Sağlık

Stres ve cinsellik! Bazı cinsel sorunlar erken boşalma ve frijit

Stres ve cinsellik | Cinsellik ve stres hormonları arasındaki bir dengesizlikler cinsel sorunlara neden olabilmektedir. Burada en önemli faktör stres kendisi tarafından oluşturulan olumsuz ve karamsar ortamdır. En yaygın 3 cinsel sorunlar erektil fonksiyon bozukluğu, erken boşalma, ve frijittir.

Boşaltım ve üreme sistemi hastalıkları, stres ve cinsellik: Bu yazıda benlik gelişmesinde dışkıl ve üretken döneme ilişkin saplantı ve takıntıların yarattığı çatışmalar üzerinde durulmuştur.

Stres ve cinsellik. Boşaltım ve üreme sistemi hastalıkları,

 

Stres ve Cinsellik. Aybaşı Düzensizlikleri:

Aybaşı Düzensizlikleri: Bu tür düzensizlikler aybaşı kanamaları başladıktan sonra ortaya çıkar. Adet kanamasının tümüyle kesilmesi, azalması, çoğalması ve sancılı âdet kanamaları biçiminde görülür.

Bu bozuklukların ortaya çıkışında en önemli ruhsal etken zorlanmadır. Hipotalamus ve hipofizi etkileyen zorlanmalar da ikincil olarak bu tür belirtilere yol açabilir.

Cinsel ilişki Bozuklukları:

Stres ve cinsel bozukluk;

Cinsel ilişki Bozuklukları: Zorlanma-yüklenmeye bağlı cinsel yaşam bozukluklarına sık rastlanır. Bunları önem ve sıklık sırasına göre şöyle toplayabiliriz:

– Cinsel istekte Azalma:

– Cinsel istekte Azalma: Cinsel isteğin azalması ya da tümüyle kaybolmasıdır. Bu durumda eşlerden biri cinsel ilişkiden kaçar. Hatta kimi kez cinsel yaklaşım iğrenme ve tiksinme doğurur.

– Cinsel Uyarılmada Alarm:

– Cinsel Uyarılmada Alarm: Erkekte cinsel organın sertleşmemesi. Kadında döl yolu girişini kayganlaştıran salgının olmamasıdır. Bu durum cinsel ilişkiyi olanaksızlaştırır.

– Kadında Doyumun Engellenmesi:

– Kadında Doyumun Engellenmesi: Cinsel ilişki sırasında cinsel isteğin azalıp sönmesi, döl yolu salgısının birdenbire kesilmesi, erkeğin doyuma ulaşmasına karşın kadının doyumsuz kalmasıdır.

– Erkekte Doyumun Engellenmesi:

– Erkekte Doyumun Engellenmesi: Uyarılan erkek organında, boşalma olmadan ve doyuma ulaşmadan sertliğin kaybolmasıdır.

– Erken Boşalma:

– Erken Boşalma: Erkeklerde sık görülen işlevsel bir bozukluktur. Erkeğin cinsel organı döl yoluna girmeden ya da girdikten hemen sonra boşalması iki eşte de doyumsuzluğa yol açar.

– Cinsel ilişki Sırasında Hoş Olmayan Duygular:

Stres ve cinsellik!
Stres ve cinsellik!

– Cinsel ilişki Sırasında Hoş Olmayan Duygular: Cinsel ilişki sırasında ya da sonunda, kadın ya da erkek cinsel organlarında ya da bu organlara yakın bölgelerde ağrı, çekilme, gerilme, yanma gibi hoş olmayan duyguların ortaya çıkmasıdır.

– Döl yolunda Kasılma:

– Döl yolunda Kasılma: Cinsel ilişki sırasında kadınlarda döl yolu girişinde bulunan kasların birdenbire kasılması ve cinsel ilişkinin engellenmesidir.

– Tipik Olmayan Cinsel Bozukluklar:

– Tipik Olmayan Cinsel Bozukluklar: Bu sayılanların dışında kalan ve cinsel ilişkiyi engelleyen tüm bozuklukların toplandığı gruptur ve cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyen işlevsel nedenler söz konusudur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.