Sağlık

Varis ve Varikozite Nedir? Pratik Ayak Masajıyla Rahatlama

Varis ve Varikozite Nedir? Pratik Ayak Masajıyla Rahatlama | Varisler çok genç hanımlarda da ortaya çıkabilir. Ayrıca varis ve varikoziteler, kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de çirkin bir görünüş yaratırlar.

Varis ve Varikozite Nedir? Pratik Ayak Masajıyla Rahatlama!

Varikoziteler

Varikoziteler kalçaların dış ve dizlerin iç kısmında beliren, kılcal damarların sıcaklık altında genleşmesinden oluşan,
demet halindeki mor renkli damarcıklardır. Yüzeysel, acısız ve bakımları kolaydır.

Varis ve varikozite nedir?
Varis ve varikozite nedir?

Varisler

Varisler, uzamış ve biçimini yitirmiş damarlardır. Büyüklüğü genleşme derecesine göre değişir. Bu hasta damarlarda kan dolaşımı yavaş, hatta ters yönde olabilir. Kaynağı doğuştan ve kapakçıkların kötü çalışmasından olabilir.
Damarın içinde duruma göre açılıp kapanan kapakçıkların görevi kanın inmesini ya da çıkmasını sağlamaktır.

Sağlıklı damarlarda kanın inmesini engeller. Adale sıkışması, bu kapakçıkları açar ve böylece kanı yukarı iter. Bozuk kapakçık sürekli açık kalır. Kan iner ve kapalı bir kapakçığın önünde birikir. Dolayısıyla damar şiser, genişler ve varis oluşur.

Varis ve Varikozite Nedir? Varisin Nedenleri

Çoğu kez varis eğilimi doğuştandır. Bununla birlikte, kimi şoklar ya da toplardamar yangılanması, uzun sürede varis oluşturabilir. Hamilelik, şişmanlık, sıcaklık, uzun süre ayakta durma, çok sıkı kuşak ve çoraplar, bacak ve ayakların bozuk yapısı varisleri oluşturan ve sürdüren ögelerdir.

Ne Yapmalı!

Her zaman olmasa da çoğu zaman varis, oluşumu sırasında damar genleşirken, ağrı yaratır. Bacakları bir süre için yükseltmek rahatlık getirebilir. Fakat varisler bu yüzden yok olmaz. Zararsız olan varikozitelerse bacakları soğutma yöntemiyle yani ısının yapay olarak düşürülmesiyle iyileşebilir.

Önemli durumlarda dokuyu sertleştirme yöntemi en iyi sonucu verir. Çeperleri tıkayana dek sertleştiren bir madde şırınga edilerek damar ve kılcal damarlar kapanır. Bu işlem 10-15 dakikalık bir seans süresince birçok kez yapılır.

Üzerinde çalışılan damarın yerine göre tıbbi bir müdahale de gerekebilir. İşlem uyuşturularak yapıldığında
ağrı vermez. Kalçanın (butların) dış kısmında ayaklarda varikozite görülmesi yaygındır. Yumuşak masaj uygulaması da rahatlık verebilir!

Varis ve Varikozite Nedir? Pratik Ayak Masajıyla Rahatlama!

Hava çok sıcaksa ya da büyük mağazalarda uzun süre dolaştıysanız, ya da en basitinden, hemen hemen hiç oturmadığınız bir işte çalışıyorsanız, bacaklarınız çoğunlukla ağır ve yorgun olacak, kan dolaşımı zorlukla sağlanacaktır.

O zaman 15 dakika oturup, bacaklarınıza masaj yapacak zamanı bulmalısınız. Bu süre yitirilmiş bir zaman olmayacaktır.

Varis ve varikozite belirtileri
Varis ve varikozite belirtileri!
  • Bileklerinizden başlayarak baş parmaklarınızı uç uca birleştirin. El baş parmaklarının iç kısmıyla, baldır kemiğinin iç kısmı boyunca masaj yapın ve yavaş yavaş dize kadar çıkın. Bunu üç ya da dört kez yineleyin.
  • Baldır kemiğinin dış kısmını gene el baş parmaklarının iç kısmıyla ve bu kez dizden başlayıp bileğe inerek, baldır kemiği boy unca uzanan adaleye masaj yapın.
  •  Parmaklarınızı diz üstüne, baş parmaklarınızı da diz altına koyarak, dizin altındaki diz çukuruna masaj yapın.

Varis ve Varikozite Nedir? Baldır masajı

  • Daha sonra baldır boyunca bastırarak topuğa kadar inin.
  • Bacaklar açık, dizler hafifçe kırık, topuklar birbirinin yanında olacak şekilde yere oturun. Yumruğunuzu bacaklarınızın iç kısmına, bilekten kasıklara kadar, sert hareketlerle vurun. Ayni işlemi bacakların dış kısmına da yapın.
  • Dizlerinizin üstünde durup, yumruğunuzla birkaç kez kalçalarınıza vurun ve bacaklarınızın dış kısmından dize kadar inin. Daha sonra, bacaklarınızın ortasından kasıklarınıza kadar çıkın.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.