Uzay

SpaceX NASA’nın astrofizik görevine başlıyor. Uzaydan inanılmaz bilgiler

SpaceX NASA’nın astrofizik görevine başlıyor | SpaceX şirketi, son iki yıldır yaptığı ajans sözleşmelerin devamı olarak yeni bir projeye adım atıyor. Nispeten küçük boyutlarda ki astrofizik uzay aracını fırlatmak için 4 Şubat’ta NASA ile yeni bir sözleşme imzaladılar. Sözleşmenin detayları aşağıdaki gibidir.

NASA, Haziran 2024’te fırlatılacak olan Falcon 9 için SpaceX’e bir sözleşme hakkı verdi. Falcon 9; Evrenin Tarihi, Yeniden İyonlaşma Çağı ve Buz Kaşifi (SPHEREx) görevlerini içeriyor. NASA uzay araçlarının sadece fırlatılması için imzalanan sözleşmesinin değerinin 97,9 milyon dolar olduğunu bildirdi. Ayrıca bunun lansman ve diğer görev maliyetlerini de içerdiğini belirtti.

Spacex yeni roketler
Spacex yeni roketler

SpaceX NASA’nın astrofizik görevine başlıyor!

NASA, SPHEREx’i 2019’da Orta Sınıf Kaşifler veya MIDEX astrofizik görevlerinde en son görev olarak seçti. Uzay aracı gezegenlerden, kozmolojik ölçeklere kadar fenomenler hakkında veri toplayacak. Ayrıca görevi en az iki yıl sürecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanında bu görev boyunca her altı ayda bir tam bir gökyüzü araştırması yapmak için kızılötesine yakın bir spektrometre uçuracak.

NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı tarafından yönetilen SPHEREx, Ocak ayında geliştirilmesinin C Aşamasına girmişti. Fırlatma başlangıçta, 2023 olarak planlanırken, JPL geçen ay misyonun haziran 2024 ile Nisan 2025 arasında ertelendiğini açıkladı. Bunun kısmen salgının etkileri nedeniyle oluşan bir gecikme olduğunu söylenmektedir. SPHEREx, projesinin sözleşme değerini aşarak 241 milyon dolar gibi bir rakama mal olacağı tahmin edilmektedir.

Dev uzay görevleri!

SPHEREx sözleşmesi, SpaceX’in son iki yılda kazandığı başarıların sonucudur. NASA bilim görevlerinde kazandığı başarılardan dolayı verilen bir dizi ödül olarak görülüyor. Bu ödüller arasında, Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) gezegen savunma misyonunun Falcon 9 lansmanları, Imaging X-Ray Polarimetry Explorer (IXPE) astrofizik uydusu da var. Ayrıca yıldızlararası Haritalama ve Hızlandırma Sondası (IMAP) uzay bilimi görevi ve Plankton, Aerosol, Bulut, okyanus Ekosistemi (PACE) Yer bilimleri uydusu da ödüllerden bazılarıdır. Bunlarla birlikte SpaceX aynı adlı asteroide (Psyche) görevinin başlatılması için falcon heavy sözleşmesini de kazandı.

Bu görevlerin sözleşme değerleri, IXPE için 50,3 milyon dolardan Psyche için 112 milyon dolara kadar önemli ölçüde değişiyor. Falcon 9 lansmanları arasında SPHEREx görevi en pahalılar arasındadır. Yani sadece IMAP 108.7 milyon dolardan daha pahalıdır.

Space X Fırlatma
Space X Fırlatma

SpaceX yükte hafif pahada ağır!

SPHEREx, tahmini kütlesi 200 kilogramdan az olan küçük bir uzay aracıdır. Bu, Falcon 9’un NASA‘nın diğer girişimlerinin bir parçası olan smallsat gibi ikincil yükleri uçurmak için kullanabileceği daha fazla kapasiteye sahip olacağını gösteriyor. Örneğin 2025’teki IMAP lansmanı dahafazla ekipman alabilecek.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.