Sağlık

Yaz Nezlesi Nedir? Grip Belirtileri ve Çeşitleri!

Yaz Nezlesi Nedir? Grip Belirtileri ve Çeşitleri | Grip, influenza virüsünün neden olduğu oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Korona virüsüne bulaştığımız bugünlerde, her belirti bizi endişelendirebilir. Bu sebeple yaz nezlesi, girip belirtilerini iyice tanıyıp Koronadan ayırmalıyız! Virüsle genellikle sonbahar ve kış aylarında ortaya çıkar. Ancak her mevsim solunum yolu hastalıkları ve salgınlarına neden olabilirler.

Yaz Nezlesi Nedir? Önce genel bakış!

Grip mevsimi grip aktivitesinin en yüksek olduğu zamandır. Yani grip enfeksiyonu insidansı tipik olarak Ekim ayında artmaya başlar ve Aralık, Ocak veya Şubat kış aylarında zirve yapar.

Grip mevsiminin kış aylarında mevcut olan daha soğuk ve kuru iklimden kaynaklanabileceğine inanılıyor. Ayrıca bu süre zarfında virüs daha stabil olabiliyor. Bir çalışma, bir kobay modelinde, influenza virüslerinin hayvanlar arasında düşük nem ve düşük sıcaklıkta daha etkili bir şekilde bulaştığını bu fikrini destekledi.

Kışın gribin zirve yapmasına katkıda bulunabilecek bir diğer faktör, insanların içeride daha fazla zaman geçirmesi olabilir. Bu, kapalı bir alanı enfekte bireylerle paylaşmayı daha olası hale getirir. Ek olarak, güneş ışığına daha az maruz kalırız. Böylece daha düşük D vitamini seviyeleri görülür. Yani muhtemelen enfeksiyona karşı duyarlılığın artmasına katkıda bulunabilir.

Yaz gribi ve önlemler
Yaz gribi ve önlemler

Yaz Nezlesi Semptomları ve Belirtileri Nelerdir?


Grip olduğunuzda, semptomlar genellikle aniden ortaya çıkar. Şunları içerebilirler:

 • Ateş
 • Titreme
 • Öksürme veya hapşırma
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrıları
 • Burun akıntısı veya sıkışık burun
 • boğaz ağrısı
 • Yorgunluk

Grip belirtileri diğer hastalıkların da yaygın belirtileridir. Yılın sıcak aylarında grip benzeri semptomlar yaşıyorsanız, grip dışında başka bir hastalık veya durumdan kaynaklanıyor olabilir.

Yaz aylarında grip benzeri semptomların olası nedenleri!

Yaz aylarında size grip benzeri semptomlar verebilecek bazı olası hastalıklar şunlardır:

Soğuk Algınlığı;

Nezle soğuk algınlığı, çeşitli virüslerin neden olduğu başka bir solunum yolu enfeksiyonudur. Soğuk algınlığı belirtileri ile grip belirtileri arasında burun akıntısı veya tıkanıklık, öksürük veya hapşırma ve boğaz ağrısı gibi birçok örtüşme vardır.

Bununla birlikte, gribin aksine soğuk algınlığı belirtileri yavaş yavaş gelişir ve çoğu zaman daha az şiddetlidir. Soğuk algınlığı ve grip arasında da başka farklar da vardır.

Yaz Nezlesi: Gastroenterit;

Gastroenterit genellikle “mide gribi” olarak adlandırılsa da griple ilgili değildir. Genellikle norovirüsler veya rotavirüsler gibi bir dizi virüsten kaynaklanır.

Gastroenterit ve grip arasındaki yaygın semptomlar ateş, baş ağrısı ve vücut ağrılarıdır.

Gribin aksine, gastroenterit belirtileri gastrointestinal sisteminizin etrafında daha fazla odaklanır ve sulu ishal ve karın krampları içerebilir.

Yaz Nezlesi: Zatürre;

Zatürree akciğerlerinin enfeksiyonudur. Gribin bir komplikasyonu olsa da, başka nedenlerİ de vardır. Bunlar diğer virüsleri, bakterileri, mantarları ve bazı kimyasal veya çevresel ajanları içerir.

Yaygın ilk semptomlar grip belirtilerine çok benzer olabilir ve ateş, titreme ve baş ağrısı içerebilir.

Özellikle zatürreye işaret edebilecek belirtiler arasında yeşil veya sarı mukuslu öksürük vardır. Ayrıca nefes darlığı ve keskin göğüs ağrısı sayılabilir.

Grip mi Korona mı?
Grip mi Korona mı?

Bronşit,

Bronşit, akciğerlerinizdeki bronş tüplerinin iltihabıdır. Zatürre gibi bronşit de bazen grip virüsünden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, diğer virüslerden veya sigara dumanı gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilir.

İki durum arasında üst üste gelen semptomlar öksürük, ateş, titreme ve yorgunluk veya halsizliktir.

Zatürreeye benzer şekilde, bronşite işaret edebilecek dikkat edilmesi gereken semptomlar şunlardır. Mukuslu öksürük, nefes darlığı ve göğsünüzde rahatsızlık sayılabilir.

Gıda zehirlenmesi;

Virüsler, bakteriler veya parazitler gibi patojenler tarafından kontamine olmuş yiyecekleri tüketerek gıda zehirlenmesi olursunuz.

Gripten farklı olarak, semptomlar gastrointestinal sisteminize odaklanır ve bulantı ve kusma, ishal, karın ağrısı ve ateş içerir.

Kontamine yiyecekleri tükettikten kısa bir süre sonra belirtiler görebilirsiniz. Ancak ortaya çıkması günler veya haftalar sürebilir.

Lyme hastalığı;

Lyme hastalığına kene ısırığı yoluyla yayılan bir bakteri türü neden olur. Tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Lyme hastalığının erken belirtileri grip belirtilerine çok benzer olabilir. Ayrıca ateş, titreme, vücut ağrıları ve ağrıları ve yorgunluk içerebilir.

Lyme hastalığı olan çoğu insanda da kene ısırığı yerinde karakteristik bir boğa gözü döküntüsü vardır. Ancak, döküntü tüm insanlarda oluşmaz.

Bazı durumlarda, Lyme hastalığı yanlış bir şekilde yaz nezlesi vakası olarak algılanır. Grip benzeri semptomlar yaşıyorsanız ve kene ısırığınız varsa. Ayrıca Lyme hastalığının ortaya çıktığı bir bölgede yaşadıysanız veya seyahat ettiyseniz, doktorunuza görünmelisiniz.

Yaz nezlesi nedir?
Yaz nezlesi nedir?

Ne zaman doktora görünmeli?

Aşağıdakilerden herhangi birini yaşıyorsanız. Yani grip benzeri semptomlarınız varsa doktorunuza görünmelisiniz:

 • 103°F üzerinde ateş (39,4°C)
 • Sarı, yeşil veya kahverengi mukus içeren öksürük
 • Nefes darlığı
 • Göğsünüzde ağrı, özellikle nefes alırken
 • Baş dönmesi veya bayılmA
 • Tehlikeli kalıcı kusma
 • İyileşmeye başlayan ancak daha sonra geri dönen ve daha kötü olan grip benzeri semptomlar!

Dikkatli Olun!

Bunların yanında grip komplikasyonları için yüksek risk altındaysanız acil tıbbi tedavi almalısınız. Yüksek riskli gruplar şunlardır:

 • 5 yaşın altında olanlar (özellikle 2 yaşından büyük olanlar).
 • 18 yaşında veya daha genç ve aspirin veya salisilat içeren ilaçlar alanlar.
 • 65 yaşından büyük olanlar.
 • Hamile veya son iki hafta içinde doğum yapmış olanlar.
 • Vücut kitle indeksi (VKİ) 40’tan fazla olanlar.
 • Amerikan Yerlisi (Amerikan Hint veya Alaska Yerlisi) soyuna sahip olmak
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak.
 • Kalp hastalığı, akciğer hastalığı veya diyabet gibi ciddi bir kronik duruma sahip olanlar.

Yaz nezlesi korunma;

Grip virüsü yıl boyunca dolaşabilse de, en sık kış aylarında görülür. Yaz aylarında grip benzeri semptomlar yaşıyorsanız, grip olma ihtimaliniz düşüktür.

Yaz aylarında hastalanmayı önlemenin en iyi yolu iyi sağlık alışkanlıkları edinmektir. Yani bunlar, ellerinizi sık sık yıkamak, öksürürken veya hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı kapatmaktır. Ayrıca hasta olan insanlardan kaçınmak gibi şeyleri içerebilir.

Şiddetli hale gelen veya endişeye neden olan grip benzeri semptomlarınız varsa.  Semptomlarınızın teşhis edilmesi ve yardım almak için doktorunuza görünmelisiniz.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.