Tarih

Fal nedir? Falcılık neden yasaklandı? Gaybı yalnızca Allah bilir!

Sakıncalı yasaklar

Fal Nedir ve Falcılık Osmanlıda Neden Yasaklandı | Falcılık, gelecekteki olayların tahmini için gerçek bir temele dayanmayan yöntemlerle tanımlama yapılmasıdır. Kanıtlar, falcılık biçimlerinin M.Ö. 4000 kadar uzun bir süre önce antik Çin, Mısır, Chaldea ve Babilya’da uygulandığına işaret ediyor. Peygamber rüyaları ve oraküler söylenişler eski din ve tıpta önemli bir rol oynamıştır.

Falcılık Tarihi
Falcılık Tarihi

Tahmine dayalı falcılık yöntemleri arasında, astroloji (göksel hareketlerin dünyevi olaylar üzerindeki etkileri olarak yorumlanması), numeroloji ve iskambil kartları, çay yaprakları, kristal toplar, zar, ateş, su ve dağınık tuz gibi nesnelerin kullanımı sayılmaktadır. Karakter analizi süreci olarak falcılık, grafoloji (el yazısı çalışması), fizyognomi (yüz özelliklerinin incelenmesi), phrenoloji (kafatasındaki konturların incelenmesi) ve palmistry (avuç içi çizgilerin incelenmesi) gibi formları da bulunmaktadır.

Fal Nedir ve Falcılık Osmanlıda Neden Yasaklandı?

Fal baktırmak ve büyücülük dünya üzerinde her dönemde her millete musallat olmuştur. İnsanın fıtratından gelen
merak duygusu gelecekten haber alma içgüdüsü ile birleştiğinden bu tarz olaylara rağbet her dönemde fazla olmuştur. Fal ve Falcılık Yasağı işte böyle başlar!

Fal ve Falcılık Yasağı,

Islam Dini’nde gelecekten haber vermek haram bir iştir. Bu gerekçe ile Osmanlı, hüküm sürdüğü dönem içerisinde fal kitaplarını ve her türlü fal oyunlarını yasaklamıştır. Fakat tüm yasaklara ve engellemelere rağmen Osmanlı zamanında da tıpkı şimdiki gibi, halkın cahil kesimi falcılara, büyücülere ilgi gösterirken, şuurlu kesim sürekli şikâyetçi olmuş, hatta zaman zaman devletin müdahalesi istenmiş, devlet de sert fermanlar ve fetvalar yayımlamıştır. Ancak buna rağmen falcılık ve büyücülük tam olarak engellenememiştir.

Fal nedir?
Fal nedir?

Osmanlıda Fal ve Falcılık Yasağı;

ÜZERİNDE ÂYET YAZILI OLAN SİGARA KÂĞITLARININ SATIŞI YASAKLANMIŞTIR.

1904 senesinde İslâmi kurallara aykırı olduğu gerekçesi ile istanbul’da, Galata’da ve Karaköy’de ki dükkânlarda bulunan ve yurt dışından getirildiği anlaşılan üzerlerinde Allah isminin yazılı olduğu kâğıtların satışı yasaklanmıştır.

Bunun yanı sıra Bosna Hersek’te imal edilen ve kabı üzede bir ayet yazılı olan sigara kâğıdının üretilmesi ve dağıtım yasaklanıyor”, Bununla da kalmayıp Allah ayetlerinin ortalarda dolaşması münasip görülmediğinden mevcut olanlar da toplattırılıyor.

semihbulgur.com

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.