Sağlık

Su ve Sağlık! Su hayat ve sağlıktır!

Su ve Sağlık! Su hayat ve sağlıktır | Yeni dünyaya gelmiş bir bebeğin %96’sı, sağlıklı bir yetişkinin %74’ü, yaşlandığımızda ise dehidrasyondan dolayı %64’ü sudur. Tüm organlarımızın yapısında büyük oranda su vardır. Örneğin, beynimizin %74’ü, kemiklerimizin %21’i sudur. Ayrıca dişimizin minesinde dahi %2 su vardır. Büyük oranda sudan oluştuk. Ayrıca vücudumuzda meydana gelen tüm fiziksel ve kimyasal değişimlerde suyun çok önemli bir rolü vardır.

Vücudumuzdaki trilyonlarca hücrenin içi sulu bir sıvı ile doludur. Ayrıca dışı ise sulu sıvı tarafından sarılmıştır. Sağlığımızın dengesi bu sulu iki sıvının dengesine bağlıdır. Yani bu denge yine suyun yarattığı ozmoz sayesinde gerçekleşir.

"<yoastmark

Su ve Sağlık! Hayat ve sağlığın kaynağı!

Bir kaç hafta yemek yemeden aç kalabildiğimiz halde susuz olarak bir kaç günden fazla dayanamayız. Vücudumuzdan %2 su kaybedersek enerjimizde 20 azalma olur. Ayrıca su kaybı %5’i bulduğunda koma %20’ye ulaştığında ise ölüm gelir.

Vücudumuzda yoğun enerji değişimleri olmaktadır. Bu nedenle tüm bu değişimlerin sağlıklı olabilmesi için yeterli miktarda sağlıklı su ya ihtiyacımız vardır. Hücrelerimiz beslenmesi ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için hücre içi ve çevresindeki suyun yeteri derecede olması gerekir. Yani sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum iyonları ve uygun polariteye sahip olması önemlidir.

Su sağlıktır
Su sağlıktır

Suyun polaritesi,

Suyun polaritesi çok ilginç ve yaşamsal bir özelliktir. suyun içinde bulunan pozitif yüklü alkali minerallerin (sodyum ve potasyum mineralleri) dengesi önemlidir. Yani yaşam dinamizmimiz için son derece önemli bir faktördür. Bu dengenin kaybolması hücre yeteneklerinin hasara uğramasına neden olabilir.

Ayrıca sağlıklı hücre beslenmesi, hücre dışı sudaki besinlerin hücre zarından ozmoz yöntemiyle hücre içine geçmesi seklinde yapılır. Bu sebeple sağlığımız hücre yenilenmesinin devamına bağımlıdır. Bu eylemin herhangi bir sebepten aksaması hücresel bozulmayla beraber hastalık ve yaşlılık olgularının ortaya çıkmasına sebep olur.

Temiz, canlı ve sağlıklı su içmenin, hücre yenilenmesi ve yaşlanma ile çok yakın ilişki olduğundan sağlıklı su kaynakları hayatidir. Örneğin, alkali-su içerek hücre beslenmesi ve hücre yenilenmesini sağlayarak, hastalıklardan korunabiliriz. Ayrıca bize verilmiş ömrün sağlıklı ve daha uzun olmasına katkıda bulunabiliriz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.