Yaşam

Yılbaşı Nedir? Dünyada nasıl kutlanıyor 2024

Yılbaşı Nedir? Dünyada nasıl kutlanıyor 2024 | Yılbaşı gecesinin kökeni nedir? Yılbaşı tüm dünyada ne zaman ve nasıl kutlanır? Kimi dua eder kimisi de çılgınca eğlenir kimi de sıradan bir gün gibi yaşar yılbaşı gecesini! Ama aslında herkes için yeni yıla girmek bir umut ve heyecandır.

Dünyada Yılbaşı Nedir?
Dünyada Yılbaşı Nedir?

Yılbaşı gecesinin kökeni nedir?

MÖ 2000 yılından bu yana, yeni bir yılın başlangıcını kutlama fikri hep mevcut olmuştur. Bununla birlikte, başlangıçta Yeni Yıl Günü, Mart ayının ortalarında gerçekleşen vernal-ekinoks zamanında kutlanırdı. Bu, o zamanlar sadece on ayı olan erken Roma takvimini kullanmanın bir sonucuydu. Yani Mart ilk aydı. Daha sonra, takvime iki ay daha (Lanuarius ve Februarius) eklendi ve toplam on iki ayımız oldu.

2024 Yılbaşı Buraya Gidelim mi? Ben çok beğendim!

MÖ 153’te, Lanuarius ayı veya Ocak Kalends (ayınını ilk günü) yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Yine de, bazı insanlar Mart ayı civarında yeni bir yılın başlangıcını kutlamaya devam etti.

1582’de, Jülyen Takvimi’ndeki hatanın ardından Papa Gregory XIII, Gregoryian takviminin kullanılmasını teşvik
etmiştir. Bu takvimde yeni yılın başlangıcı olarak 1 Ocak’ı olarak gösterilmiştir. Daha sonra çoğu ülke yeni yılı 31 Aralık arifesinde kutlamaya başladı ve gece yarısından 1 Ocak’a kadar kutlamalar devam etmektedir.

Yılbaşı tüm dünyada ne zaman ve nasıl kutlanır?

Bazı insanlar bu bayramı partilerde veya aile ve arkadaşlarla sosyal toplantılarda kutlarken, bazı Hristiyanlar
gece geç saatlerde kilise ayinlerine katılırlar. Bu tatil gününün yaşanma şekli geleneklere, dinlere ve yerel kültürlere bağlı olarak bir bölgeden diğerine farklılık gösterir.

İspanya’da insanlar, yeni yıl için sahip oldukları umutları sembolize etmek adına bir düzine üzüm
bağlayarak bu bayramı kutluyorlar. Diğer gelenekler arasında gelecekteki başarıyı sembolize etmek için
mercimek (İtalya) ve kara gözlü bezelye (ABD) kullanmak yer almaktadır. Bu dönemde yaygın olan diğer
yiyecekler arasında Küba, Macaristan, Avusturya, Portekiz’deki bazı topluluklarda refahı temsil eden domuz eti vardır. Ayrıca İsveç ve Norveç’te uygulandığı gibi içinde gizli bir badem bulunan sütlaç hazırlamakta adetler arsındadır.

Yılbaşında dünyada neler oluyor?

Aşağıda daha fazla ülkenin yılbaşı geleneklerinin bir listesi bulunmaktadır:

Cezayir

Cezayir’de yılbaşı arkadaşlar ve aile arasında kutlanır. Büyük şehirlerde, özellikle popüler turistik yerlerde, bu
bayram konserlere, partilere, havai fişek gösterisine ve benzeri yerlere katılarak kutlanmaktadır. Saat 20:00’de devlet başkanın vatandaşlara mesajı yayınlanır. Ayrıca EPTV televizyonu her yıl bir yılbaşı eğlence programı hazırlar. Ayrıca, “la buche” olarak adlandırılan hamur işleri, yeni yıl geri sayımına hazırlık için siyah kahve veya soda ile servis edilir.

Arjantin

Geleneksel olarak yılbaşı gecesi, aile ve arkadaşlar havai fişek gösterisinin tadını çıkarmak için sokaklara inilir. Öncesinde ise geleneksel yemeklerin tadını çıkarmak için bir araya gelmek vaz geçilmez bir gelenektir.

Yeni yıl geceleri
Yeni yıl geceleri

Brezilya

Brezilya’da yılbaşı gecesi, Shrovetide sırasında sona eren yaz tatilinin yeniden başlangıcıdır. Genellikle bu günde,
katılımcılar önümüzdeki yılın iyi şanslar getirmesi için beyaz kıyafetler giyerler ve plajlara akın edip kutlama yaparlar. Ayrıca havai fişek gösterileri, aile üyeleriyle yemek, müzik festivalleri vb.

Kanada

Amerika Birleşik Devletleri’nde gözlenen yılbaşı geleneklerine benzer şekilde, Kanada da yeni yılı sosyal
toplantılar, havai fişek gösterileri ve konserlerle karşılıyor. Bununla birlikte, 1992’den bu yana, Kanada’nın bir
numaralı skeç komedi topluluğu olan Royal Canadian Air Farce, CBC TV ağında yılbaşı kutlama programları yayınlamaya başladı.

Meksika

Meksika’da ortak gelenek, genellikle Saat 00:00’da yani gece yarısı geri sayımın sonunda saatin çanı ile bir
üzüm yemektir. Ayrıca, evler ve partiler bir kişinin gelecek yılki isteklerine uyacak şekilde dekore edilmiştir.

Amerika'da Yılbaşı Nedir?
Amerika’da Yılbaşı Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Yılbaşı Nedir?

ABD’de yılbaşı gecesi düzenlenen etkinlikler arasında aile toplantıları, resmi partiler, havai fişek gösterileri etkinlikler bulunur. Bu bayramın en önemli kutlama etkinliği, başlangıçta zaman sinyali olarak kullanılan zaman topları ile ‘top düşürmeyi’ içerir.

Öte yandan, ABD’deki Roma Katolik Kilisesi, 1 Ocak’ı Kutsal Meryem Ana’yı onurlandırarak kutluyor.
Bu nedenle bugün, Katoliklerin ayine katılmasının beklendiği anlamına gelen Kutsal Bir Yükümlülük Günüdür. Çoğu durumda, kitleler 1 Ocak’tan önceki geceyi bir eğlence nöbetinde geçirirler. Lutheranlar, Metodistler ve Afro-Amerikan toplulukları da dahil olmak üzere diğer mezhepler “Geceyi İzle” olarak adlandırılan bir gelenek oluşturmuşturlar.

Ayrıca Nöbet Gecesi, 31 Aralık- 1 Ocak tarihleri arasında düzenlenen ve kutsamalar için şükretmeyi ve Gelecek yıl için Tanrı’dan iyilik istemeyi içeren bir kilise ayinidir. Yeni yıl için bir Dua!

Çin

Çin’de, Ay Yeni Yılı, Gregoryen Yeni Yılı’ndan birkaç hafta sonra gelse de, yılbaşı gecesi bazı bölgelerde,
özellikle Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerde kutlanır.

Japonyada Yeni Yıl
Japonya’da Yeni Yıl

Japonya

Japonya’da bu tatil gününde, yılbaşı gecesi tanrısı Toshigami’nin hazırlanması ve karşılanması ritüeli vardır. Bu günde evler temizlenir ve herkes Kadomatsu veya Shimenawa tanrılarını karşılamaya hazırlanır. Gece yarısı, Budist tapınakları Bono’nun 108 unsurunun temsili için 108 kez çan çalar. Diğer gelenekler arasında konserler, havai fişek
gösterileri, havaya helyum balonları bırakmak ve daha fazlası yer alıyor.

Kore

Kore’de hem Ay hem de Güneş Yeni Yılı kutlanır. Güneş Yeni Yılı 1 Ocak’ta gözlenirken, diğeri farklılık
gösteriyor. Hem Güney Kore hem de Kuzey Kore bu tatili Tteok-Guk olarak adlandırılan özel çorbayı içerek karşılanır. Sosyal toplantılar düzenleyerek ve havai fişek gösterileri hep beraber izlenir.

Filipinler

Filipinler’de, Yeni Yıl Arifesi, arkadaşlarınızın ve ailelerinin bir araya geldiği ve kiliseleri ziyaret ettiğiniz veya yıl sonu ayinlerine katıldığınız bir tatil günü olabilir. Bazı insanlar yeni, parlak renkli kıyafetler giyer, tatlılar sergilenir ve yenir veya yılın her ayını temsil eden 12 yuvarlak meyve topları asılır.

İstanbul’da Yılbaşı Nedir?

 

Yılbaşı nedir
Yılbaşı nedir

İstanbul’da bazı insanlar yılbaşını herhangi bir gün gibi geçirirler. Kimi Müslümanlar da sabaha kadar dua ederler. Genellikle insanlar evlerinde toplanır ve tombala taşlarını dizerler. Ayrıca meyve ve çerezlerle izlenen eğlence programları yılbaşı gecelerinin ayrılmaz parçalarıdır!

Singapur

Singapur’da Marina Bay Yılbaşı kutlaması 250.000’den fazla kişiyi cezbediyor. Kutlamaların kapsamı içinde havai
fişek gösterileri, konserler ve parlak renklerle dolu görsel sanat performansları yer almaktadır.

Bosna Hersek

Bosna-Hersek‘te yılbaşı nedir? Dekore edilmiş sokaklar, havai fişek gösterileri ve konserler yaygındır. Saraybosna’da insanlar bir eğlence biçimi olarak yerel gruplar dinlemek için bir araya gelmektedirler.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.