Uzay

Uzaydan haberler kısa kısa!

Uzaydan haberler | Uzay aslında sanıldığı kadar bom boş, sessiz ve karanlık değil ama gerçekten sonsuz! Yani onunla ilgili haberler magazin züppelerinin haberlerinden milyarlarca kez daha çok. İşte böyle olunca sonsuz uzaydan kısa kısa haberler derleyip paylaşıyorum. Keyifli okumalar.

Uzayda neler oluyor?
Uzayda neler oluyor?

Uzaydan haberler! Venüs’ün Geçit töreni,

Yüzyılın gök olayı beklendiği gibi gerçekleşti ve Venüs tam 6 saat boyunca Güneş’in önünde küçük bir gölge oluşturdu. Havanın parçalı bulutlu olmasına rağmen halkın ve medyanın ilgisi oldukça büyük oldu.

8 Haziran 2004 Salı sabahı Venüs, Yer ile Güneş arasına girmeye başladığında, 6 Aralık 1882’den beri ilk “geçiş” başlamış oldu. Geçiş, saat 14:03’te bitti. Bu geçiş sırasında Venüs, Güneş’in 1/32’si büyüklüğünde görünebileceğinden, herhangi bir büyütme uygulamadan izlenebilecek. 

Yıldızların doğum anı,

Hubble uzay teleskobu tarafından çekilen görüntüde Küçük Magellanic Bulutsusu’nda yer alan yıldızların doğum anı görüldü. Bu yıldızların en küçüğü Güneş’in yarısı kadar büyüklükte olduğu, ve yıldızların henüz nükleer füzyon için hidrojenlerini kullanmadıkları tahmin ediliyor.2005

NASA, örümcek robot yaptı!

NASA, Spiderman’e benzetilen bir androide imza attı. Bu robotumsu, gelecekte bir zaman diğer gezegenleri bizim arabalar gibi dolaşıp analiz yapabilecek.2005

Pluto’ya yolculuk başlıyor ,

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Pluto’ya insansız uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.2005

Uzaydan haberler! GIOVE-A 26 Aralık’da uzayda!

Rusya ve Amerika’dan sonra Avrupa’nın küresel konumlandırma sistemi (GPS) 26 Aralık’da Baykonur uzay üssünden fırlatılacak ilk uydu ile gerçek oluyor. Toplam 30 uydudan oluşacak sistem devreye girdiğinde kullanıcılar daha hassas bir konumlama için yardımcı olacak.

Uzaydan haberler! Mars’ın  her yeri su dolu,

Mars yörüngesinde dolaşan NASA’ya ait Mars Odessey, kızıl gezegenin su kaynakları açısından zengin olduğunu kanıtladı. ( 9 Aralık 2002 Pazartesi)

Uzaydan Haberler
Uzaydan Haberler

Dev Gezzegenler daha kısa rürede oluştu,

Uzaydan kısa kısa haberler devam ediyor. Science dergisi, Jüpiter ve Satürn gibi devasa boyutlardaki gezegenlerin geçmişini açıkladı. Yani bir kaç milyon yıl değil, bir kaç yüz yıl içinde oluştuğunu bildirdi. ( 1 Aralık 2002 Pazar)

Mars’taki bir yer kırığına Anadolu ismi verildi. 


Opportunity uzay robotun Mars yüzeyindeki 72. gününde. İniş bölgesi Meridiani Planum’da karşılaşılan kıvrımlı bir yer kırığına Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı anımsatıyor. Bu yüzden NASA mühendisleri tarafından “Anadolu” adı verildi. 2004

semihbulgur.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.