Yaşam

Çalışan Kadınlar Nasıl Desteklenmeli

Çalışan Kadınlar Nasıl Desteklenmeli | Amerikan başkanının basın sözcüsünün, bir kadın olarak atanması kadınların iş hayatında  geldiği çağdaş yerin güzel bir göstergesi mi? Yoksa daha çok mu yolumuz var? Anthony Scaramucci, bir röportajda şunları söyledi. Beyaz Saray’ın yeni atanan basın sözcüsü Sarah Huckabee Sanders için sarf ettiği sözler pozitif bir yaklaşımı gösteriyordu. Ondan “şahsına münhasır” ve “muhteşem” kelimelerini kullanarak bahsetti. Bununla birlikte Scaramucci, 26 dakikalık röportajın ilk 60 saniyesinde, Sanders’ı ve genel olarak kadınları ve cinsiyet eşitliğini önemseyen erkekleri zararlı olarak nitelendirdi.

Çalışan Kadınlar Nasıl Desteklenmeli

Scaramucci’nin niyetinin iyi olduğunu düşünmek makul olsa da, yorumları, iyi niyetli bir erkeğin nasıl kadın meslektaşını konu dışı yorumlarıyla düşünmeden aşağılayabileceğini gösteriyor.

Maalesef bu sorun o kadar da alışılmamış değil. Psikolog Peter Glick ve Susan Fiske bunu düşmanca cinsiyetçiliğin (kadınlara karşı düşmanca tutum ve onları kontrol altında tutma isteği) tersi olan korumacı cinsiyetçilik (kadınların zayıf ve erkeğin korumasına muhtaç olduğunu savunan kibar bir tutum) olarak adlandırıyor.

Cinsiyetçilik ve İş Hayatı!

Korumacı cinsiyetçilik kulağa o kadar kötü gelmese de, Glick ve Fiske bu tarzda bir korumacılığın, nasıl, kadınların erkekler tarafından korunması gerektiğini savunduğunu ve bu cinsiyetçilik tarzını onaylayan erkeklerin, kadınların iş yaşamında hor görülmesini ve rahatsız edilmesini kabul etmeye daha meyilli olduğunu açıklıyor (Yine de ben Scaramucci’nin bunu yapacağını söylemiyorum).

Bununla beraber araştırma, korumacı cinsiyetçiliğin kadınların tarafsız geribildirimler ve meydan okuyan görevler almalarını zorlaştırdığını ve kadınları, talep etmedikleri yardımları ve bunlardan doğan özgüven zedeleyici teklifleri almaya daha yatkın hale getirdiğini ortaya koyuyor. Tüm bunlar, kadınların becerilerinin fark edilmesini ve ilerlemelerini zorlaştırıyor.

Çalışan Kadınlar! Erkekler Samimi mi?

Birçok insan için tıpkı Scaramucci’nin yaptığı gibi, “Onun için daha iyisini istiyorum” gibi bir şey söylemek, kişinin becerilerinin fark edilmesinin açıkça önünü kesiyor. Ama korumacı cinsiyetçilik genellikle bundan daha sinsi ve incelikli, kolaylıkla anlaşılmıyor.

Örneğin, Scaramucci’nin Sanders’ı tasvir etmek için kullandığı ilk kelime “samimi”ydi. Araştırma bu tarz “iltifat”ların kadınlar için çözümsüz bir çelişki yarattığını ortaya koyuyor: Eğer kadınlar hoş olarak nitelendirilirse, yetkin addedilmekten daha da uzaklaşıyorlar.

Bireycil erkek

İş başvuruları için yazılan tavsiye mektuplarıyla alakalı güncel bir araştırmada, kadınların daha toplumcul (iyi, arkadaş canlısı, yardımsever gibi kelimeler kullanarak) tasvir edilirken, erkeklerin daha bireycil (zeki, karizmatik, azimli) görüldüğünü ortaya çıkarıyor. Toplumsal sıfatlarla tasvir edilen adaylar ise (bunlar çoğunlukla kadınlar) işe daha az kabul alıyor.

Sohbetin başka bir noktasında Scaramucci, Sanders’a bir tavsiyede bulundu: “Sarah, eğer izliyorsan, cuma günü saç ve makyajı yapan kişiyi çok beğendim. Bu yüzden, o kişinin burada olmaya devam etmesini isterim.” Hayatımızın birçok alanında, görünüşümüzle ilgili olumlu bir şeyler duymaktan memnuniyet duyarız.

Çalışan Kadınlar! Kadın girişimcilik!

Ancak, profesyonel bir ortamda, özellikle de onun işiyle alakalı tutumlarını herkesin duyabileceği şekilde konuşuyorsan, bu onun için zararlı olabilir. Örnek vermek gerekirse, yakın zamanda yapılan bir araştırma, kadın girişimcilerin görünüşlerinin risk sermayedarları tarafından erkek girişimcilere oranla çok daha fazla nitelendirildiğini buldu ve kadınlara dair bu ve diğer stereotipik algılar kadınların girişimlerine fon bulma oranlarına erkeklerle karşılaştırıldığında zarar verdi.

Röportaj boyunca Scaramucci genellikle Sanders’tan “Sarah” diyerek bahsetti. Sohbette ismiyle bahsetmesindeki problem ise Sanders’ı samimi göstermesine karşın onun meşruiyetini veya yetkinliğini dinleyicilere yansıtmamasıydı. Bir çalışma, kadın doktorlar daha çok isimleriyle tanıtılırken, erkek doktorların çok daha fazla “doktor” olarak tanıtıldıklarını ortaya çıkardı.

Kadın Erkek Empati

Birçok insanın, özellikle de erkeklerin, Scaramucci eleştirime öfkeyle yaklaşacağından eminim. Bazıları kesinlikle “Bir erkek bir kadın hakkında güzel şeyler söyleyip eleştirilmese olmaz mı?” diyerek hayıflanacaktır. Diğerleri de muhtemelen bu makaleyi liberallerin öncülüğünde erkeklere karşı savaşın bir diğer parçası olarak görecektir.

Arkadaşlar, anlıyorum ve empati kuruyorum ama en azından, bunu bir mantra olarak benimsemeyi deneyin: Samimiyete değil yetkinliğe odaklanacağım. Onu benim korumama ihtiyaç duyan biri olarak değil, kendine güvenen biri olarak anlatacağım. Onun fiziksel görünüşüne değil, beynine odaklanacağım. Statüsünü mevki ile yükselteceğim, duruşunu zayıflatan laubali bir dil kullanmayacağım.

Çalışan Kadınlar! Geri tepecek metotlar

Birçok erkek iş hayatında kadınları desteklemek istiyor. O zaman geri tepecek metotları kullanmayı bırakalım ve onun yerine kadın meslektaşlarımızın yeteneklerine, meşruiyetlerine ve statülerine zarar vermeyen, bunları onaylayan iltifatlar edelim. Buna 60 saniye kadar kısa bir sürede başlayabiliriz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.