Sağlık

Vitaminler Nedir? Faydalılar mı Zararlılar mı?

Vitaminler Nedir? Her Zaman Kullanmak Doğru mu | İnsan yaşamının desteği için gerekli enerji kaynakları olan “protein“, “karbonhidrat” ve “lipid” besinlerine üç ana besin maddesi denir. Ayrıca vücudun durumunu ve işlevini ayarlayan besinlerin yani “vitaminler” ve “mineraller” eklenmesiyle beş ana besin maddesi türü vardır. Vitaminler beş ana gıda gurubundan biri olarak sayılan çok önemli besinlerdir.

Yapay vitaminler
Yapay vitaminler

Vitaminler nedir?

“Vitaminler” beş ana besin maddesinden biri olarak listelenen çok önemli bileşenlerdir. Vitaminler vücutta zor yapılır. Bu nedenle yiyecek ve içecekten almak gerekir. Şu anda, toplam 13 vitamin türü doğrulanmıştır ve kabaca suda çözülmesi kolay “suda çözünür vitaminler” ve yağda çözülmesi kolay “yağda çözünür vitaminler” olarak tanımlanmaktadırlar.

Reklamlarda parlak isim ve şekiller ile tanıtılan vitaminlerin üretimleri sırasında “BHA, BHT, suni renk ve kokular, şeker, sülfit, talk ve mineral yağlar” kullanılmış olabilir.

Vitaminler Konusunda Ne yapmalı?

Vitamin almanın en iyi yolu vitaminleri doğal yollardan doğal yöntemlerle almak olmalıdır. Besin katkı maddesi mi alacaksınız, önce kendinize sorun, hakikaten ihtiyacınız var mı?

İyi beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmamanız ve iyi beslenme yöntemlerini uygulamamanız gibi nedenlerden vücudunuzun vitamin ve besin katkı maddelerine ihtiyacı olabilir. Bu durumda vücudunuzun istediği ve ihtiyacı olan doğal besinlerin neler olduğunu öğrenip uygulamaya geçmelisiniz.

Karar vereceğiniz ikinci şey, ihtiyacımız olan vitamini doğal yöntemlerle üretilmiş doğal gıda maddelerinden mi almalıyım yoksa petrokimyasal maddeler içermesi muhtemel olan sentetik vitaminlerden mi almalıyım?

Vitaminler Nedir? Yapay vitaminler!

Her ne kadar sentetik vitaminler ile tabiattan alınan doğal vitaminlerin kimyasal formülleri aynı olmakla beraber her ikisinin arasında moleküler, biyolojik ve elektromanyetik farklılıklar olduğu bilim adamlarınca ifade olunmaktadır. Dünyada vitamin üretimi sadece 13 firma tarafından yapılmaktadır ki bu dev firmaların 5’i Birleşik Amerika’dadır. Ayrıca bunlara bağlı olarak çalışan bütün dağıtıcı firmalar 3000’den fazla vitamin preparatını pazarlarlar.

Ürünleri kendi yarattıkları standartlara uyum sağlar ve genellikle sentetik ve yapay ürünlerdir. Hakiki ve doğal vitaminlerin tek ve tek kaynağı doğada yetişen yiyecekler ve bunlardan üretilen yüksek değerde besleme
değerine sahip konsantre yiyeceklerdir. Yani içindeki rutubet alınarak toz haline getirilmiş konsantre yiyecekler ve bitkilerdir.

Vitaminler Nedir
Vitaminler Nedir

Doğal Vitaminler

Bunlara örnek olarak; alfalfa ve arpa suyu tozu, kemik unu, arı poleni, klorofil, çimen otu tozu suyu, morina balık yağı, bira mayası, kelp (bir tür yosun), keten tohumu yağı, kurutulmuş karaciğer usaresi, lesitin, enzimler, buğday tohumu yağı, klorellabe spiruluna gibi tatlı su yosunları, kil ve himalaya tuzu ve diğerlerini sayabiliriz.

Related Articles

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.