Sağlık

Zayıflama rejimleri ve diyet listeleri, şişmanlığa son!

Zayıflama rejimleri ve diyet listeleri konusunda kulaktan duyma dedikodulara değil uzman hekimlere kulak verilmelidir. Şişmanlığa karşı uygulanan rejimlerin bir kısmı, kısa bir süre veya haftanın belli bazı günleri için uygulanacak rejimlerdir.

Bu rejimlerin kalorisi çok düşüktür. Bir örnek olarak, günde 3 bardak (750 santilitre) süt ve 5 elma rejimini verebiliriz, Ancak 700-800 arasında kalori veren bu rejim, mutlaka çabuk zayıflatır. Fakat bu rejimde, mesela hiç tuz olmadığından, daha çok kalp yetersizliği ve hipertansiyon için uygundur.

Böyle durumda olmayan, sadece zayıflamak için rejim yapanların, her gün bu kadar katı rejim uygulamaları doğru olmaz. Haftanın belli günlerinde bu derece düşük kalorili ve tuzsuz rejim, diğer günlerinde daha ılımlı (mutedil) rejimler seçmek daha uygun olur.

Zayıflama rejimleri ve diyet listeleri: Rejime kompleks bakılmalı,

Bu konunun sadece enerji muhasebesi açısından görülmesi neden doğru değildir? Çünkü kitabın başlarından beri vurgulamaya çalıştığımız gibi, beslenme dengeli olmalıdır. Şişman kişilerin de dengeli beslenmeye hakları ve ihtiyaçları vardır.

Zayıflama rejimleri ve diyet listeleri,

Depolanmış yağlar, yağ asitleri ve gliserinden oluşurlar. Zayıflama sırasında bunların kana karışmaları, depolanmış yağ (trigliserid) şeklinde olmaz. Gliserin ve yağ asitlerine parçalanmış yağ, kanda yağ asitlerini artırır. Çok uzun süre açlık rejimi denecek şekilde rejim yapanların kanında artan yağ asitleri, bir yandan karaciğerde aseton sentezini artırır, öte yandan kalp kası üzerine bazı olumsuz etkiler yapar.

Demek ki, kısa süreli hevesler şeklinde açlık rejimleri yapmaktansa, uzun süre, ılımlı ve düşük kalorili rejimler uygulamak daha doğru olur.

ZAYIFLAMADA TEK VE ÇİFT SAYILI LİSTELER YÖNTEMİ,

Rejimle zayıflamada çok düşük kalorili ılımlı rejimlerin birbirini izlemesinin daha doğru olacağını kabul etmemiz gerekir. Bu birbirni izleyen rejimlerin de değişik olması bıktırıcılığı önler. Bu sebeple, değişik listeler hazırlayarak listelere sayı vermeyi, tek sayılı listelerle çok düşük kalorili rejimleri ve çift sayılarla da zayıflatıcı fakat ılımIı olan rejimleri göstermeyi düşündük. Bu yöntemi son 5 yıldan beri kullanmaktayız. Bu sisteme gerçekten uyan şişman kişiler zayıflayabilmektedirler.

Şişmanlık sorunu, hareket ve iştahın kontrolü konusunu hareketten başlayarak inceleyelim. Beden faaliyetleri, hareket konusunda sağlık açısından dikkat edilecek nokta sudur: Aşın beslenme, şişmanlama ve damar sertliğinde sebep olarak ne kadar önemli ise, beden faaliyetini ani olarak bırakmak da o kadar önemlidir.

Zayıflama rejimleri ve diyet listeleri: Harekete devam,

Aynı şekilde beden faaliyetlerine alışık olmayanların birden zorlayıcı hareketlere başlamaları da tehlikeli olabilir. Somut bir örnek vermek gerekirse, söyle bir soru sorulabilir: Yirmi yıldır emekli olmuş veya emekli olmadığı halde her fırsatta koltuğa yayılarak sohbet etmiş insanlar koşmaya mı başlasın? Hayır diyeceğiz.

Koşanlar ve hareketli olanlar koşmaya devam etsin. Fakat hareketsizliğe alışık olanlar birden koşmaya başlarlarsa enfarktus geçirebilirler. Spora alışmamış olanların sporu, yürüyüşlerdir. Her fırsatta yürümek sağlığın önemli şartlarından biridir.

Şişmanlığa son! Hareket ve iştahın kontrolü;

Bir cumartesi veya pazar sabahı alışveriş amacı olmadan sokağa çıkmanın ağırbaşlı insanlara yakışmadığını zannedenler vardır. Böyle düşünmek tamamen yanlıştır. Hiçbir amacı olmadığı halde tespihle oynamak, besin maddesi olmadığı halde limonlu votka içmek, uyuma gayesi olmadan koltukta şekerleme yapmak nasıl hafiflik sayılmıyorsa, her gün 5 kilometre yürümek de hafiflik değildir ve ağırbaşlılıkla bağdaşmayan yanı yoktur.

Fakat hangi sokakta yürümeli? Çamursuz, kaza tehlikesi olmayan, yaya kaldırımlarına araba park edilmemiş kaç sokağımız var derseniz, o zaman haklısınız.

Ne var ki, teknik bakımdan ilerlemiş sanayi ülkelerinde beden faaliyeti ve yürümenin azaldığı, buna karşılık damar sertliği, şişmanlık ve şeker hastalığının giderek artış gösterdiği gözden uzak tutulmamalıdır.

İştahın kontrolü:

Şişmanlığın iyileştirilmesinde bir başka yöntem de ilaçlarla iştahın kesilmesidir. Sinirlilik sebebiyle fazla yiyenlere sakinleştirici ilaç vermek dışında, ilaç kürünü pek uygulamamak gerekir.
İştah kesici ilaçlar alışkanlık, bağımlılık doğurabilirler. Özellikle zayıflamak isteyen gençlerin iştah kesicileri kullanmamaları gerekir. İştah kesici ilaçlar, okul başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Bununla beraber, orta yaş veya orta yaşın üzerindeki kişilerde, normalden aşırı bir iştah varsa, iştah kesiciler, hekimin belirleyeceği bir süre için kullanılabilir.

Bazı önemli noktalar:

Basit şişmanlık küründe tiroid hormonu vermenin yeri yoktur. Şişmanlık yanında tansiyon yüksekliği yoksa tuz alınması normalde tutulur, çok ciddi bir tuz perhizi yapılmaz.
Şişmanlık yanında özel bir sebep yoksa (tansiyon yüksekliği, kalp yetersizliği gibi) idrar söktürücũ ilaçlar da kullanılmaz.

Şişmanlık sorunu rejim ve hareket konusunda ilk olarak rejimi inceleyelim. Şişmanlıkta başta gelen iyileştirme yöntemi, rejim yapmaktır.

ŞİŞMANLIĞA SON,

Rejim:

Beslenme rejimlerinde, mesela şeker hastalığının giderilmesinde, günlük enerji ihtiyacının tespiti önemlidir. Şişmanlığın iyileştirilmesi konusunda ise, özellikle enerji ihtiyacının altında enerji veren listeler düzenlenir. Böylece enerji bilançosu açık vermeye başlar. Enerji bilançosu açık verince, depolanmış enerji demek olan yağ dokularına başvurulur. Yağ dokularının erimesiyle de şişmanlık konusunda beklenene ulaşılmış demektir.

Zayıfla rejimleri ve diyet listeleri!
Zayıfla rejimleri ve diyet listeleri!

Hareket (egzersiz):

Rejimden sonra, şişmanlıktan kurtulmada en önemli olan harekettir. Beden hareketi çok yavaş bir şekilde zayıflattığından, tek başına zayıflatıcı olamaz. Rejimle bir araya gelmesi gereklidir. Fakat şişmanlamaya başlayan kişi gerçekten fazla yemeyip de hareketsizlikten kilo almaya başlamışsa egzersiz yapmayla da şişmanlığın devamı önlenebilir.

Beden hareketi yalnız zayıflatma açısından göz önüne alınırsa önemi inkâr edilebilir. Fakat hareketli olmanın, zayıflatıcılık dışında da faydaları vardır.

Hareketin bereketi,

Bunlar şöylece özetlenebilir:

Çalıştırılan adaleler gelişir. Atletik yapıda olan vücudun şişman görünüşüyle yağlı şişmanlık birbirinden farklıdır. İnsülin etkisini azaltarak, şeker hastalığının ortaya çıkmasına sebep olan şişmanlık, yağ dokusunun artmasıyla görülen şişmanlıktır. Adale dokusunun gelişmesi, şekerlerin yanmasını artırır. Şeker hastalığını böylece hafifletir.

Şişmanlığa son! Rejim ve hareket,

İnsan organizması dışarıdan sakin görünürse de, doğada olan olaylar gibi, insan vücudunda da her an birbiriyle çatışan olaylar gerçekleşmektedir. Damarlardan dışarı kan sızmaması için bütün damarlar boyunca incecik bir pıhtılaşma olmaktadır. Bu pıhtılaşma damar borularını dışa karşı yalıtmakta, sızıntıları önlemektedir.

Pıhtı tabakası eskiyip kireçlenerek damar sertliğine yol açmasın diye, aynı zamanda bu pıhtı insan vücudu tarafından sürekli olarak eritilir. Bu olay insan vücudunda geçen sayısız karşıt, fakat dengeli olaylardan sadece biridir. Hareketsizlikte yeni pıhtı tabakası oluşması normal yolunda gider. Pıhtının sürekli temizlenmesi olayı ise yavaşlar. Yürüyüşler, temizlenme olayını artırarak damar sertliği oluşmasını geciktirir.

 

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.