Yaşam

Tek Çocuk Yapmak! Avantajları ve Dezavatajları

Tek Çocuk Yapmak! Avantajları ve Dezavatajları | Tek veya çok çocuk, ikisi de hem çok zorlu hem de çok mutluluk verici olaylardır. Rahman tüm çocuklara hayırlı, savaşsız, afetsiz ve illetsiz hayırlı bir ömür nasip etsin. Onlar tertemizdir ve suçsuzdur. Peki anne babalar için çok çocuk mu yoksa bir tane mi daha iyi?

"Kaç

Tek Çocuk Yapmak! Avantajları ve Dezavatajları!

Aslında eşleri bir tane çocukla yetinmeye zorlayan bazı nedenler olabilir?

• Bir çocuk sahibi olmak özellikle istenmiş olmayabilir. (Annenin sağlık durumu elverişsiz olabilir.)
• Çiftleri tek çocuk sahibi olmaya iten nedenlerin en önemlisi ekonomik sorunlardır.

Ama bir tane çocuk kötü bir şey değildir. Bir başına olan küçük kendisini ailesine daha yakın hisseder. Daha çok yetişkinlerle birlikte olduğu için daha çabuk olgunlaşır.

Ama bu durumun ardında, genellikle başka nedenler gizlidir. Örneğin; çiftin birden fazla çocuğa verecek yeterli sevgisi yoktur. Kalabalık aile sorumluluklarından kaçmakta, özgürlüklerinin kısıtlanacağını düşünmektedirler.

Ebeveynler ne düşünüyor?

Böyle düşünenler biraz da haklıdır. Çünkü çocuklarımız, mutluluk kaynağı olduğu kadar, ağır bir sorumluluğun da kaynağıdır. Onları gerektiği biçimde yetiştirmek, öyle pek kolay değildir. Ama genellikle çocuğun getirdiği mutluluk, onunla birlikte gelen ağır yüklerden çok daha ağır basmaktadır.

Tek çocuk yapmak, Avantajlar ve Dezavantajlar!

Bir tek olmanın avantajları ve sakıncaları nelerdir? Çocuğun tek olması, çocuğun kişilik gelişmesini ne ölçüde
etkiler?

Bu soruların yanıtlarını ararken, sorunsuz bir aile içinde yaşayan, normal ve sağlıklı bir çocuğu ele alacağız. Çünkü
aile ve çocuğun önemli sorunları varsa, (Örneğin; çocuğun gelişimi gecikmişse, ailenin fizik veya ruh sağlığı bozuksa) yanıtını aradığınız soru da farklı boyutlar kazanacaktır. Yani sorunlara farklı çözüm yolları uygulamak gerekecektir.

Tek Çocuğun Avantajları

Tek çocuğun bazı avantajları mutlaka vardır.

Psikolojik Alanda: Tek çocuğun dünyayla ilişkisi, anne-çocuk ilişkisiyle başlar. Yavaş yavaş başkalarıyla da ilişki kurmaya başlar. Ama bir tane olan küçük bu ilişkileri kendi gelişme temposuna göre, yani gerek duydukça geliştirme olanağına sahiptir.

Çevresinde çok sayıda insan olmadığı için, sorunlar da azdır. Bu da çocuklarda, daha sonra çok yararını göreceği bir
denge kavramının gelişmesini sağlar.

"Tek

Maddi Alanda: Anne baba için özellikle günümüz koşullarında büyük bir avantaj olduğu düşünülebilir. Yani en kötü akıllı telefonun bir asgari ücret olduğunu düşünürsek! Tek çocuk, daha fazla ilgiye, oyuncağa, elbiseye sahip olabilir.

Tek Çocuk Olmanın Dezavantajları

• Yalnız çocuklar, anne ve babasıyla kurduğu sağlam ilişkilerin sarsılabileceği endişesinden de yoksundur. Ana babasının sevgisini onunla paylaşacak bir kardeşi olmadığından, hiddet ve kıskançlık duygularını da tanıyamaz.
Bir tane olan çocuklar genellikle kapalı aile çevresinde yaşar. Kendisiyle karşılaştırabileceği, insanları tanımasında yardımcı olacak kardeşleri yoktur.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.