Sanat

Sanat ve Bilim arasındaki bağlantı nedir?

Sanat ve Bilim arasındaki bağlantı nedir | İnsanları mantıklı, bilimsel veya sanatsal olarak düşünme eğilimindeyiz. Yani İnsanların, ikisinden birinde iyi olduklarına dair yaygın bir inanış vardır. Dünyanın en zeki bilim adamlarından bazılarının aynı zamanda yetenekli sanatçılar olduğunu söylesem şaşırır mıydınız? Sanat ve bilim arasında bir bağlantı olabilir mi? Bilim ya da sanat çalışması diğerinden daha önemli olabilir mi?

Sanat ve Bilim arasındaki bağlantılar nelerdir?

Sanatçı Bilimciler:

Rönesans adamı Leonardo da Vinci’den başlayarak, birçok bilim adamı aynı zamanda başarılı bir sanatçıydı. Albert Einstein bir keresinde şöyle demişti: “En büyük bilim adamları da sanatçılardır.” Einstein, kendisi keman ve piyano çalardı.

Sanat ve bilim ve beyin
Sanat ve bilim ve beyin

James Audubon, Kuzey Amerika kuşlarının portreleriyle tanınır. Ayrıca Audubon sadece kuşların görünümünü incelemedi. Aynı zamanda alışkanlıklarını ve diğer ayrıntıları da kaydetti. Ayrıca, Kuzey Amerika’da bilinen ilk kuş bantlama deneyini gerçekleştirdi. Doğu Phoebes’in bacaklarına ipler takarak, kuşların her yıl aynı yuvalama alanlarına geri döndüğünü keşfetti.

Sör Frederick William Herschel bir astronom ve besteciydi. Herschel Uranüs gezegenini, kızılötesi radyasyonun varlığını keşfetti ve 24 senfoni yazdı.

Sanat ve Bilim Arasındaki Bağlantı:

Fen ve matematikle ilgili disiplinler mantık ve olgulara dayanır. Sanat yaratıcılığa dayanır. Bu görünüşte zıt dünyalar nerede bir araya geliyor? Nasıl olmaz ki?

Albert Einstein sık sık iç görüsünün, sezgilerinin, ilham ve hayal gücünün aslında bilim veya matematikten bilgisinden gelmediğinden bahsederdi. Ayrıca “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir” sözüyle tanınır. Hayal gücü yaratıcılığın ve sanatsal yanımızın bir parçasıdır.

Sanat ve yaraticilik
Sanat ve yaratıcılık

Bilim adamları gözlem yapar ve veri toplarlar. Teoriler ya da hipotezler uydururlar ve başka deneyler tasarlarlar. Ayrıca bazen, bilim adamları ve mühendisler verilerini yeni cihazlar veya yapılar tasarlamak için kullanırlar.

Sanatçılar boya, tuval, fırça, kağıt, kil gibi enstrümanlar ile yeni şeyler yaratırlar. Bu herhangi bir şey olabilir. Yaratmak için sanatçıların konularını ve medyalarını incelemeleri gerekir. İstenilen sonucu elde etmek için ilhamlarının konusunu ve konularını temsil etmek için kullanacakları materyalleri bilmeleri gerekir.

Sanatın bilim ile buluştuğu yer!

Burası sanatın bilimle buluştuğu yerdir. Yani her şeyi tasarlamak ve yaratmak için hayal gücü ve yaratıcılık gerekir. Ancak aynı zamanda veri ve mantık da gerekir. Bir uçak veya iPad inşa etmek için teknolojiye ve bilgiye sahip olabilirsiniz. Ancak bunları gerçekten tasarlayacak ve inşa etmek için hayal gücüne ve yaratıcılığa sahip misiniz? Bilim ve sanatın birlikte çalışmaya ihtiyacın vardır.

Antik Yunan’da sanat kelimesinin karşılığının teknoloji olduğunu belirtmek ilginçtir. Teknik ve teknoloji kelimeleri techne’den türetilmiştir. Bu kelimeler sanatta ve bilimde kullanılır.

Sanat ve Bilim Da Vinci
Sanat ve Bilim Da Vinci

Eğitimde Sanat ve Bilim:

Abd’deki eğitim sisteminde şu anda STEM’i (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) vurgulamamaktadır. Yani haklı olarak da öyledir. Teknoloji odaklı toplumumuzda bu beceriler gereklidir. Sorun şu ki, STEM kurslarına yer açmak veya masraflarını karşılamak için birçok okul sanat programlarını feda ediyor.

Sanatı bilimin dışında bırakmak dengesiz öğrenciler yaratır. İşte bu yüzden tüm bu bilgileri kullanmak için gerekli yaratıcı düşünme becerilerini öğrenemiyorlar. Nasıl uygulanacağını bilmiyorsanız, bir sürü gerçeği öğrenmenin bir faydası yoktur.

Evde eğitim gören ebeveynler olarak kendi STEAM programımızı oluşturma yeteneğine sahibiz. Çocuklarımıza sanatı keşfetmeleri için fırsatlar sunduğumuzdan emin olmalıyız. Hayatları boyunca toplayacakları verileri işlemek için gerekli eleştirel düşünme becerilerini onlara vermeliyiz.

 

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.