Yaşam

Kurban Bayramı Nedir? Müslüman Olmayanların Gözünden

Kurban Bayramı Nedir? Müslüman Olmayanların Gözünden | Kurban Bayramı Müslüman takviminde en önemli kutlama veya festivallerinden biridir. Bu bayram, Hz. İbrahim’in Allah ona emrettiğinde oğlunu feda etme imtihanını hatırlatır. Kurban Bayramı, Müslüman ülkelerde resmi bir tatildir. 2021’de Kurban Bayramı 19 Temmuz Pazartesi akşamı başlayacak ve 23 Temmuz Cuma akşamı sona erecek.

Kurban Bayramı, İslami takvimin on ikinci ve son ayında (onuncu günde) kutlanır. Yani bu, Hz.İbrahim’in oğlu İsmail’i Allah’ın talimatlarına göre kurban etme isteğini sembolize eder. Ayrıca Müslümanlar için çok özel ve anlamlı bir gündür.

Bayram, bir Müslümanın eylemlerini Erdemli hale getirmesi içindir. Müslümanların bencil arzulardan uzaklaşıp ders almalarını sağlamak esas amaçtır. Kurban Bayramı, İbrahim’in kurbanını onurlandırmak için bir koyun, kuzu, keçi veya devenin kesilmesiyle anılır.

Çocuklar ve Kurban
Çocuklar ve Kurban

Kurban Bayramı Nedir? Müslüman Olmayanların Gözünden!

Kurban Bayramı, en önemli Müslüman kutlamalarından biridir. Kurban Bayramı, Hz.İbrahim’in (İbrahim) oğlunu bile inancı için feda etmeye dayanabileceğini gösterir. Yani bu kadar istekli olarak Allah’a itaati, sabrı ve boyun eğme inancını temsil ediyordu.

Kurban Bayramı’nın tarihine bakarsak. Allah’a tam bir teslimiyet düşüncesi ile oğlunu kurban olarak sunmaya teşebbüs eden Hz.İbrahim’in hikayesidir bu. İbrahim oğlunu öldürmeye hazırlanırken, Tanrı onu engelledi. Ve daha sonra ona kurban etmesi için bir kuzu verdi. Kurban Bayramı nedir? İbrahim’in bencil olmayan bu özverili eyleminin anılmasıdır.

Kurban Bayramı nasıl başladı? İbrahim oğlu İsmail’i Tanrı’ya itaat etmek için kurban etmesi gerektiğini düşündüren bir rüya gördü. Şeytan, Allah’a isyan etmesi ve oğlunu bağışlaması gerektiğini söyleyerek İbrahim’i cezbetmeye çalıştı. İbrahim oğlunu tam öldürmek üzereyken, Allah onu durdurdu ve onun yerine kurban etmesi için bir kuzu indirdi.

Kurban Bayramı Nedir? Bayramlaşma!
Kurban Bayramı Nedir? Bayramlaşma!

Kurban Bayramı Nedir? Neden Önemlidir?

Kurban Bayramı, en kutsal İslami bayramlardan biridir. Aşağıdaki listede kutlamak için en önemli sebepleri veriyoruz.

  • Anma Günü Müslümanlar Allah’a dua eder ve nimetlerini anarlar ve onu yüceltirler. Ayrıca, kurban Bayramı’nı şu nedenlerden dolayı kutlamak çok önemlidir. Yani ölenleri ruhları için dua ederek hatırlamak ve yardımcı olmak. Ayrıca İhtiyaç sahipleri yardım alırlar. Yani fakirler için  üzülür ve yardım ederiz. Bunun yanında yakın akrabalar ziyaret edilir.
  • Hac, Kurban Bayramı’nın sonunu işaretlemek için Mekke’de hac etmeyi içerir. Hac, Müslümanların yaşamları boyunca en az bir kez yapmaları beklenen Mekke’ye yıllık bir yolculuktur. Yolculuk genellikle beş ila altı günlük bir ziyaret ve dua aktiviteleridir.

Bayram Nasıl Kutlanır?

Bazı ülkelerde, Müslümanlar bir koyun veya keçi kurban ederler (İngiltere’de hayvanlar bir mezbahada öldürülür). Et, aile, arkadaşlar ve fakirler arasında eşit olarak paylaştırılır. Bayram genellikle Müslümanların bayram namazı için Camiye gitmesi ile başlar. En iyi kıyafetlerini giyerler ve aldıkları tüm nimetler için Allah’a şükrederler. Byaram ailelerini, büyüklerini ve arkadaşlarını ziyaret ettikleri bir zamandır. Ayrıca Müslümanlar yoksul insanlara yardım eder. Yani böylece sadaka para vermiş olurlar.

Çocuklar ve Bayram Sevinci
Çocuklar ve Bayram Sevinci

Kurban Bayramı Nedir? Neler Yapılmalıdır?

Aşağıdaki listede, Kurban Bayramı ile ilgili kritik noktaları tanımlamayı amaçladık.

Kurban Bayramı, İslami takvime göre Zilhicce’nin 10.gününde yapılır. Zilhicce, İslami takvimin on ikinci ve son ayıdır.

  • Müslümanlar gusül alıp temizlenirler, dua ederler ve bayram namazı ile kendilerini hazırlarlar.
  • Gusül namazdan önce yapılan yıkama ritüelini ifade eder. Bayram namazı ile dualar, Birliği temsil etmek için muazzam toplantılarda sunulur. Namaz iki rekattan oluşur.
  • Rekat, tek bir Müslüman için bir dua birimini ifade eder.
  • Namazdan sonra bir vaaz takip eder ve genellikle zorunludur. Ayrıca 15 ile 20 dakika arası sürer.
  • Dualardan sonra Kurban ritüeli takip eder.
  • Bir keçi, bir inek veya bir deve kurban etmeyi gerektirir.
  • Et genellikle üç porsiyona ayrılır. Üç parça şu şekilde paylaşılır: ilk kısım aileleri için, ikinci kısım komşularına gider, üçüncü kısım fakirlere verilir.
Kurban Bayramı Nedir?
Kurban Bayramı Nedir?

Hac ve Kurban Bayramı!

Müslümanlar Hac’ın son gününde Kurban Bayramı’nı kutluyorlar. Hac, Suudi Arabistan’daki Mekke’ye yapılır. Her yıl ortaya çıkar ve İslam’ın beşinci şartıdır (ve bu nedenle çok önemlidir). Zinde ve seyahat edebilen tüm Müslümanlar, Mekke‘yi hayatlarında en az bir kez ziyaret etmelidir. Hac sırasında hacılar ibadet eylemleri gerçekleştirir ve dünyadaki inançlarını, iman duygusunu yenilerler. İbrahim’in yaptırdığı bir türbe olan Kabe’nin önünde dururlar, dönerler ve birlikte Allah’a hamd ederler.

Kabe Nedir?

Kabe, İslam’ın en önemli anıtıdır. Hacılar Kabe’nin etrafında yedi kez yürürler. Ayrıca birçoğu köşede bulunan siyah taşa dokunmaya çalışırlar. 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.