Yaşam

Zengin olmak için en iyi ve akıllıca yollar!

Zengin olmak için en iyi ve akıllıca yollar | Öncelikle burada aktardığımız konu, kafanızı kullanarak ve çok çalışarak nasıl zengin olabileceğiniz üzerinedir. Çalışarak ve helal yoldan zengin olmak çok fazla özveri, çalışma, konsantrasyon, zeka, analiz etme yeteneği ve geleceği görebilme kabiliyeti gerektirir. Bunun yanında bir çok insan at yarışı ile veya Las Vegas’ta rulet oynayarak ve bir akşamda inanılmaz bir şekilde zengin olmanın rüyasını görür. Yani insanlar hayalleri seviyor. Bunun yanında son 30 yıldır ne çok satan kitaplara bakarsanız en popüler konunun “zengin olmak veya zengin nasıl olunur” olduğunu görebilirsiniz.

İnsanların çoğu dünyadaki elit tabakanın içine yer almak istiyor. Ayrıca daha iyi yaşam şartları için karlı yatırımlar yapmanın yollarına bakıyorlar. Kimisi borsacı olarak parayı bulmaya çalışıyor. Bunun yanında insanlar, manken sevgililer, pahalı arabalar, ünlü olmak ve boğaz manzaralı evler satın almanın peşinde. Hatta daha da fazlası için sınırsız bir kaynak arıyorlar. Fakat aslında zengin olmak ne demek ve bunun için ne yapmalı çok az kişi biliyor. Zengin nasıl olunur, bunu bilenler ise zaten şu anda zenginler!

Çalışarak zengin olmak, milyonlarca liranın sahibi olmanın ötesinde bir bilgeliktir!

Zengin nasıl olunur?
Zengin nasıl olunur?

Zengin olmak için en iyi ve akıllıca yollar!

Tasarruf ET!

Paranı sakla. Para biriktirmek, zenginliğe giden yolda en önemli becerilerden biridir. “Tasarruf edilmiş bir kuruş kazanılan bir kuruştur” sözü son derece doğrudur. Ayrıca ve gerçekte, tasarruf ettiğiniz parayı düzgün bir şekilde değerlendirirseniz. Tasarruf ettiğiniz bir kuruş zaman içinde kazanılan bir LİRAYA eşit olabilir.
Para biriktirmek tek bir şey gerektirir. Yani kazandığınızdan daha az harcamak. Sağlam bir geliriniz varsa bunu yapmak daha kolaydır (bu yüzden eğitime yatırım yapmak önemlidir). Ancak tutarlar küçük olsa bile gelirinizden bağımsız olarak tasarruf etmek mümkündür.

Her ay maaşınızın %10’unu biriktirerek başlamaya çalışın. Bu önerilen bir hedeftir. Yani bu mümkün değilse, her ay kurtarabildiğiniz kadar tasarrufu kaydetmeniz yeterlidir.

Zengin olmak: Bütçe oluştur!

Bir bütçe oluşturun. Sağlam bir bütçe, zenginliğe giden yolda atılan ilk adımdır. Tüm harcamalarınızı belirlemenizi sağlar. Böylece masrafları kontrol edip azaltmanıza yardımcı olur. Bu da, yatırım yapmak için size sermaye veren paranızı tasarruf etmenizi sağlar.

Bir not defterinde, bir ay boyunca tüm gelirlerinizi tek bir sütunda listeleyin. En altta, toplamı belirlemek için kaynakları toplar. Başka bir sütunda, giderler için aynı şeyi yapın. Ama her şeyi ekleyin. Bunu yapmanın pratik bir yolu, banka ekstrenizi ve kredi kartı ekstrenizi incelemektir. Toplam aylık giderleri belirlemek için sütundaki tüm giderleri toplayıp kaydedin.

Zengin nasıl olunur? Harcamaları azaltabileceğiniz alanları belirleyin.

Harcamaları azaltacak alanları bulmak için gider sütununa yakından bakın. Yani amacınız, gelir sütunundaki toplam sayı ile gider sütunundaki toplam sayı arasında daha fazla “boşluk” oluşturmak olmalıdır.

Bunu yapmanın bir yolu da “istekler” ile “ihtiyaçlar” arasındaki farkı incelemektir. Bir ihtiyaç esastır oysa istek bir seçenektir. Masraf azaltma yollarını bulmak için her ay “istiyor” musunuz diye düşünün. Örneğin, yalnızca basit 1GB alana sahip temel bir telefona ihtiyacınız olabilir. Ama siz 3GB veri alanına sahip yepyeni bir telefon isteyebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza da bakmayı ve bunları nasıl azaltılacağınızı incelemeyi düşünün. Örneğin, kira bir ihtiyaçtır. Ancak şehrin daha ucuz bir bölgesinde daha uygun fiyatlı bir daire bulabilir. Ayrıca mesela, iki yatak odalı bir daireden tek yatak odalıya geçebilirsiniz.

Zengin olmak! Paranı sakla.
Zengin olmak! Paranı sakla!

Acil durum tasarruf fonu oluşturun.

Yatırım yapmadan önce, her zaman bir acil durum tasarruf fonu hazırda bulunsun. Uzmanlar, iş kaybı, tıbbi acil durum veya beklenmedik bir masraf durumu olursa. En az üç aylık yaşam giderlerinin bir kenara atılmasını tavsiye ediyor.

Acil durum fonu hazırlandıktan sonra, yatırım portföyünüzü oluşturmak için birikimlerinizi kullanmaya odaklanabilirsiniz.

Zengin olmak: Paranı Yatırmaya Başla!

Yatırım yapmanın temellerini anlayın. Yatırım yapmak çok karmaşık olabilir. Ancak neyse ki daha kolay yolları da yok değil. Aslında, bazı çok temel ilkelere bağlı kalarak, birikimlerinizi yatırabilir. Ayrıca uzun vade de büyüdüğünü görebilirsiniz.

Genel olarak konuşursak, yatırım yapmak için birkaç seçenek türü vardır. Bunların başında hisse senetleri ve tahviller geliyor. Hisse senetleri bir işletmede mülkiyeti temsil eder. Bunun yanında tahviller düzenli faiz ödemeleri karşılığında bir işletmeye veya hükümete ödünç verdiğiniz parayı temsil eder. Çoğu yatırımcının portföylerinde hisse senedi, tahvil ve öz kaynak kombinasyonu vardır.

Yatırım fonları ve borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) hakkında bilgi edinin.

Yatırım fonları ve ETF’ler, her birinin birçok hisse senedi veya tahvilden oluşan bir koleksiyon olması nedeniyle benzerdir. Yani portföyünüzü, hisse senetlerine teker teker yatırım yapıyorsanız inanılmaz ölçüde çeşitlendirmenin bir yolunu sağlarlar. Yatırım fonları ve ETF’ler arasında bazı önemli farklar vardır. Bu nedenle paranızı nereye yatırabileceğinize karar vermeden önce her ikisini de araştırın.

ETF’ler (Borsada işlem gören fonlar), yatırım fonlarına kıyasla daha fazla esneklik gösterirler. Ayrıca daha düşük masraf sağlarlar. ETF’ler oldukça verimlidir. Ancak yatırım fonlarından daha yüksek risk içerebilirler.

ETF’ler (Borsa işlem gören fonları) normal hisse senetleri gibi işlem yapıyorlar. Ayrıca değerleri gün boyunca dalgalanıyor. Bir yatırım fonunun değeri ise fonun portföyündeki menkul kıymetlerin kapanış piyasa fiyatları kullanılarak günde sadece bir kez hesaplanır.

Bir yatırım fonunun varlıkları, fonu mümkün olduğunca karlı hale getirmek isteyen bir fon yöneticisi tarafından seçilir. Yönetici piyasayı aktif olarak izler ve fonun varlıklarını buna göre revize eder. Paranızı, iyi takip ve analiz çalışmalarıyla ETF veya yatırım fonları ile yönetebilirsiniz.

Yatırım yapmak
Yatırım yapmak

Bir Broker seçin.

Çevrimiçi bir broker mı yoksa tam bir servis hizmeti mi almak istiyorsunuz buna karar verin. Tam bir hizmet komisyoncusu, yatırımınızın sizin için çalışmasını sağlayacak zamana ve bilgiye sahiptir. Ancak önemli bir ücret de talep edebilir. Piyasayı oldukça iyi anladığınızı düşünüyorsanız ve kendi portföyünüzü kendiniz yönetin. internetteki gibi çevrimiçi bir broker sitelerine kaydolmak isteyebilirsiniz.

Hesap açmadan önce her zaman ücretlere ve hesap minimum bakiye değerlerine dikkat edin. Brokerlar genelde işlem başına ücret alırlar. Ayrıca birçoğu da minimum bir başlangıç yatırımı gerektirir.

Şu anda, minimum ilk ödeme olmadan çevrimiçi broker siteleri mevcuttur.

Yatırımınızla ilgili daha fazla yardım isteyebilirsiniz. Bunun için finansal tavsiye bulmanın çeşitli yolları vardır: Satış dışı bir ortamda size yardımcı olan birini istiyorsanız. Bölgenizdeki internet sitelerden bir danışman bulabilirsiniz.

Ayrıca yerel bankanıza veya finans kurumunuza gidebilirsiniz. Ancak, bunların çoğu daha yüksek ücretler talep ederler ve yatırım yapmak yüksek sermaye gerektirebilir. (500.000 ila 1.000.000 TL yaygındır).

Sertifikalı bazı danışmanlar yatırımlar, vergiler ve emeklilik planlaması gibi bir dizi alanda tavsiye verme yeteneğine sahiptir. Ancak diğerleri sadece öneride bulunabilirler ancak tavsiye veremezler. Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir konu vardır. Finansal kurumlarda çalışan tüm insanlar, müşterilerinin çıkarlarını ön planda tutturmak gibi misyona bağlı olmayabilirler. Biriyle çalışmaya başlamadan önce, sizin için uygun olup olmadığını kontrol edin. Yani eğitimlerini ve uzmanlıklarını, referanslarını sorun.

Yatırımlarınızı düzenli olarak arttırın!

Büyük miktarda para yatırmak ve zamanlamanın işe yaramasını ummak her zaman biraz risk barındırır! Bunun yerine yatırımı zamana yayabilirsiniz. Böylece yatırım yapma riskini azaltabilirsiniz. Bu, para maliyet ortalaması olarak bilinir.

Bunu nasıl yapabilirsiniz? Ayda bir kez hisse satın almak için sabit bir miktar harcama planı yapın. Hisselerin fiyatı düşük olduğunda, daha fazla hisse satın alırsınız. Fiyat yüksek olduğunda, her ay aynı miktarda para karşılığında daha az hisse satın alırsınız.

Diyelim ki ayda bir kez X şirketine 100 dolar yatırım yapmayı taahhüt ettiniz. Bu ay, hisselerin her biri 10 dolara mal oldu. Bu yüzden on hisse satın alacaksınız (100 $ karşılığında). Diyelim ki gelecek ay, hisseler 20 dolara mal oldu. Bu yüzden beş hisse satın alıyorsunuz (100 $ için). Yani bu böyle devam ediyor.

Piyasaya ne olursa olsun her zaman yatırım yapmaya devam edin. 1956’dan bu yana 11’den fazla piyasa çöküşü oldu. Ancak piyasa her seferinde kaybettiğinden çok daha fazlasını kazandı ve toparlandı. Sadece her ay yatırıma eklemeye devam edin. Ayrıca servetinizin zamanla büyüyeceği gerçeğiyle rahat olun.

Zengin olmak paranı değerlendir!
Zengin olmak paranı değerlendir!

Mümkün olan en kısa sürede yatırım yapmaya başlayın.

Zenginliğin asıl sırrı erken yatırım yapmaya başlamaktır. Yani zamanlamadır! Bunu yapmak, servetinizin zamanla “bileşik” olmasını sağlayacaktır. Bileşik nedir? Yani ilk tutarınızın faiz aldığınızı düşünün. Bu, bir sonraki yıl orijinal tutarınızdan ve ilave faizden faiz kazanılacağı anlamına gelir. Bileşik budur. Para parayı çeker! Önemli olan ilk yatırımı yapmaktır.

Örneğin, 100 TL yatırım yaparsanız ve bir yılda % 5 kazanırsa, yıl sonunda 105 TL’niz olur. Ertesi yıl, 105 dolardan %5 kazanacaksın. Yani bu da 110.25 TL’nizin olacağı anlamına geliyor. Ertesi yıl, 110.25’ten de % 5 kazanırdınız.

Zaman içinde sonuçlar inanılmaz derecede artar. 30 yıl öncesinden başlayarak ayda 1000 TL yatırsaydın bugün yaklaşık 2.2 milyon TL civarında paran olacaktı. Zengin olmanın en kesin yolu budur.

Zengin olmak: Kendinize Yatırım Yapın!

Bir eğitimin almanın değerini anlayın. Yani ortaöğretim ve lise sonrası eğitimden bahsediyoruz. Kendinizi zenginliğe götürecek yolda en sağlam adımdır. Yeni yapılan bir araştırma, lisans derecesine sahip genç yetişkinlerin lise diploması olan genç-yetişkinlerden daha fazla kazandığını gösteriyor. Ayrıca bazı üniversite kurs eğitimlerine sahip olanların bile sadece lise diploması olanlardan daha fazla kazandığını ortaya koydu.

  • Ayrıca sadece lise diplomasına sahip bireylerin maaşlarının zaman içinde düştüğünü de ortaya koydu.
  • Bunun yanında araştırmalar, lise diploması olan kişilerin işsizlik oranının lisans diploması olan kişilere göre çok daha yüksek olduğunu da göstermiştir.

Eğitiminizi yükseltmeyi düşünün.

Eğitim arttıkça maaş da artar. Bu sebeple zengin olmanın en iyi yollarından biri eğitiminizi artırmaktır. Eğitim seviyenizi artırmayı seçerek zenginliğe bir yolculuğa başlayabilirsiniz.

Örneğin, Amerika’da bir önlisans için ortalama yıllık maaş 50.000 $, lisans derecesi yıllık 64.000 $, yüksek lisans derecesi 81.000 $ ve mesleki derece, doktora maaşı ise yıllık yaklaşık 120.000 $’dır.

Kendini test et!
Kendini test et!

Kendinizi test edin!

Becerilerinizi, yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve yeteneklerinizi inceleyin. İster az eğitime sahip olun, ister yükseltmek isteyin, ister zaten eğitime sahip olun! Kazançlı bir kariyer yolu seçmek her zaman kendinizi incelemekle iyi tanımakla başlar.

Doğal yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı talep gören bir eğitimle ilişkilendirmek, gelirinizi önemli ölçüde artıracaktır.  Yani bu zengin olmak için sağlam bir yoludur. Kendine yeteneklerinin ne olduğunu sor. Diğer insanlardan daha iyi yaptığınız veya sık sık iltifat edildiğiniz şeyleri düşünün.

Kendinize ne hakkında tutkulu olduğunuzu veya ilgilendiğinizi sorun.

Örneğin, matematik veya yemek pişirmek gibi konular ilginizi çekmektedir.
Yetenekleriniz ve ilgi alanlarınızın kesiştiği alanlar arayın. Örneğin, belki insan vücuduyla ilgileniyorsunuz ve matematik veya bilimde de iyisiniz. Bu ilgi alanları birbirini tamamlayabilir ve size çok para kazandırabilir.

Zengin nasıl olunur? İyi kazanç potansiyeline sahip bir eğitim kariyeri seçin.

İyi ya da kötü, bazı alanlar diğerlerinden daha fazla para kazandırır! Yani daha yüksek talep edilirler. En iyi durum, bu yüksek ücretli alanlardan veya mesleklerden birinin becerilerinize ve ilgi alanlarınıza uymasıdır. Eğer değilse, bir ilgi alanı geliştirip geliştiremeyeceğinizi görmek için bu alanları yine de keşfetmeyi düşünün.

Şu anda en iyi maaş veren üniversite lisans bölümlerinden bazıları mühendislik, bilgisayar bilimi, tıp ve işletme / ekonomidir. Bu branşların hepsi yıllık ortalama 180.000 TL’nin üzerinde üzerinde maaş veriyor.

Zaten bir üniversite diplomanız varsa ve daha ileri seviyede eğitim almak istiyorsanız. Amerika’da hukuk, tıp veya diş hekimliği gibi kariyerler yılda 100.000 doların üzerinde maaş üretebiliyor.

Bir kariyer alanı olarak tüccarlığı da göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun! Daha “Pratik” bir kişiyseniz,  ticareti yetenek ile kazanılabilecek önemli miktarda para vardır. Tesisatçılar, ustalar ve teknisyenler yılda 50.000 dolardan fazla kazanabilir ve kendi işinizi kurmanız durumunda kazanç potansiyeli sınırsızdır.

Bir eğitim kariyeri seçmeden önce, iş olanaklarının şu anda ne olduğunu ve gelecekte ne olacağını ve ortalama maaşın ne olduğunu araştırın. Unutmayın, bugün popüler bir alan 5 ila 10 yıl içinde doyuma ulaşabilir. Bu yüzden araştırma yatırımınızın karşılığını alabileceğinizden emin olmanızı sağlar.

Zengin olmak ve para!
Zengin olmak ve para!

Zengin olmak: Eğitiminizi finanse edin.

Ne yazık ki, kendinizi eğitmek pahalıya mal olur! Ancak yatırımınız doğru zaman ve doğru yerde yaparsanız, fazlası ile geri kazanma olasılığınız çok yüksektir.

Okula başlamadan önce para biriktirmek için bir-iki yıl harcamayı düşünün. Bu, borçlanmanız gereken miktarı azaltacaktır. Böylece eğitim bittiğinde daha küçük kredi geri ödemelerine sahip olacaksınız.

Eğitim lokasyonunu akıllıca seçin. Eğer büyük bir şehirde yaşamak zorunda değilseniz veya aile / diğer yükümlülükleriniz yoksa. Yaşamak ve okula gitmek için daha ucuz bir alan seçin. Daha küçük bir şehir seçmek, binlerce TL’yi bulabilecek yaşam masraflarından kurtulmanız anlamına gelir.

Eğitiminizi finanse etmek için devlet öğrenci kredilerine başvurun. Bu krediler genellikle banka kredilerinden daha düşük faiz oranlarına sahiptir, faiz oranları genellikle sabittir. Bunun yanında okul bitene kadar geri ödeme yapmanız gerekmez. Ayrıca bazen tamamen devlet hibesi olabilir.

Kendinizi geliştirmekten asla vazgeçmeyin.

Sürekli kendini geliştirme, finansal varlıklarınızı daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır.

Eğitiminizin üzerine sürekli olarak eklemek, kazanç potansiyelinize katkıda bulunduğunuz anlamına gelir. Öğrenilen her yeni şey kazanma şansınızı arttırır.

Varlığı paylaş!
Varlığı paylaş!

Sonsöz:

Unutmayın! Zenginlik bir araçtır esas amaç ise mutlu ve huzurlu olmaktır. Size hiç batmayacak bir zenginliği ve en karlı ticareti haber vereyim mi? İhtiyacı olanlarla paylaşın, emin olun verdiğiniz size kat ve kat olarak geri döner!

 

 

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.