Yaşam

Su Nedir ve Neden Yaşam Kaynağımızdır?

Su Nedir ve Neden Yaşam Kaynağımızdır | İnsanoğlu her ne kadar pek farkında olmasa da, kişisel yaşamımız ve sağlığımız ile tüm evrenin sağlığı suyun varlığı ile çok yakından ilgilidir. Yani sularımız bugün son derece dikkat ve titizlikle üzerine eğilmemizi gerektirir haldedir.

Dünyanın kuruluşundan başlayarak her şeye can veren sudur. Ancak modern yaşamın getirdiği çevre kirlenmesi sorunları ve gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle can çekişir duruma gelmiştir. Bunun sonucunda kendi ellerimizle dünyamızı kirlettik. Bunun yanında uygun olmayan suların kullanımı ile her yıl milyonlarca kişi çeşitli bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan hastalıklara yakalanarak ıstırap çekmektedir. Ayrıca bir o kadar da zamansız yaşlanmakta veya zamansız ölmektedir.

Su yaşamdır!
Su yaşamdır!

Su Nedir ve Neden Yaşam Kaynağımızdır?

Çare olarak tüm dünyada birçok kişi, arıtılmış yer altı kaynak sularının çeşitli markalarını şişe veya damacanalara doldurulmuş olarak satın almaktadır. Ayrıca evlerine arıtma sistemleri kurarak filtrelenmiş şehir şebeke sularını kullanmayı denemektedirler.

Bununla beraber bu önlemlerin her zaman yeteri derecede güvenli olduğunu söylemek oldukça zordur. En etkin önlemin çevre kirliliğine tümüyle son vermek olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Bununla beraber, bu önlemin tam anlamıyla uygulanabileceği konusunda güvenli bir ümit ışığını henüz göremiyoruz.

Bugün dünyamızda, 1420 milyon kilometre küp su vardır. Bu su, suyun halleri olan buhar, yağmur, dolu, kar, halinde devamlı olarak dolasım halindedir.

Suyun Dolaşımı:

Yeryüzünde sıvı halde bulunan su, nehirlerde, göllerde, denizlerde. Ayrıca okyanuslarda, bitkilerde, hayvanlarda ve insanlarda dolaştıktan sonra tekrar buhar olarak atmosfere geçer. Daha sonra tekrar yeryüzüne iner. Ayrıca bu büyük sirkülasyon devamlı ve düzenli bir şekilde bitmemecesine tekrar eder durur…

Su nedir? Neden Yaşam Kaynağımızdır?
Su nedir? Neden Yaşam Kaynağımızdır?

İnsanlar günlük ihtiyaçlar için bu miktar suyun sadece %1’ini kullanılabilmektedir. Bunun yanında geri kalan % 97 denizlerde ve % 2 katı halde buzullardadır. Kullanılan % 1’lik kısmın, %98’1 sanayide ve sadece % 2’si beslenme amacıyla kullanılır. İşte bu sebepten suların temiz kalmasına çok ama çok önem vermeliyiz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.