Sağlık

Vajinada Kaşıntı ve Yanma Neden Olur?

Vajinada Kaşıntı ve Yanma Neden Olur | Aşırı temizlik ya da yetersiz temizlik durumlarında kadınları deli eden vajinal kaşıntılar ve yanmalar meydana gelebilir. Çeşitli mantar ve enfeksiyonlarda bu rahatsız edici olguya neden olabilir.

Vajinal kaşıntılar!
Vajinal kaşıntılar!

Vajinada Kaşıntı ve Yanma Neden Olur?

Belirtileri:

Apış arasıyla kasık çizgisi arasında görülür. Hemen hemen bütün kadınlarda bu tür kaşıntılara rastlanabilir. En belirgin özelliği hastanın devamlı kaşınma istemesidir. Ancak kaşınmanın devreleri, şiddet ve süre olarak farklılık
gösterir.

Kaşınmalar ve yanma sonucunda deri tahriş olur ve mikrop kapar. Özellikle diabetli (şeker) hastalarda ve diğer kişilerde mikrobun, vücudun diğer bölgelerine dağılması söz konusu olabilir.

Sıcaklık ve nem, kaşıntıyı artıran iki önemli etkendir. Sıcak yataklar, sentetik giysiler ve adet tarihinin yaklaşması durumlarında kaşıntının arttığı gözlenir. Kaşıntının kaynağını derideki lezyonlar oluşturur. Ancak kesin olarak nedeni bilinmemektedir.

Brineal bölge

Deri kırmızılaşmış, ısı yükselmiş ve iltihaplı bir görünüm almıştır. İyileştirme için brineal bölgenin incelenmesi gereklidir. Uygulanacak iyileştirme yöntemi ve kaşıntının nedeni ancak bu inceleme sonucu belirlenebilir.

Vajinada Kaşıntı ve Yanma! Nedenleri

Jinekolojik kökenli kaşıntılar:

• Kaşıntının jinekolojik nedenleri arasında vajinal enfeksiyonları, trikomanas gibi parazit ve candida albicans gibi mantarları sayabiliriz. Bel soğukluğuna neden olan bakteriler, azda olsa kaşıntıya neden olurlar. Uterus enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlarda olduğu gibi kaşıntı yapabilirler.

Vajinal kaşıntılara “Candida albicans” adı verilen bakteriler neden olur. Yanmayla birlikte kaşıntı da görülür. Kaşıntıların nedeni sentetik giysiler, hamilelik ve şeker hastalığı olabilir.

• Menopoz dönemindeki kaşıntılarda özellikle rahimde kanserli doku olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer kanserli dokuya rastlanırsa, cerrahi müdahale gereklidir. Jinekolojik olmayan genital kaşıntılar, bakteri enfeksiyonları (stafilokok) virüs ve mantar hastalıklarıyla, genital uçuklar ve zonayla ilgili olabilirler.

Vajinada kaşıntı ve yanma
Vajinada kaşıntı ve yanma

Küçük lezyonlar

• Kaşıntılar küçük lezyonlarda sık sık görülür. Anüs çevresinde yoğunlaşmış parazitler ve kıl kurtları da kaşıntıya neden olurlar. Bunun yanı sıra genital aftlar da kaşıntı yapan etkenler arasında sayabiliriz.
• İç ve dış hemeroitler, fistüller ve makat kanserleri de kaşıntı yapabilirler. Genital kaşıntı yapan diğer hastalıklar,
hyperfolliculinie ve diabettir. Diabetiklerde görülen kaşıntılar diğerlerine oranla daha tehlikelidir.

Vajinada Kaşıntı ve Yanma! Dikkat!

Genital kaşıntıların en önemli nedeni, mantarların gelişimine olanak sağlayan temizlik yoksunluğudur. Aşırı temizlik de rahim mukozasını aşındırarak iltihaplanmalara neden olabilir. Bazı kaşıntıların alerjik kökenli olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle alerjik etki yapan ilaçlar ve antibiotiklerin kullanımı konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Semih Bulgur

Uluslar arası kaynaklardan Dünya kadar orijinal bilgiyi size ulaştırmak için çalışan bir bilgi işçisiyim! l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.