Yaşam

Evlilik Nedir? Neden Evlenilir Neden Evlenilmez

Evlilik Nedir? Neden Evlenilir Neden Evlenilmez | “Evlenmek ne demek?” ve “Evlenmeye ne gerek var?” hiç böyle düşündünüz mü? Evlenmeye karar verdik evliliğin nasıl bir şey olduğunu merak ediyor muyuz? Hepsinin cevabını açıklayacağız! Ayrıca bu yazıda “Neden evleneyim ki” sorusuna da cevap arayacağız.

Bir partnerim olsa bile, evlilik moduna giremiyorum ayrıca yeterince param ve zamanım da var ancak evlilik bana çok uzak diyen bir çok insan var. Çünkü çevrenizdeki evli kişilerden duyulan evlilik imajı çok kötü… Çeşitli nedenlerle evliliği önemsemeyen insanlar da vardır.

Evlenmek ne anlama geliyor
Evlenmek ne anlama geliyor

Evlilik nedir? özetlemeye çalıştık. Evliliğin ne olduğunu birlikte düşünelim.

Evlilik nedir? Evlilik en başta ne anlama geliyor? Evlilik hakkında konuşmadan önce, evliliğin tanımını bilmeliyiz bu yüzden açıklayacağız.

Evlilik, bir erkek ve bir kadın yani evli bir çift arasındaki olgudur. Buna ek olarak, sosyal olarak tanınan bir karı koca ilişkisidir. Ayrıca yasal olarak tanınan çiftlerin sigorta, vergi, miras vb. işleridir. Evlendiğinizde, sizi etkileyen birçok şey vardır bu yüzden birbirinize karşı çok önemli bir sorumluluğunuz vardır. Yani çok düşünerek karar vermelisiniz! Şu ana kadar aşktan hiç bahsetmedik!

Hayatın zevklerini birlikte paylaşmak

Eğer bir çift olursanız, devam eden süreçte “iki kişi tarafından yapılan hayat” olarak adlandırılan zamana geçeceksiniz. Hayatta sayısız olay olur. İşiniz için büyük terfi aldığınızda veya çocuklarımız olduğunda, birçok sevinci onunla paylaşabiliriz.

Evlilik Nedir? Aile birey sayısını artırma sevinci!

Evlilik bazen karşı tarafın nüfusuna girip geçmiş adınızın o kişinin soyadına dönüştüğü andır. Aynı zamanda siz ve diğer kişinin ebeveynleri ve kardeşleri arasındaki bağlantılar aile çevresini genişletecektir. Ayrıca çocuk yapılabilse bile aile sayısı artacak ve hayat daha canlı olacaktır.

Tek başımıza yapamayacağımız şeyleri yapabiliriz

Her şey her zaman, tek başına yapabileceğiniz şeyler olamaz. Tek başına başarabileceğin bir şey vardır ve bazen bu yeterli olabilir ancak iki kişiyseniz, gönül rahatlığıyla yurtdışına gidebilirsiniz veya masa tenisi oynayacak bir eşiniz olabilir? Önemsiz gelebilir ancak bu tür küçük zevklerin birikmesi evliliğin cazibelerinden biridir.

Diğer bir insanın da düşüncelerinin oluşu yaşam seçeneklerinizi genişletir ve hayatınızı zenginleştirir.

Evlilikte mutluluk!
Evlilikte mutluluk!

Evlilik Nedir? Ekonomik istikrar

Son zamanlarda çift gelirli ailelerin sayısı artmaktadır. Kadınların da erkek gibi çalıştığı stiller doğal olarak kabul görmektedir.

Çalışan bir kadın evlenirse, ailenin hane halkı geliri artacaktır. Bunun evlilik için büyük bir avantaj olduğu da söylenebilir. Ayrıca, birinin veya diğerinin çalışamayacağı bir dönem olsa iki kişinin hayatta kalması mümkün hake gelir.

Endişe duyan insanlar olduğu doğrudur!

Hayatta iş yerinde başarısız olmak ve eve geç kalmak, depresyona girmek, hasta olmak veya yaralanmak gibi birçok şey olabilir. Böyle zamanlarda, evinizde bekleyen sizin için endişe eden insanlar olduğunu bilmek beni çok rahatlatan bir duygudur.

Koşulsuz sizin için endişe duyan birine sahip olmak size zihinsel istikrar verebilir.

Seni tanıyan insanlar olması

Şu ana kadar beni onaylayan ve kabul eden birileri olmuştur. Ailen, kardeşlerin ya da en iyi arkadaşın dayanabileceğin yoldaşların değil mi? Hangi durumda olursanız olun, sizi tanıyan birine sahip olmak hayatınız için önemli bir destektir, değil mi?

Eşinizi bir hukuk sistemiyle koruyun!

Örneğin Japonya’da, evliliğin kurulmasıyla garanti edilen birçok sistem vardır ve bunların çoğu avantajlıdır. Yani her ilişki hayatında öngörülemeyen bir durum oluşursa ve kaydınız yoksa, hiçbir şeyi garanti etmezsiniz ve imzalayamazsınız.

Evlenmek aynı zamanda eşinizi ve kendinizi toplumda olan çeşitli şeylerden korumak anlamına gelir.

Sosyal konum

Bugün Japonya’da, birçok insan evlenerek resmi statülerini garantiye alır. Evlenerek ve aile sahibi olarak tam zamanlı olarak kabul edilen bir toplumsal gelenek olduğundan, çeşitli ortamlara girebilmek bunun bir nedeni olacaktır.

Evlilik nedir? Neden evlenelim!
Evlilik nedir? Neden evlenelim!

Evlilik Nedir? Anne ve Baba olmak, mutlu yüzler

Doğum yapan ve kendilerini buna hazırlayan ebeveynler, çocuklarının gülümsemesini izlemekten mutlu oluyorlar. Buna ek olarak, çocuğun ebeveynlerinin mutlu yüzünü görmesi de bir mutluluk değil mi?

Küçükken bana bakan büyüklerim, amcalarım ve teyzelerim ve ailemle yaptığımız oyunlarda herkes mutluydu. Evliliğin önemli yanlarından biri de size dahil olan sevgilerini görebilmektir.

Evlenmeyi düşünenlerin oranı nedir?

Günümüz dünyasında giderek daha fazla insan ekonomik nedenler ve sosyal değişimler nedeniyle evliliği seçmek zorunda olmadığını düşünüyor.

Evlilik eğilimleri temel anketine göre, gelecekte evleneceklerini söyleyen evli olmayanların yüzdesi:

18-34 yaş arası erkekler arasında 85.7%.
Kadınlar arasında 89.3% bu yüksek gibi görünebilir ama iş öyle değil.

Buna ek olarak, ömür boyu evlenmeyeceklerini söyleyen evli olmayan insanların oranı:

Erkek…… 12.0%
Kadın…… 8.0%
yıldan yıla artış gözüküyor.

Evlilik Nedir? Diğer oranlar!

Görmenizi istediğimiz başka bir veri daha var, şimdi açıklayalım.

“Ömür boyu evlenmeyeceğim” diye cevap veren evli olmayanlar sorduk:

Geçmişte er ya da geç evleneceğinizi hiç düşündün mü?

18-34 yaş arası erkekler arasında 41.4%.
Kadınlar arasında 50.7%
Evlenmek istemeyen erkeklerin yaklaşık % 40’ı ve kadınların yarısı geçmişte evlilik bilincine sahiptiler. Bu büyük bir değişim.

Ayrıca, “Ömür boyu evlenmeyeceğim” diye cevap veren evli olmayan bir kişi gelecekte evlilik niyetini değiştirebilir mi diye sorduğunda:

“Evet” diye cevap veren bir Erkekler. 44.1%
“Evet” diyen bir kadınlar. 49.8%

Bu da sonuçların yaklaşık yarısıdır. Evlenmeyi düşünmediğini söyleyenlerin sayısı yıldan yıla artarken, diğer yandan evlenmeyi düşünenlerin oranı yüksek olmaya devam ediyor.

Evlenmek şart mı?
Evlenmek şart mı?

Verilerin anlamları!

Bu veriler, dönem dönem çevrenin ve psikolojik unsurların eklenmesiyle evlilik bilincinin değiştiğini göstermektedir.

Verilere baktığımızda 15. evlilik eğilimleri temel anketi (evlilik ve doğum ulusal anketi), evlenmek seçimi herkesin kabul ettiği bir şey değil. Ancak yukarıdaki verilerden anlaşılacak başka bir şey de birçok insanın hala evliliği düşündüğüdür.

Bir neden olmasa bile er ya da geç evliliği seçmenin bir cazibesinin olmayacağını söyleyebiliriz..

Evlilik Nedir? Evlenmenin anlamı nedir?

Evlenmeye nasıl karar verirsin? Çünkü ben diğer bir kişinin kanatlarının altına girmek istiyorum mu diyorsun?
Daha önce evlilik bilincine sahip olmasan bile, arkadaşlarının ne istediğini senden daha iyi bildiğin zamanlar vardır. Evliliği ” Hoşlandığın kişinin mutlu olması için istiyorum” duygusu durup düşünmek için bir fırsat olabilir.

Çünkü umursayan bir eş istiyorum.

Ebeveynler ve kardeşler sizi diğer insanlardan daha fazla önem verirler. Karşı taraf bir arkadaş, kız arkadaş veya erkek arkadaş olsa bile güven verici bir şekilde yaşayabileceğinizi umarsınız. Kaç kişi hayatını sorunsuz ve kaygısız geçirir? Eminim çoğu insan bu durumda büyük sıkıntı yaşardı.

Yani sadece “Seni önemseyen insanların yaşam boyunca etrafında olacağını” düşünmek, ilerlemek için bir fırsat olacaktır.

Evlilik nedir
Evlilik nedir

Çünkü hobilerini ve değerlerini paylaşabilecek biri istiyorum.

Sıradan olduğunu düşünmek kolay ama evliliğe değer vermemizin nedenlerinden biri de bu. Ama burada söylemek istediğim hobiler ve değerler tamamen aynı olmak zorunda değildir.

Farklı bir hobi olsa bile sadece eğlenmeye çalışmanız gerekir. Paylaşma arzusu evlilikteki birçok sahnede önemli bir duygudur.

Hobileriniz ve değerleriniz diğer kişiden tamamen farklı olsa bile, “paylaşmak” için bir uzlaşma duygunuz varsa çoğu şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

Evlilik Nedir? Mutlak bir müttefik istedim.

Küçükken, bir arkadaşınla kavga ettiğinde ya da sorun yaşadığında, senin adına özür dileyen bir ebeveyn gördün mü? Küçük bir andı ama yalnız olmadığımı hissettiniz ve güvenlik duygusuna sahip oldunuz.

Evlilik, hayatınızdaki mutlak müttefiklerin artmasıdır. Sadece aile tarafından kazanılabilen güvenlik duygusunun evliliğe özgü olduğunu düşünüyoruz.

Evlilik nedir? Hayatı beraber göğüsleme!

Rastgele evliliğin ne olduğunu düşündüğünüzde, hayatın kendisini düşündüğünüz söylenebiliriz! Evlilik nedir? Bu sorudan sonra akla gelen kelimeler, her insan için farklılıklar gösterebilir.

Özet: Güzel bir sözle konumuzu özetleyelim “Evlenen de Pişman, Evlenmeyen de Pişman!”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.