Sanat

Beste nedir? En iyi beste nasıl yapılır?

Beste nedir? En iyi beste nasıl yapılır | Notalarınız parmaklarınıza esir olduysa. Ayrıca ilham almak için aralıksız Mozart dinliyorsanız. Devamlı piyano denemeleri yapıyorsanız. Bunun yanında saatlerinizi ilk başyapıtınıza uyacak açılış akorlarını bulmaya harcadıysanız! Bu durumda, zamanınız boşuna geçiyor gibi gözüküyor. En azından besteci ve müzik uzmanlarına göre bu böyledir. Beste kariyerinizi 10 basit adımda, nasıl devam ettireceğiniz hakkında, bazı yararlı ip uçları veren bir yazı hazırladılar. Tavsiyelerimize bir göz atın.

Beste nedir? Nasıl yapılır?

Beste nedir? Beste yani müzik kompozisyonu, bir müzik parçası tasarlama eylemidir. Yani müzik yaratma sanatı veya müziğe dair ve ona akış yolunu gösteren bitmiş üründür. Bu anlamlar birbirine bağımlıdır ve beste müzikal eserlerin tekrarlanabilir kayıtlar olarak var olmasını sağlar. Ayrıca bestenin porte ve nota işaretlerinden oluşan geleneksel bir kayıt tarzı vardır. Bestenin kayıt edilmesi biraz nota bilgisi gerektirir. Ama esas kısmı onu yaratmaktır ki, o da besteci için bir doğum sancısıdır. Bu anlamda, kompozisyon mutlaka doğaçlamadan farklıdır.

Beste yapmak!
Beste yapmak!

Beste nedir? Efsane besteler nasıl yapılır?

 

1. Onları inandırdığınızdan emin olun!

Büyük bir besteden önce, ufak melodilerinizin beğenildiğinden emin olun. Muhtemelen adınızı bir müziğe koymak büyük bir gurudur. Ayrıca eğer eleştiriler can acıtıcı değilse onları hoş karşılamak özgüven gerektirir. Bazıları özellikle kendin ve müzikal başarıların hakkında konuşman konusunda ısrar edebilirler. Muhtemelen Mozart’ın Amadeus’ta tasvir ettiği gibi bir şeyi hedeflemelisiniz.

2. Görüşlerinizi ifade edin!

İlk adımı attıysanız, devamının nispeten doğal olarak gelmesi muhtemeldir. Ancak, izleyicilerinizin mutlu bir şekilde sizi takip etmeleri konusunda ustaların tavsiyelerini aklınızda bulundurun. Aslında bu çoğu mesleğin öğrenmesi gereken bir şeydir. İlk yazma sözleşmelerimden biri için ürettiğim bir deneme yazısına yıllar sonra baktım. Ve yani şunu gördüm. Ötenazi hakkında bir fikir seçmenin ne kadar aptalcaymış.

3. Zaman ayırın ve yüksekleri hedefleyin!

Zamanımız her zaman sınırlıdır. Bu yüzden kariyer yapma konusunda ciddi olmalısınız. Tüm çabanızı en iyi arkadaşınızın dörtlüsü için parçalar yazarak harcamak mantıklı değildir. Yani büyük galayı çok beklersen, yanından geçip gidebilir.

4. Enstrümanınızı veya Müzisyenlerinizi tanıyın!

Enstrümanınızı önce siz iyi çalmalısınız. Ancak bir virtüöz seviyesinde olmanız şart değildir. Çünkü siz, eseri yaratacak olan kişisiniz, onlar icra edecekler. Eğer orkestra ile çalışıyorsanız onları ölçülü bir şekilde sınayın! En yüksek ve en düşük notalarının ne olduğunu sorarak cevap arayın! Yani orkestranızdan veya şarkıcılarınızdan en iyi şekilde verim elde ettiğinizden emin olmalısınız. Çalışmalarınızda müzisyenlerin tüm yelpazesini kullanmayı sağlamalısınız. Ancak handel ve ünlü kemancı ile Arcangelo Corelli arasında yaşananlar sebep olmayın. Yani onları sınırlarının ötesine doğru itme konusunda ısrar ettiğinizde, rahatsız edici anlaşmazlıklar meydana gelebilir.

5. Son tarihler hakkında endişelenmeyi bırakın!

Ünlü sözde olduğu gibi “dehayı bir kum saatine koyamazsın”. Yani bu son derece doğrudur. Ne zaman ilham geleceğini asla bilemezsin. Ancak son zamanlarda, konser programları bazı durumlara ve sezonlara göre organize ediliyor. Yani kendinizi bu konuda biraz baskı altında hissedebilirsiniz.

Beste nedir, Nasıl Yapılır?
Beste nedir, Nasıl Yapılır?

6. Başta geri adım atmayın!

Günümüzde sahip olduğumuz tüm teknolojiler hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle de bazı surround ses sistemlerinden, daha fazla basa sahip kulaklıklarla duyabiliyoruz. Yani gerçek seste bası yönetmesi daha zor olabilir. Uzmanlar şu tavsiyelerde bulunuyor: “Her notanın üzerine aksan (>) koymak isteyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, onları parti şapkaları (^) gibi ayağa kalkan aksanlar yapın. Bunlar iş görür.

7. Müzisyenlerin hakkını verin!

Bu düşününce çok mantıklı geliyor. Bir müzik parçası üzerinde saatlerce çalıştıysanız, bunu yapan müzisyenleri baş üzerinde tutmak istersiniz. Ama yine de onlara neyi yanlış yaptıklarını hemen söylemeniz öneriliyor. Bunu ertelerseniz sonra düzeltilmesi daha zor olabilir. Ayrıca özellikle yanlış bir şey yoksa, yapılabilecek bazı iyileştirmeler hakkında yumuşak bir yorumlar yapın.

8. Bazı kötü alışkanlıklar edin!

Huysuz, pasaklı, pis, kaba ve yüzleşme korkusu olmayan bestecilerin geçmişine dönüp bakın! Neden buna uymuyorsunuz? Bu şekilde yalnız kalırsınız! En azından üzerinde çalışabileceğiniz tek şey yeteneğiniz olur:)))

9. Bir komplo teorisi var!

Bestelerinizi asla rakiplerinizle paylaşmayın! Ama tüm müzik yarışmalarının veya fırsatlarının arkadaşlar arasında paylaşılmış olduğuna dair genel bir fikir vardır. Bu yüzden beste nedir nasıl besteci olunur adlı başka bir makalede tam tersi savunuluyor. Kazanma şansınızı artırmak için arkadaş edinmenizi tavsiye ediyor.

10. Rakiplerini korkut!

Zorlandığınız bir besteyi sağlamlaştıktan sonra, yolculuğunuzdaki bu son adım daha kolay hale gelecektir. Kendinize güvenerek sahaya çıkın. Sizden daha iyi olduğu düşünülenleri aşağı indirmeyi başaracaksınız. Özgüveninizi inşa edecek ve rakiplerinizi korkutacaksınız.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.