Tarih

Türk Kahvesi ve Osmanlı Yasağı! Yasaklanamaz bir keyif!

Türk Kahvesi ve Osmanlı Yasağı | Kahve çekirdeğinin kavrularak öğütülmesi ve pişirilmesini ilk olarak Araplar başlatır. Bu içeceğe keyif veren içecek anlamına gelen “kahve” ismi de Araplar tarafından verilmiştir. Kahvenin ilk durağı Etyopya’dır, ardından da Yemen’e geçmiştir. Peki Türk kahvesi yasağı neden?

Osmanlı’da Türk Kahvesi Yasağı;

1450’li yıllarda sufiler tarafından Arap Yarımadası’na yayılarak ün kazanmıştır. Kahve, hızla yayılmaya devam ederken 16 yy.’da yayıldığı topraklar Osmanlı hâkimiyeti altındaydı.

Türk kahvesi tarihi
Türk kahvesi tarihi

Türk kahvesi tarihi,

İlk olarak hac için Hicaz’a giden hacılar bu içecekle tanışır, Müslüman camiada önce tartışmalara yol açsada daha sonra kadın, erkek herkesin vazgeçemediği bir içecek haline gelir.

Osmanlı Devleti’nin başşehri o lan İstanbul ahalisi bu içecekle 1550’li yıllarda tanışır. Kanuni Sultan Süleyman döneminin Yemen valisi olan Özdemir Paşa, İstanbul ziyaretinde kahveyi Osmanlı sarayına taşır. Rivayetlere göre kahve, Osmanlı sarayına girdikten sonra, saray aşçıları tarafından uğraşılarak şimdiki şeklini almıştır.

Türk usullerine göre pişirilen kahve kısa sürede tüm Osmanlı coğrafyasına yayılır ve akabinde Avrupa’yı da etkisi
altına alır. Osmanlı sancağı nereye ilerlerse kahve de o şekilde ilerler.

Ülkede kahve kültürü o kadar yaygınlaşır ki, Arap kökenli bir tüccar tarafından 1554 -1555 yılları arasında İstanbul’da kahvehane bile açılır.

Meşhur Kahve Kafeler,

Tahtakale’de açılan bu kahvehanede yalnızca kahve içilmektedir. Söz konusu kahvehane, 16 yy.’da şehrin
en önemli ticaret merkezlerinden biri olan Tahtakale Mısır Çarşısı’nın hemen arkasında yer alır.

Türk kahvesi
Türk kahvesi

Bu kahvehane kimsenin tahmin edemeyeceği kadar büyük bir ilgiyle karşılanır. Daha sonra oradan
geçen insanların sohbet etmek için uğradıkları bir mekân haline gelir. Ahalinin büyük ilgi gösterdiği bu kahvehane kısa sürede duyulur ve yaygınlaşır.

Halkın vazgeçilmez buluşma ve sohbet mekanı haline gelen kahvehaneler toplumun her kesiminden yoğun bir insan trafiğini misafir etmeye başlar. Buralara gelen her çeşit insanın bir süre sonra devlet aleyhine konuşmaya başlamaları ve bunun saray tarafından duyulmasından sonra kahvehaneler kapatılıp yasaklanmıştır ve sonra tekrar açılmışlardır.

Kahvehaneler ve oyun kağıtları Türk gençliğine ve işi gücü olmayan Türk erkeklerine mukaddes ve vazgeçilmez bir emanettir!

semihbulgur.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.