Yaşam

19 Mayıs nedir? YABANCILARIN GÖZÜNDEN

19 Mayıs nedir? YABANCILARIN GÖZÜNDEN | Türkiye’de Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs’ta ülke genelinde devlet törenleri ve spor etkinlikleri ile kutlanmaktadır. Genç Türk sporcular, Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı (1919-1923) anmak için Karadeniz limanından, ülkenin başkentine Türk bayrağını taşıyor.

19 Mayıs nedir? YABANCILARIN GÖZÜNDEN!

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Resmi Tatil mi? Evet bugün Türkiye’de resmi tatildir. Genel nüfus için bir izin günüdür ve okullar ve çoğu işletme kapalıdır.

Türkiye ve 19 Mayıs BAYRAMI!
Türkiye ve 19 Mayıs BAYRAMI!

İnsanlar Bugünde Ne Yaparlar?

19 Mayıs kutlama gününe kadar genç Türk sporcular büyük bir koşuya katılırlar! Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Karadeniz limanı Samsun’dan ülkenin başkenti Ankara’ya milli bayrağı koşarak taşıyorlar. Maraton genellikle yaklaşık 10 gün sürer. Türk cumhurbaşkanı bayrağı 19 Mayıs’ta düzenlenen bir törenle kabul ediyor.

Türkiye genelinde 19 Mayıs’ta çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Birçok kişi bu günü yerel stadyumlarında sporcuların gösterilerini izleyerek veya yarı maratonlar gibi halka açık spor etkinliklerine katılarak kutluyor. Üniversite öğrencileri genellikle bu günde öğretmenleri ve velileri için özel programlar hazırlarlar.

Birçok Türk de 19 Mayıs’ı Atatürk’ün doğum günü olarak anıyor. Doğum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, Atatürk 19 Mayıs’ta doğduğunu söylerdi (siyasi kariyerine atıfta bulunarak). Birçok kişi Atatürk’ün anıtlarına çelenk bırakıyor ve pencerelerinin önüne Türk bayrakları asıyor.

Kamusal Yaşam,

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’de resmi tatildir. Tüm yönetim binaları, postaneler, okullar ve çoğu işletme bu gün kapalıdır. Toplu taşıma yolları maraton ve benzeri etkinlikler sebebiyle değişiklik gösterebilir.

19 Mayıs nedir?
19 Mayıs nedir?

19 Mayıs nedir? Arka planında ne var?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, I. Dünya Savaşı müttefiklerinin yenilen Osmanlı İmparatorluğu’nun yola çıkar. Ve sonunda ülkenin parçalanması ve toprak kaybetmesine karşı halk ayaklanması başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a geldi. Türkiye şu anda Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihini Türk Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç tarihi olarak kabul ediyor.

Atatürk’ün dileği üzerine Türk hükümeti 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı ilan etti. 1938 yılında resmi tatil yaptı. Bu özel gün, 1981 yılında “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak bugünkü adını adını aldı. Ayrıca 1981  Atatürk’ün doğumunun 100. yılıdır.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.