Yaşam

Kara Cuma Nedir? 2024 Ne Zaman

Kara Cuma Nedir? 2024 Ne Zaman | Kara cuma nihayet bu yıl yine burada. Cüzdanları sıvayın alışveriş merkezleri bizi bekliyor! Çılgın indirimler bahanesi altında çılgın alış verişler sizi bekliyor. Peki, bu cuma neden kara? Kadınlar için harika eğlenceli bir gün ama faturaları ödeyen erkekler için buna kara Cuma diyebiliriz:) Ama gerçek sebebi bu değil elbette altında tarihsel dramatik bir olay var!

Alış veriş çılgınlığı
Alış veriş çılgınlığı

Kara Cuma Nedir? 2024 Ne Zaman

Kara cuma, başlangıçta Amerikan tatillerine denk gelmesi için düzenlenen büyük bir satış kampanyasıdır. Son yıllarda, yıl sonu satışları ve yeni yılın ilk satışları öncesinde dünyanın her yerinde düzenlenen black friday satışları yaygın hale gelmiştir.

Kara Cuma Çılgınlığı Budur!

Alışveriş paketleri altında ezilmiş ve sadece ayakları gözüken adama çok güleceksiniz. Bu adamın yerinde olmak istemezdim!

Tüketicilerin satın almaya daha motive olduğu bu zaman, sadece fiziksel mağazaları olan perakendeciler için değil, aynı zamanda çevrimiçi mağazalar için de çok önemli bir zaman. Şimdi hazırsanız, BFCM’de (Black Friday Cyber Monday) en iyi sonuçları alabileceğiniz alış veriş fırsatlarını yakalayın.

Bu yazıda, Kara Cuma’nın anlamını ve kökenini açıklayacağız ve black friday satışları yapan mağazalarda ne gibi fırsatlar olabileceğini anlatacağız.

Kara Cuma Nedir Nereden Geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde şükran günü, kasımın son perşembe günü hasat festivalinden kaynaklanan bir tatildir.

Genellikle perşembeden pazara dört gün boyunca iş yerleri kapalıdır ve eve dönüş telaşı nedeniyle havaalanı ve yollar kalabalıktır. Aileniz ile bayramlaşma ve evde dinlenme kültürü bizim bayramlarda ki yeni yıl hissi ile benzer olabilir.

Yılbaşından sonraki günden itibaren ilk satışlar yapıldığı gibi, büyük mağazalar ve markalar da Şükran Günü’nden sonraki gün aynı anda büyük ölçekli satışlar ve indirimler düzenlerler. İşte bugüne kara cuma diyoruz.

Black friday 2024 ne zaman?

Black friday 2024, 25 kasım cuma günüdür.

Satışın süresi mağazanın politikasına bağlıdır. Başlangıçta, “kara cuma” adı cuma günü için bir günlük bir etkinlikti. Ancak şimdilerde hafta sonları indirimli satış yapan birçok dükkan var gibi görünüyor. Bazı dükkanlar bir haftadan uzun süreli fırsat satışlar sunmaktadır.

Kara cuma nedir? Kökenleri nereden geliyor?

“Siyah” sıfatı neden Cuma’ya bağlandı?

Kara Cuma Nedir
Kara Cuma Nedir

1950’lerde ve 1960’larda Şükran Günü’nden sonraki gün kara cuma olarak adlandırılmıştır. Bunun sebebinin Philadelphia polisininin, şehri su basmasından sonra alışverişçiler için uzun çalışma saatlerini zorlamasından kaynaklandığı söyleniyor. Ayrıca aydınlatmanın zayıf olduğu o dönemde, akşam karanlığında da alışveriş devam etmiştir. Bu da günümüzde o günün Kara Cuma olarak adlandırmasına yol açtı.

Philadelphia polis departmanı’nın “karanlık” kelimesini kullanmasının anlamı neydi? Çünkü bu, alışveriş yapmaya çalışan aşırı kalabalığın bir kısmını dışarıda tutmak için verdikleri ve gecenin geç saatlerine kadar süren bir mücadeleydi. Ancak bu trajedinin aksine black friday, Şükran Günü’nden sonra başlayan bir alışveriş çılgınlığı olarak tüm ABD’ye yayıldı. Neyse kara cuma geliyor erkekler kaçın!

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.