Sanat

Anormal Kahramanlar! İlk Gören Siz Olun!

Anormal Kahramanlar! İlk Gören Siz Olun | Bir çoğumuz, gökyüzünde ateş eden o pelerinli kahramanlar tarafından büyülendik. Ayrıca şehir sokaklarında vızıldayan alevli çizgilere kesinlikle sadık kaldık. Ama Adalet Birliği özel işlerini yaparken ne olacak? Kötülük dünyayı ele geçirmek istediğinde karşılarına kim dikilecek?

İşte DC çizgi roman aleminden fırlamış en garip süper kahramanlardan bazıları. Yani aslında bunlar sadece ortalama iyiliksever kahramanlardan değiller. Aynı zamanda bazıları düpedüz korkutucu ve garip. Ve daha da kötüsü, kendi sorunları var!

Anormal Kahramanlar! İlk Gören Siz Olun!

Neden süper kahraman olduklarını merak etmenizi sağlayacak en benzersiz, garip kahramanlardan bazıları!

Sence Süpermen buraya mı ait normal bir insan mı? Ya da Batman? Fakat onlar, bu listedeki bazı rengarenk adamlarla karşılaştırıldığında normaller. Onlar en azından topluma uyum sağlayabiliyorlar.

Neyse lafı daha fazla uzatmadan başlayalım!

Anormal Kahramanlar, DC’nin En Tuhaf Süper Kahramanları!

SoruAdam,

Soruadam!
Soruadam!

Bir süper kahraman rolüne adım atmak zordur. Yani insanlar onların normal insanlardan farklı özellikleri hakkında spekülasyon yapmayı severler. Örneğin, Süpermen’in süper gücü, sinirliliği, gösterişli ısı görüşü ve benzeri özellikleri olduğu için süper olduğunu zaten biliyoruz. Ayrıca Flash kalıba uyuyor çünkü zamandan daha hızlı koşabiliyor. Bunun yanında çoğu durumda, süper insanları genellikle sahip oldukları inanılmaz güçlerle bu şekilde tanımlarız.

Peki ya tüm o spekülatörler yanıldıysa? Ya birini süper kahraman yapan “güç” ısrar ve zekice uygulanmış kararlılıksa? Bu yeterli olur mu? Kafamızda deli sorular var!

Bu kahraman başka!

Emin değilseniz, Victor Sage takma adını benimseyen araştırmacı gazeteci Charles Victor Szasz’a sorun. Garip bir zar dokulu maske (Pseudoderm’den yapılmış) edinmiştir! Ayrıca gerçeği bulmaya ve kötü ve gizli komploları ortaya çıkarmaya odaklandı.

Dedektif kılıklı, bazen de dengesiz olan bu adam. Suç savaşçısı süper kahramanlığın süslü aletlerden veya ışın patlamalarından daha fazlası olduğunu kanıtlıyor.

Tarihsel olarak, SoruAdam’a tuhaflığını göstermek için çok fazla şans verilmedi. Vic sonunda akciğer kanserinden öldü ve mirasını kadın eski polis Renee Montoya’ya aktardı. Daha Renee, bir soru felsefesi, dövüş sanatları eğitimini ve süper kötüleri yenmek için kurnazlığı taşımaktaydı. Ancak akıl hocasının hayranlarıyla hiç uyuşmadı. Ne de olsa, çoğumuz onun deli olduğunu düşünüyorduk.

Sonuç olarak, SoruAdam DC’nin en garip ve en eşsiz süper kahramanlarından biri olmuştur. Ayrıca her zaman da öyle olacaktır.

Anormal Kahramanlar. Ragman,

Ragman Tuhaf Kahramanlar!
Ragman Tuhaf Kahramanlar!

Çoğu süper kahraman, adalete bağlılıklarını kanıtlamak için kötü adamları aramak için ava çıkmak zorundadır. Yani bu kulağa klasik geliyor. Ancak iş Rory Regan’a gelince bu tam olarak doğru değil. Onun durumunda, kötülüğü bulmak ona kalan bir mirasdır.

Aslında fakir değillerdi. Rory ve babası yoksullukla savaşıyorlardı. Rags’n’Tatters adlı dükkanında satış için çalışırken yoksullardan kullanılmış mallar satın alıyorlardı. Ama yerel bir grup uyuşturucu satıcısı, görevi devralmaya karar verdikten sonra tüm yaşamları gizemli, doğaüstü bir hal aldı. Daha sonra servetlerini ve kaba kaynaklarını kullanan Rory’nin babası, ağır yaralanıp sokağa atıldı ve öldürüldü. Evini geri almaya çalışan Rory, babasının mirasını incelerken dükkanın arkasına gizlenmi-

Rory aslında büyülü olan elbiseleri giydi. Daha sonra Gotham City’nin bir sonraki şampiyonu ve DC’nin en garip süper kahramanlarından biri olan Ragman’a dönüştü. Güçlerini bu kadar eşsiz kılan şey, kıyafetin gerçeklere dayanmasıydı. Ayrıca adalete dayanan Yahudi Golem efsanesinin büyüsüyle bağlantılı olmasıdır. Uyumsuz giysilerin her bir parçası, Ragman’ı daha fazla güçle dolduran bir ruh içeriyor. Yani kötülüğe katılarak, onlarla kendi güçleriyle savaşır. Ayrıca her zaferi kendi ruh ürpertici cephaneliğinin bir parçası haline getirir.

Anormal Kahramanlar. Negatif Adam,

Negatif Adam Anormal Kahramanlar!
Negatif Adam Anormal Kahramanlar!

Kökenlerine göre, Doom Devriyesi’nin üyeleri çok eşsiz olmak zorundalar. Bu kahraman kurucu üyelerinden biriydi. Deneysel bir uçakla dışarı çıkan bir test pilotu olan Larry hikayenin kahramanıdır. Yani bütün kriterleri tamamen aşarak DC evreninde şimdiye kadar görünen en garip süper kahramanlardan biri haline geldi.

Uçuşu sırasında radyoaktif bir alana maruz kalan Larry’nin vücudu tanınmayacak şekilde yandı. Bunun yanında yaralı vücudunu kaplayan bandajlarla yaşayan, mumyalanmış bir durumda var olmaya zorlandı. Ama Larry’nin negatif yüklü radyasyon yaymaya başladı. Bu yüzden bu kadar garip bir hale geldi.

Sence Garip mi?

Larry, vücudundan saf enerjili bir varlık yansıtma yeteneğine sahip. O, Negatif Adam olarak da bilinir. Katı maddeden geçebilen veya patlamasına neden olan kısa ömürlü bir yaratıktır. Yani parlayan ışıkla kaplı insansı karanlık maddenin bir şekli olarak ortaya çıkarak süper hızlı hareket eder. Sence bu garip mi? Bu bir şey değil.

Ayrıca Negative Man’i süper kahraman dünyasında inanılmaz derecede farklı, çok nadir kılan şey, gücünün sadece bir dakika çalışmasıdır! Evet, bu doğru. Eğer enerjiyi 60 saniyeden fazla kullanırsa, bu onu öldürür. Ayrıca, bu uzaylı formu aktifken, Larry’nin gerçek vücudu topallar ve bilinçsiz hale gelir. Bunun yanında savaş alanında tamamen savunmasız bırakır. Neyse ki, Doom Patrol’da kalarak, Larry ona sık sık yardım eden Robotman ile iyi arkadaşlar edinmiştir.

Madde Yiyen Delikanlı,

Anormal Kahramanlar
Anormal Kahramanlar

Arada bir, yayıncıların nerede düştüklerini yakalayarak bir anlığına vurgun yapıyoruz. Yani bu kahraman toplum ile nasıl uyum sağlayacak? Onu her hangi bir hikayede faydalı yapabilir miyiz? Süper Kahramanlar Lejyonu’nun Adventure Comics (1962) sayfalarına almalarıyla ortaya çıkan sorun da tam olarak bu. Daha spesifik olarak, Bismoll gezegeninin süper kahramanı Tenzil Kem ile tanıştıklarında ortaya çıkan şey bu oldu. Yani madde yiyici Lad olarak da bilinir.

Mesele Madde Yiyen Delikanlı’nın güçsüz ya da değersiz olması değil. Elbette, herhangi bir maddeyi ısırmak, sindirmek ve metabolize etmek için şaşırtıcı bir yeteneğe sahiptir (elbette, güçlerinin adamantyuma karşı nasıl çalışacağını bilmiyoruz). Ancak bu kadar eşsiz bir yeteneği bir kavgaya nasıl sığdırırsınız? Biri yumruk atarsa, yumruğu şapırdata şapırdata yiyor mu?

Yediklerini Nasıl Çıkartıyor?

Ve eğer düşünürseniz, sadece kötü adamlarla yolunuzu bulmak için etraftayken (bir kez kitle imha silahı yemiş olmasına rağmen) uğraşmanız gereken bir sürü sorun vardır. Örneğin, atıklardan nasıl kurtuluyor?

Muhtemelen bu yüzden bugünlerde bu kahramanı nadiren görüyorsunuz. Ne de olsa, sonunda birinin onu fazladan bir bezle izlemesi gerekecekti. Olumlu tarafından bakarsak, Matter Eater Lad zorluklarını anlamış olmalı. Çünkü sonunda halkına döndü ve politikacı oldu.

Anormal Kahramanlar, Mogo, Yaşayan Gezegen!

Mogo yaşayan gezegen
Mogo yaşayan gezegen

Çoğu süper kahraman insanları kurtarmaya geldiği için ünlüdür. Yani genellikle bu işin bir parçasıdır. Masum seyircileri kurtarmak, banka soygununun engellenmesi, kötü adamın şeytani komplosunu gasp etmek… Ama bilin bakalım ne oldu? Dc’nin en eşsiz, bağımsız süper kahramanlarından biri olan Mogo için işler böyle yürümüyor. Çünkü o, ya da onlar yaşayan bir gezegen.

Yine de Mogo sadece yaşayan bir gezegen değil. Yani bu, yaratıcılar Allan Moore ve David Gibbons için yeterince garip olmaz. Aynı zamanda efsanevi Yeşil Fener, tüm güçleriyle yetenekli ve eğitim, rekreasyonlarının büyük bir kısmının sorumlusu. (Tipik Yeşil Fener tatilleri Mogo’da sona erer.) Atmosferi genelleştirilmiş gibi görünür. Ancak bir anda Mogo’nun ekvatoral merkezinin Yeşil Fener deseninde zümrüt yaprakların filizlendireceğini fark edersiniz.

Mogo Gezegeni

Çoğu üye okuyucu “Mogo’nun sosyalleşmediğini” anlıyor; Green Lantern vol. 2 #188’da ilk kez tanıtıldığından beri onu çevreleyen bir teması var. Şimdi bunun tam olarak doğru olmadığını öğrendik. Mogo “takılmayı” seviyor, sadece gezegen büyüklüğündeki yerçekimi alanı ziyaret ettiğinizde tam bir kaosa neden oluyor.

Düşmanınkinden, Mogo’nun daha güçsüz gibi görünmesi anlaşılabilir. Çünkü çoğu zaman, neyle savaştıklarını bilmezler. Bir zamanlar, uzaylı bir avcı Mogo’nun izini sürmeye çalışmış ama sonunda yüzeyinde hiçbir şeyden habersiz bir şekilde yaşlanıp ölmüştü. Başka bir hesapta, uzaylıları kirleten bir ırk Mogo’ya yerleşti. Daha sonra da kaynaklarını kötüye kullanmıştı. Yine de sorun değil, Mogo olduğunuzda, sizin yeşil feneriniz, onlar gidene kadar onları kötü hava koşullarıyla vurabilir.

Pusu Böceği,

Bir süper kahramanda tuhaflık söz konusu olduğunda diğerlerinden üstün olduğu kesindir. Ayrıca sadece zihinsel olarak dengesiz olduğu için değil. Belki deli bile olmayabilir. Belki de deli olan biziz! Keith Giffen tarafından yaratılan ışınlanma Pusu Böceği olarak bilinen süper kahraman Irwin Schwab ile bir çizgi roman halini aldı! Beynimizi tokatlayan tuhaf kahramanlık konusunda zirve noktasıdır!

Pusu Böceği Tuhaf Kahramanlar!
Pusu Böceği Tuhaf Kahramanlar!

DC Comics Presents #52’de ilk olarak yer alan Pusu Böceği, Superman’e karşı süper kötü adamı olarak başladı. Ancak yine de, supes ve onun arkadaşları olduğunu fark etti (Kal-El‘in gerçekten takdir etmediği bir şey). Ayrıca iyilik için bir güç haline geldi. Belki de iyidir. Açıkçası sadece iki olasılık var. Ya gelmiş geçmiş en çılgın süper kahraman ya da mantıklı olan tek kişi o.

Bakalım ne düşüneceksiniz?

Pusu Böceği’nin garip davranışları arasında şunlar var:

  • En büyük savaşı Argh’a karşıydı! Dünya hakimiyetinin kendi kendini gerçekleştiren planlarına sahip, yaşayan bir çorap. (Meğerse bu çorap ve Irwin’in böcek giysisi dev bir radyoaktif uzay örümceği tarafından durdurulmadan önce aynı bavulla dünyaya gitmiş.)
  • Suçla mücadelede ona yardım etmek için bir bebek aldı. Ayrıca ona bir kostüm verdi ve “Harika bir oyuncak” (o zamandan beri bir ikili oldular) adını da verdi.
  • DC Comic Kurallarını çiğneyen tek süper kahraman o. (Jonni DC olarak bilinen bir “Süreklilik Polisi” tarafından sık sık atıf yapılır.)

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.