Tarih

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Nedir? Dünyada Nasıl Kutlanıyor? Kadınlara Mimoza Çiçekleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Nedir? Dünyada Nasıl Kutlanıyor | 28 şubat 1908’de 15.000’den fazla kadın işçi, New York, ABD’de bir araya geldi. Dünya tarihinde görülmemiş geniş katılımlı bir miting gerçekleşmişti. Kadınlar şehrin karşısına geçerek çalışma saatlerinin azaltılması, ücretlerin yükseltilmesi, çalışma ortamının iyileştirilmesi ve kadınların oy kullanma hakkının kazanılması hakkında sloganlar atıyorlardı.

Kadınların oy haklarının tarihini anlatan bir film "surfjet> (2015) çamaşırhane işçisi olarak "mod watts"ın bir resmi.
Kadınların oy haklarının tarihini anlatan bir film “surfjet> (2015) çamaşırhane işçisi olarak “mod watts”ın bir resmi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Nedir?

O zamanlar işçilerin hayatta kalma hakkı mücadelesi ve onları destekleyen toplumsal hareketler etkindi. Ancak “kadın işçilerin” varlığı silinmiş durumdaydı. Çoğunlukla aile üyeleriyle ABD’ye yerleşen kadın işçiler, bir süre oturup dinleneceği bir yer olmadan kötü çalışma koşullarında günde 12 ila 14 saat çalışmaktaydı. Bununla birlikte, erkekler dağınık ve en sert olmalarına rağmen, kadınların ücretleri erkeklerin sadece yarısıydı. Ve bir insan olarak, vatandaş olarak, oy kullanma hakları yoktu. Sadece toplumda konuşma ve hareket etme temel hakları vardı.

Kadın Dayanışması
Kadın Dayanışması

Kadınlara ekmek ve gül!

Slogan “Kadınların hayatta kalma hakkını ve insan olarak haysiyet arama hakkını garanti altına alın!” oldu.

O gün yapılan geniş katılımlı yürüyüşten sonra, bir sonraki yılın şubat ayının son pazar günü ABD’de kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı.

Kadın seçmenlik sorunun çözümü için de bir miting düzenlendi ve konfeksiyon endüstrisindeki kadınların çalışma koşullarını iyileştirmek için de toplantılar yapıldı. Ayrıca çalışan kadınların toplumdaki varlığını damgalamak ve cinsiyetçi sosyal ve yapısal reformlar konusunda eylemler düzenlendi. Böylece bu hareketler kadınlar arasında geniş bir dayanışma yaratmak için büyük mücadelenin merkezkaç gücü haline geldi.

O günden bu yana tüm dünyada kadınlar günü kutlanıyor. Ve yani 1922 yılından itibaren kadınlar günü 8 mart tarihinde kutlanmaya başlanmıştır.

Kadınlara çiçekler
Kadınlara çiçekler

Dünya kadınlar günü ve kökeni

Kökeni hakkında çeşitli teoriler vardır ancak Dünya Kadınlar Günü’nün başlangıcının 1908 olduğu söylenmektedir. O zamanlar oy hakkı olmayan Amerika’lı bir kadının çalışma koşullarını iyileştirmek için bir gösteri düzenlediği söylenir.

1910 yılında, uluslararası enternasyonalistler konseyi kadınların siyasi katılımı ve eşitliği için bu günü kabul etti. Birleşmiş Milletler’in uluslararası kadınlar yılı ilan ettiği 1975 yılından bu yana 8 mart, Birleşmiş Milletler’in de tanıdığı bir kadınlar günü olmuştur.

1920’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınların oy hakkı tam olarak tanınmadı. Ancak Japonya’da, 25 yıl sonra, kadınların oy hakkı 1945’te tanındı. Kadınlar artık seçimlere elbette gidip oy kullanıyor ama daha 80 yıl önce kadınlar oy bile vermiyordu.

8 mart dünya kadınlar günü kadınlara
8 mart dünya kadınlar günü kadınlara Mimoza çiçeği

Mimoza çiçeği vermek ne anlama gelir?

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE MİMOZA ÇİÇEĞİ VERME GELENEĞI İTALYA’DAN GELMİŞTİR. İTALYA’DA DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BAZEN “FESTA DELLA DONNA” OLARAK ANILIR VE ERKEKLER KADINLARA MIMOZA VERIR. BU DÜNYAYA YAYILDI VE MIMOSA GÜNÜ OLARAK ADLANDIRILDI.

Mimoza çiçekleri erkekten kadına günlük minnettarlığın bir işaretidir. Gerçekten “kadına minnettarlık” çünkü anne, sevgili, eş, arkadaş, iş arkadaşı gibi herkese verebililir.

Sevimli mimoza çiçekleri kadınlara bakarak ruh halini aydınlatan bir şeydir. Başlangıçta, bir erkekten bir kadına verilir ancak kadınların kadınlara verdiği bazı durumlar da vardır. Bu yüzden bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nde kıymetli kadınlara çiçek vermek iyi bir fikir olabilir.

Mimosa Festa

BUNA EK OLARAK, “MIMOSA FESTA” HER YIL KANAGAWA İL MERKEZİ KAWASAKİ CITY’DE BULUNAN TICARI BIR TESIS OLAN LA CITTADELLA’DA DÜZENLENIYOR. 2020’DE LA CITTADELLA’DA MIMOSA FUARI ADLI MAĞAZA BAĞLANTILI BİR ETKİNLİK VE MUHTEŞEM ÖDÜLLERİN KAZANILACAĞI BİR FOTOĞRAF YARIŞMASI YAPILMIŞTIR.

Dünyada Kadınlar Günü

Türkiye dışındaki ülkelerde Dünya Kadınlar Günü’nde mimoza çiçeği verme adeti yayılıyor.

Japonya’da aslında Dünya kadınlar günü, pek popüler olmayan bir gündür. Ancak ilk feminist örgüt toplantısının 8 mart 1923’te Japonya’da yapıldığına dair bir kayıt vardır. Yaklaşık 100 yıl önce, bazı insanlar Dünya kadınlar günü’nün farkında olarak harekete geçtiler.

Ancak, dünya kadınlar günü daha sonra Japonya’ya yerleşemedi. Savaşlar oldu ve ülke karışmıştı. Buna ek olarak Japonya, Avrupa ve ABD’ye kıyasla kadınların sosyal ilerlemesinin önemli ölçüde arkasında olduğundan, kadınların eşitlik ve siyasi katılım için öncü bir rol oynaması ve çağrıda bulunması zor olabilir.

Gelişen kadın hakları!

Bu arada, 1985’te eşit i̇stihdam fırsatı yasası (başlangıçta bir çalışma hedefi ve 1999’dan beri istihdamla ilgili cinsiyet ayrımcılığı tamamen yasaklandı). Ayrıca 1999’da cinsiyet eşitliği için temel yasa yürürlüğe girdi ve Japonya’da cinsiyet eşitliği eğilimi giderek artıyor.

Kadınlar günü ve mimoza çiçekleri
Kadınlar günü ve mimoza çiçekleri

Çin ne yapıyor?

Örneğin, birçok Çin’li şirkette, 8 mart bir kadın tatilidir (veya yarım gün izin). Kadınlar için lüks etkinlikler düzenleyen şirketler de var ve erkeklerin kadınlara çiçek verdiği etkinlikler düzenleniyor. Ve yani bu da, kadınların tam anlamıyla keyif aldığı bir gün haline getiriyor.

Kendine iyi bakma günü yapalım!

Başlangıçta, dünya kadınlar günü ile kadınların sosyal ilerlemesinin güçlü bir siyasi anlamı vardı. Ancak son yıllarda, asıl amacın dışında kadınların aktif katılımını teşvik etmek ve kadınlara minnettarlık gibi çok çeşitli kapsamlarda “kendine iyi bakma günü” gibi etkinlikler düzenleniyor.

Daha önce farkında olmamış olsanız bile, neden bu yıl 8 mart’ı çevrenizdeki kadınları övmek için bir gün yapmıyorsunuz? Kendinize dikkat etmek için zaman ayırın ve günlük olarak buna özel bir özen gösterin veya yaşam planınıza yeniden bakın.

8 mart dünya kadınlar günü tarihçesi
8 mart dünya kadınlar günü tarihçesi

Dünyada Aktiviteler!

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ İLE İLGİLİ OLARAK, KADIN İNOVASYONU, 2017 YILINDAN BU YANA ÇEŞITLI YERLERDE “MUTLU KADIN FESTA | DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” DÜZENLİYOR.

İŞTE BUNLARDAN BAZILARI:

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ | MUTLU KADIN ÖDÜLÜ

Kadınların aktif katılımına kendini adamış bireyleri ve kadınları destekleyen şirketlere ödüller verilmektedir.

Westin otel Tokyo

Atölyeler düzenliyorlar, özel konaklama planları ve özel menüler var. Gelirin bir kısmı kadınlara bağışlanıyor.

Abeno harukas kintetsu ana mağazası (Osaka)

Çok çeşitli alanlarda aktif olan kadınlar davet ediliyor. Talk şovlar, mimoza çiçeklerinin hediyeleri, kadınların yaşam tarzları için öneriler vb.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.