Yaşam

Ramazan Bayramı Nedir? Yabancıların Gözünden! İyi Bayramlar!

Ramazan Bayramı Nedir? Yabancılara göre, iyi bayramlar | Ramazan, Ramadan olarak da adlandırılır. Bu sene İslam takvimindeki en sıcak aylardan biridir. Ramazan’ın tam başlangıç ve bitiş günleri ay döngüsüne dayanır. Dokuzuncu ayın Arap takviminde göre kavurucu sıcaklar ayı olduğu bilinmektedir. Dünyanın da birçok yerinde bu yıl en sıcak ve uzun günlere denk gelir.

Bu nedenle Ramazan Bayramı yılın en sıcak ayında zorlu bir oruçtan sonra geliyor. Ayrıca Ramazanda, takipçilerin şafaktan akşam karanlığına kadar bir damla su veya yiyecek tüketmeleri kısıtlanır.

Yani Müslümanların bu sene, kutlamaların en güzelini hak ettiklerini söylemeye gerek yok!

Ramazan ve iftar saati
Ramazan ve iftar saati

Ramazan Bayramı Nedir? Yabancılara göre!

Ramazan’ı özel kılan nedir?

İnanılmaz bir şekilde, oruç ayı içinde muazzam bir pozitiflik ve ahlaki tavır vardır. Oruç, İslam’ın beş şartı arasındadır. Sağlıklı her Müslümanın yapması gereken bir eylemdir. Geri kalan dört şart ise Mekke’ye hacca gitmek, dua etmek, hayır ve Yüce Allah’a iman olarak anılır.

Oruç tutmanın zor kuralları, adanmışlar için gün boyu süren bir ibadettir! Gündüz saatleri boyunca küfür, içki, yemek, sigara, cinsel ilişki ve günahkar faaliyetlerden kaçınmaları gerekir. Yemekler Şafaktan önce ve gün batımından sonra servis edilir. Güneş ışığından önce tüketilen yemeğe sahur, gün batımından sonrakine ise iftar denir.

Ramazan Bayramı Nedir? Müslümanların Ramazan’da neden oruç tutmaları gerekiyor?

Ramazan ayında oruç tutmanın temel amacı, aklınızı ve dualarınızı yüce varlığa adamaktır. Ayrıca, sizin besleyip hayatta kalmanızı sağlayana şükranlarınızı sunuyoruz. Oruç tutma eylemi insan vücuduna çok fazla acı ve ıstırap verir. Bunun yanında işlenen tüm günahlar için af dilemenin bir yoludur. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine bir şekilde yardımcı olursunuz.

Din metinlerinde Kur’an-ı Kerim’in Ramazan ayında indirildiğini açıkça belirtmektedir. Kutsal kitap insanlığa rehberlik eder ve kişinin doğru ile yanlış arasındaki farkı bilmesini sağlar.

İşte bu zorlu aydan sonra takip eden üç günde Müslümanlar serbestçe yer, içer, gezer ve paylaşırlar. Buna da Ramazan Bayramı denir!  

Ramazan bayramı nedir?
Ramazan bayramı nedir?

Ergenliğe kavuşan herkesin mübarek Ramazan ayı boyunca oruç tutması beklenir. Bunun yanında istisnai olarak, bir kadın emziriyorsa, hastaysa veya birisi Tıbbi durum ve sakatlıktan mustaripse oruç tutmayabilir. Halka açık alanda sigara içen, yiyen veya içen bir Müslümanlar hoş görülmez. Ayrıca bu Müslüman topluluğunda küçük bir suç olarak kabul edilir. Hatta bazı ülkelerde Ramazan ayında oruç tutmadığı için insanlara para cezası bile kesiliyor ve parmaklıklar ardına konuyor.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.