Sağlık

Stres kaynaklı hastalıklar! Stres astım, stres iştahsızlık, stres mide

Stres ve hastalar

Stres kaynaklı hastalıklar | Stresin neden olduğu bir çok hastalık vardır. Fakat en yaygın hastalıklardan biri diyabet hastalarında görülen kontrol dışı kan şekeri hareketleridir. Şeker hastalığı olan insanlar kabul edilebilir sınırlar içinde kan şekeri sağlayan bir yaşam tarzı takip etmek zorundadır. Stres, şeker seviyelerinin fırlatan veya dibe vurduran hareketlere sebep olabilir. Şimdi diğer hastalıkları da inceleyelim!

Stres kaynaklı hastalıklar!

Bronşial Astım: Çocukluk ve gençlik çağında başlayan, nedenleri arasında kalıtımla gelen yatkınlık, alerji ve enfeksiyonun da yer aldığı stres kaynaklı hastalıklar için bir örnektir. Hasta soluk alıp verirken zorlanır.

Stres kaynaklı hastalıklar, Bronşial Astım:

Solunum güçlüğü birdenbire başlayan nöbetlerle şiddetlenir. Bu sırada sürekli öksürük ve göğüste şişkinlik, ağırlık, baskı, sıkışma vardır. Astımlı olanlarda sıkça görülen, anneye aşırı bağımlılığı bir hasta şöyle dile getiriyor: “Eşimin annem gibi olmasını değil annem olmasını, bana çocuğu gibi bakıp, özen göstermesini, beni desteklemesini istiyorum.”

Sindirim sistemi:

Sindirim sistemi: Mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan psikosomatik bozukluk ve hastalıklarda benlik gelişmesinde ağız ve dışkıl döneme ilişkin saplantı ve takıntıların önemli rolü olduğu bilinmektedir.

Alexander’e göre, bu tür hastalık belirtisi gösterenler bağımlı, edilgin, benlik çatışması içinde olan insanlardır. Bağımlı olunan kişiden, nesneden kopmak onlarda çatışma yaratır.Başta bir deyişle, bu insanlar sürekli bağımlılık-bağımsızlık çatışmasını yaşarlar. Bağımlı oldukları, alıştıkları nesneleri tutmak ya da vermek yoluyla kaygıdan kurtulma yollarını araştırırlar. Böylece mide-bağırsak yakınmaları ortaya çıkar.

Stres kaynaklı hastalıklar!
Stres kaynaklı hastalıklar!

İştahın Kesilmesi;

İştahın Kesilmesi – Yemek Yememe (Anorexia) ve Aşırı Yeme (Boulemia): İştahsızlık birçok bedensel ve ruhsal hastalığın ilk ve temel belirtilerindendir. Bedensel olanlar arasında karaciğer, midebağırsak hastalıkları ilk sırada yer alır. Ruhsal hastalıkların başında da türlü nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ruhsal çöküntüler bulunur.

Stres kaynaklı hastalıklar,

İleri derecede iştahsızlık, yemek yememe ya da yemek yenmesine karşın ileri derecede zayıflama, daha çok ruhsal, toplumsal zorlanmalara bağlı bir hastalıktır. Çoğunlukla genç kızlarda ve kadınlarda ortaya çıkar. Erkeklerde çok ender görülür. İştahsızlık, zayıflama ve aybaşı kanamalarının kesilmesi, hastalığın ilk ve en önemli belirtileri arasındadır.

Aileyle, özellikle anneyle olan çatışmalar, çevreyle ilişkilerde aksama, kilo alma korkusu, zayıf görünme isteği, saplantılı ve takıntılı kişilik yapısı, zayıflık modası, hastalığı ortaya çıkan etkenler arasındadır. Beyindeki açlık merkezinin kilitlenmesi sonucu açlık, duygusunun ortadan kalkması. Hipofiz bezinin salgıladığı folikül uyarınca hormonunun ve böbrek üstü bezinin kabuğundan salgılanan hormonların eksikliği de hastalık nedeni olarak bulunmuştur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.