Sanat

Keman çalmak için uzmanlardan öneriler!

Keman çalmak için uzmanlardan önerileri | ABD’deki müzik öğrencilerinin yaklaşık% 15’i, kulağa hoş geldiği için keman çalıyor. Ayrıca bu ince motor becerilerini geliştiriyor ve stresi azaltıyor. Her enstrüman başlangıçta bir meydan okumadır. Bu yüzden önce bebek adımlarıyla başlamak önemlidir. Belki keman çalmayı öğrenmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz.

Sen de böylemi düşünüyorsun? Eğer öyleyse, doğru yere geldin. İşte yeni başlayanlar için keman nasıl çalınır?

Keman çalmak için ihtiyacınız olan şeyleri temin edin!

Kemanı öğrenmeden önce, ihtiyacınız olan her şeyi toplamalısınız.

İlk olarak, herhangi bir hatayı belirleyebilmeniz için dinlemeye uyum sağlamalısınız. Bu sebeple size yardımcı olması için iyi ses üreten, iyi bir kemana ihtiyacınız olacak. Ya bir ikinci el satın alırsınız ya kiralarsınız yada yeni bir keman ile kendinizi biraz şımartırsınız. Ne arayacağından hala emin değil misin? İyi bir başlangıç için yazıyı okumaya devam edin.

Keman ve çocuklar!
Keman ve çocuklar!

Ayrıca boynunuz ve omzunuz arasına oturan bir omuz dinlendirici satın almalısınız. Bu bir hayat kurtarıcıdır. Çünkü keman omzunuzda rahatsızlık hissi verebilir. Ancak dinlendirici daha uzun süre çalabilmenizi sağlar.

Ayrıca, bir keman teli üzerine bastığında pruvanın sesini artıran, ağaçlardan yapışkan bir reçine olan rosin’e ihtiyacınız olacak. Bunlar sıralandıktan sonra yeni başlayanlar için rahatça keman çalmak için tasarlanan bir stand alın.

Kemanı Tanıyın:

Yeni başlayanlar için keman çalmak her şeyden önce onu tutmayı denemeyi gerektirir. Yani sırtınız düz durmalı ve aletin poposunu boynunuza getirmelisiniz (omuz dayanağından emin olun). Kemanı çenenizle tutun! Böylece yaka kemiğinizdeki alt sırtlıklardan ve müziğinize bu açıdan bakmayı pratik edebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için kemanı öğrenirken, el pozisyonu anahtardır. Bunu yapmak için, sol başparmağınızı boyuna yaslayın. Ayrıca parmaklarınızın parmak tahtasının üzerinde kemerlemesine izin vererek kemanı sabit tutun. Elinizi mümkün olduğunca boyunda tutun! Daha sonra yeni notalara ulaşmak için parmağınızı yukarı ve aşağı kaydırmayı öğreneceksiniz.

Ardından, ucundaki anahtarları kullanarak yayınızı sıkın. Teller yay ağacından bir inç uzakta olmalıdır. Daha sonra rosini, yaklaşık 10 saniye boyunca teller boyunca ovalanmalıdır.

Kemanı Ayarlayın!

Kemandaki teller en düşükten en yüksek notaya kadar devam eder. Yani bunlar G, D, A ve E’dir. Yalnız öğreniyorsanız, bir elektrikli tuner satın alın ve kemanın mandallarını aynı sese göre ayarlayın. Sadece biraz fark mı kaldı? Ardından, gerekli ayarlamaları yapabilmeniz için alt kısmın yanındaki ince ayarlayıcıları kullanın. Yani ince ayar için küçük metal kadranları kullanın.

Keman pratiği!
Keman pratiği!

Müziği Okumayı Öğrenin:

Bir öğretmenle çalışmak önemlidir. Böylece size nasıl düzgün çalabileceğinizi öğretebilirler. Aksi takdirde hata yapabilirsiniz. Ancak temel olarak, keman müziğinin çoğunlukla staff olarak bilinen satır setlerinin başından başlar. Yani görünen tiz yarıktan yazıldığını bilin.

Notaların konumlarını öğrenmenin en iyi yolu, Every Good Boy Do Fine (yukarıdan aşağıya doğru çalışma) veya tersi bir yolsa FACE kısaltmasını kullanmaktır. Bunu öğrendikten sonra, sesleri tanımak için açık tellerde çalma alıştırması yapın. Dizeleri değiştirmek için, dirseğinizi kaldırın veya indirin, böylece yay uygun yükseklikte kalır.

Bir Öğretmen Bulun:

Bir öğretmen bulmak çok önemlidir. Çünkü çalışınızı bizzat duyabilirler ve pratiğinizi yeteneklerinize uyacak şekilde ayarlamanıza yardımcı olabilirler. Keman öğretmenlerini çevrimiçi arayın. Ya da okullardaki veya enstrüman mağazalarındaki müzisyen topluluğuna ulaşın. Ailenize veya arkadaşlarınıza da sormalısınız çünkü birini tanıyor olabilirler.

İdeal bir aday bulun. Daha sonra, onlara öğretim tarzlarını sorun ve derslerinden birini izleyip izleyemeyeceğinize bakın. Bu size yöntemlerini ve ilerlemenize nasıl yardımcı olacaklarını gösterecektir.

Keman çalmak için!
Keman çalmak için!

Pratik mükemmelleştirir:

Kemanı iyi öğrenmek için günde en az 30 dakika pratik yapmayı taahhüt etmelisiniz. Temel ölçekleri, keman egzersizlerini nasıl yapacağınızı ve yeni başlayan şarkıları mükemmel olana kadar nasıl çalacağınızı öğrenin. Başlangıçta bu süre çok uzun gelebilir. Ancak 15 dakika ile başlayıp sonra arttırabilirsiniz.

Çalarken, kendinize kulağa nasıl geldiğini, ahenkli olup olmadığını sorun. Ayrıca yayı doğru kullanıp kullanmadığınızı öğretmeninize veya çevrenize sorun. Size yardımcı olmak için, pratik yaparken kendinizi kaydedin. Böylece parmaklarınızın doğru yerde olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Müzik için kulağınızı geliştirmek için mümkün olduğunca keman müziği de dinlemelisiniz. Sonunda, pratik seanslarınızı geliştirecek ritim ve intonasyon için bir his elde edeceksiniz. Ve kemancıların yay tekniklerini ve kullandıkları ipi görmek için çalmalarını izleyin.

Ayrıca, kemancılarla arkadaş olmaya çalışın. Böylece birlikte pratik yapabilir ve yerel konserlere katılabilirsiniz. Arkadaşlar, pratik yapmanın imkansız hissettirdiği günlerde desteğiniz ve motivasyonunuz olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Keman Nasıl Çalınır:

Enstrümanı, gerekli aksesuarları ve müziği satın alarak başlayın! Böylece pratik yapmaya başlayabilirsiniz. Saygın bir öğretmen bulmak çok önemlidir. Çünkü hata yapmamanızı sağlarlar. Ayrıca düzenli olarak pratik yapmalıdır. Diğer kemancılarla arkadaş olmalı ve ustalardan öğrenmelisiniz. İyi şanslar!

Keman çalmak için profesyonel desteği ve izlemek çok önemlidir aşağıdaki videoyu tavsiye ederim!

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.