik ve gerçek mutluluğu dileyelim. İnşaalah!

Evde Ruh İdmanı! İçten gelen, evde ruh idmanı!

Allah yazanı da okuyanı da aydınlatsın, nurunu nimetini üzerinde tamamlasın, kolay olanı kolaylaştırıp göğüslerimizi genişletsin, bizi dosdoğru yoluna iletsin. Allah dilemeden biz dileyemeyiz, biz zaten diliyoruz da, O bizim için de iyi olanı dilesin, İnşaallah!

semihbulgur.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.