Tarih

Domuz Eti Yasağı Dünya ve Osmanlı! Amerika’da da yasaklanmıştı!

Domuz Eti Yasağı Osmanlı | Domuz etinin Amerika’da da yasaklandığını biliyor muydunuz? Ama onların derdi başkaydı! Kaliforniyalılar, hamileliklerini küçük kasalarda geçiren annelerden doğan domuzların et satışını yasaklamak için oy kullandılar. Ocak 2022’de yürürlüğe girecek olan yasa, ülke çapında domuz üretimini etkiliyor.

Domuzlar 2019’da Los Angeles’taki bir mezbahaya gelecek. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 125 milyon domuz yetiştiriliyor ve et için kesiliyor. 2018’de Kaliforniyalılar, hareketi kısıtlayan gebelik sandıklarında tutulan annelerden doğan domuzların etinin yasaklanması yönünde oy kullandı. Ocak ayında yürürlüğe girecek olan yasa, sektörün tepkisiyle karşı karşıya kaldı.

Domuz Eti! Mutlu Anne Mutlu Domuz!

Ancak ülkedeki altı milyon damızlık ekimin çoğunluğu, dört aylık gebeliklerinin önemli bir kısmını gebelik kasalarında geçiriyor: Bu metal kafeslerde dönemezler veya gerilmezler. Domuzları küçük alanlarda izole ederek, domuz üreticilerinin tek bir binada daha fazla domuz tutabileceğini ve birbirlerini potansiyel olarak yaralamalarını önleyebileceğini söylüyorlar.

Dokuz eyalet gebelik sandıklarının kullanımını yasakladı. 2018’de Kaliforniyalı seçmenler bunu bir adım öteye götürdüler. Ocak 2022 itibarıyla Kaliforniya, ABD’nin herhangi bir yerinde anneleri gebelik kasalarında tutulan domuzlardan ve dana kasalarına hapsedilmiş buzağılardan üretilen etlerin satışını yasaklıyor. 2016’da geçirilen Massachusetts ile neredeyse aynı olan girişim, kafesteki tavukların bıraktığı yumurtaların satışını da yasaklıyor.

Domuz eti yasağı
Domuz eti yasağı

DOMUZ ETİ YASAĞI,

Allah, size ancak leş, kan, domuz etini, Allah’tan başkası için kesileni haram kılmıştır. Kim istemeyerek ve sınırı aşmayarak yemek zorunda kalırsa, bilsin ki Allah, Gafur ve Rahim’dir.

Osmanlı’da Domuz Eti Yasağı;

Ayette belirtildiği üzere domuz eti yemek Müslümanlara haram kılmıştır. Bu sebepten dolayı Osmanlı Devleti’nde domuz eti yemek yasak edildiği gibi, domuz etinin ülkeye girişi dahi yasaklanmıştır.

Osmanlı’nın son dönemlerine 1902 yılına ait olan bir arşiv vesikasına göre “içerisinde domuz eti bulunduğu tespit edilen Amerikan janbonlarının Osmanlı ülkesine girişi yasaklanmıştır.

RIZASIZ NİKÂHIN İPTALİ,

Osmanlı Devleti’nde her iki tarafın da rızası olmadan nikâh kıyılması yasaktı ve kanunen suç sayılırdı. Tarihi
metinlerden anladığımız kadarıyla izinsiz nikâh kıyan imamlar mahkeme edilir. Eğer söz konusu nikâhta suçları var ise gereken ceza uygulanırdı.

Kanuni Sultan Süleyman bu meseleyi suç saymıştır. Kanunnâme-i Osmani’ye kanun maddesi olarak koymuştur.

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.