Yaşam

Boşanma ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri! Bu Zor Kararı Vermeden Önce

Boşanma ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri! Bu Zor Kararı Vermeden Önce | Ayrılıktan Sağ Çıkmak ve Hayatta Kalmak! Peki ya çocuklar? Yetişkinlerin çoğuna göre gençler veya çocuklar etraflarında neyin olduğunu umursamıyorlar. Bu gerçeklerden çok uzak bir düşünedir. Aslında böylece anne ve baba boşanırsa, çocuğun zaten acı çekmeyeceğini düşünmek bazılarını rahatlatır. Bilinçli veya bilinçsizce çocuğun acısını bilmekten korunmanın bir yoludur.

Ailenin dağılması ve çocuk!
Ailenin dağılması ve çocuk!

Boşanma ve Çocuklar! Bu Zor Kararı Vermeden Önce Ne Yapmalıyız?

Aile hakkında kitapları araştırırken. Yüzlerce erkek, kadın ve çocukla anket yapıldığını gördük. Hepsi bir ailenin dağılış travmasını geçirmişlerdi. Ortaya çıkan şey, geçmişe dönük olarak şöyleydi. Bazı ebeveynler, çocuğun bir şeylerin ters gittiğini anlayan ilk kişi olduğunu görmüşlerdi.

Çocuklar yetişkinlerin iç karışıklıklarına çok bağlılar. Tabii ki, sorunun ne olduğunun tam olarak farkında olmayacaklardı. Sadece havada biraz gerginlik olduğunu hissediyorlar. Bir çocuğun babasının gideceğini nasıl da çarpıcı bir şekilde anlattığını duymuştuk.

Bir akşam dört yaşındaki oğlumuz kabus gördü. Onu sakinleştirmek için rüyasında ne gördüğünü ve hıçkırıklara neyin sebep olduğunu sordum. ‘Babam gidiyor ve bizi götürmeyecek’ dedi. Onunla konuşması için kocama bakmaya başladım. Ama duygularına yenik düşmüştü. Bana söylemeyi planladığı şeyi oğlum söylemişti. Kocamın yerine bunu onun için oğlum yaptığında o da benim kadar şok oldu.

Sıkıntılarının sinyali!

Çocukların sıkıntılarını en doğal şekilde işaret etmeleri fiziksel bir semptomdur. Ayrıca ayrılmanın eşiğindeki ebeveynler uyku bozukluğunda bir artış olduğunu bildirmektedirler. Bunun yanında karın ağrıları, yatak ıslatma, gözyaşı, geri çekilme ve içine kapanma da görülebilir. Ya da aile içindeki gerginliği ve stresi çok kolay yansıtan zorlu davranış problemleri…

Bu semptomlar genellikle bir süre devam etmektedir. Özellikle velayetsiz ebeveynle görüşme konusunda zorluklar varsa.

Daha büyük bir çocuk için genellikle ebeveynler arasındaki bölünmüş sevginin ek yükü vardır. Çok sevilmeyen bir eski ebeveyn hala çocuğa ‘annecim’ veya ‘babacım’ diyor.

Bunun yanında ebeveynler boşanma ile yıkılabilir veya rahatlayabilir. Ancak yetişkin dünyasında olup bitenleri anlamlandırmaya çalışan çocuklar için bu, çok korkutucu bir zaman olabilir. Çocuklar fark eder. Ayrıca onların neler olduğunu anlamalarına yardımcı olma şekli, yetişkin yaşamında ilişki kurmalarına yardımcı olacaktır. Yani daha sonra ebeveyn olduklarında da.

Boşanma ve Çocuklar, Çocuğa ne söyleyeceğiz?

Bu, bir çift ayrılmaya karar verdiğinde en çok can yakan sorudur. Yaklaşan ayrılmanın arkadaşlar ve aile için açık olabileceği zamanlar vardır. Ayrıca çiftin çocuklarına da söylemesi gereken bir zaman vardır. Ama onlara ne söyleyecekleri en zor görevlerden biri olabilir. Geçiş sürecinde çocuklarına nasıl yardımcı olacakları, ebeveynleri giderek daha fazla meşgul eden bir şeydir artık. Erkekler ve kadınlar boşanmanın çocukları olumsuz etkilediğini kabul ediyorlar.

Boşanma zor bir karar!
Boşanma zor bir karar!

Şöyle bir söz vardır. “Çocuklara yardım edilebilir, ancak asla bağışlanamazsınız.”

Peki bu geçiş mümkün olduğunca sorunsuz nasıl yapılır? İlk olarak, ebeveynler veya çocuklar için acısız olmasının bir yolu olmadığını kabul ederek. Bunu göze alırsanız karışık ve yanlış mesajlar verme olasılığı daha düşük olacaktır. Ya da yanlış güvenceler. Kendini kasan ve çocuklarına ‘hepimiz arkadaşız’ diyen bir ebeveyn gibi.

Ayrıca annemle baban hala birbirlerini çok seviyorlar yada ikimiz de seni seviyoruz gibi sözler çocukları şaşkına döndürür. Neden boşanmaları gerektiği hakkında konuşmak. Bu, bir çocuğun ebeveynlerin hatalarını ve günahlarını duymasının travmatik olduğu kadar zorlayıcıdır.

Boşanma ve Çocuklar, Çocuğun Değişen Hayatı!

Akılda tutulması gereken ilk şey çocuğun yaşıdır. Ayrıca uygun ve anlaşılacak bir dil ve kelime bulmak. Küçük bir çocuk için basitlik en iyisidir yani olaylar değiştikçe daha sonra güncellenebilirler. Büyük çocuklar, ayrılmanın onları pratik bir şekilde nasıl etkileyeceğini oldukça hızlı bir şekilde öğrenmelidir. Okul değişikliği anlamına mı gelecek? Ev mi taşınacaklar? Peki bir de diğer ebeveyni, üvey anne veya babayı ne zaman ve nasıl görecekler?

Boşanma ve çocuklar üzerindeki etkileri üzerine araştırmamızı yaparken şunu gördük. Babalarla, annelerle ve çocuklarla konuşulduğunda şu görülmüş. Eğer aileler tek bir sesle konuşabilseydi, büyük ihtimalle söyleyecekleri şey şu olacaktı. “Çocukları dinleyin, sorularına hemen ve doğrudan cevap vermeye çalışın.”

Boşanma ve Çocuklar
Boşanma ve Çocuklar

Eski Eş Mevzuları!

Şöyle bir alıntı vardı. “Çocuklarıma cevaplarımı, kendi acımla renklendirmemeye çalışırdım. Ayrıca korku ve ihanet duygusu ile de. Ama bunu anlamak zorunda kalacaklardı. Ayrıca, zaman zaman, eski eşimi çocuklar aracılığıyla cezalandırmaya çalıştım ve bu adil değildi.”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.