Sağlık

Soğuk Algınlığı ve Grip için Pek Bilinmeyen Ev Yapımı Öneriler

Soğuk Algınlığı ve Grip için Pek Bilinmeyen Ev Yapımı Öneriler | Önce tatlı ağrılarla başlar. Ancak hastalanıp evde soğuk algınlığı ve grip yüzünden yatmak, hiç de eğlenceli değildir! Hele bir de bu Korona Pamdemi illeti bizi çıkmaz sokaklara sıkıştırmışken. Vücuttaki acılar, ateş, sarsıntılı titreme, burun akıntısı ve tıkanma birleşince bizi derdest edip yataklara düşürmek için yeterlidir.

Soğuk algınlığı ve grip için ev yapımı pratik öneriler!

Evde kolayca uygulayabileceğiniz soğuk algınlığı ve grip takviyelerini öğrenmeniz için uzman bilgileri sizin için derledik!

Soğuk algınlığı grip evde çareler
Soğuk algınlığı grip evde çareler! Maydanoz limon sarımsak!

Maydanoz Limon Sarımsak Kürü;

Büyükçe bir bardağa ezilmiş maydanozu sıkıştırarak yerleştirin! Üzerine bolca limon suyu sıkın! Daha sonra bunun içine iki diş soyulmuş sarımsak yerleştirin. Karışımın üstüne ılık su döküp 5-10 dakika bekleyin. Ardından bu şifalı (a.i.) karışımı afiyetle ve duayla için! Dipte kalan tortuyu da tatlı kaşığı ile sıyırıp mideye indirin. Tadı gayet güzel ve son derece etkilidir. Ben neredeyse her gün kullanıyorum. Tansiyonu düşürmeye de bire birdir. Bol şifalar!  

Soğuk Algınlığı ve Grip: Ekinezya Kürü.

Kızılderililer, 399 yıldan uzun bir süredir enfeksiyonları iyileştirmek için ekinezya bitkisini ve kökünü kullanmaktadırlar. Aktif bileşenleri içinde flavonoidler, vücut üzerinde bir sürü terapik etkisi olan kimyasallar bulundururlar. Yani Örneğin, flavonoidler bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirip ve iltihabı azaltabilmektedir.

Grip için ekinezya
Grip için ekinezya

Bitkinin soğuk algınlığı ve griple mücadeledeki faydası konusunda bir çok karışık yayın vardır. Ancak bir çalışma, Ekinezya içmenin soğuk algınlığı etkilerini yüzde 49’dan fazla indirebileceğini göstermiştir. Ayrıca soğuk algınlığının süresini de azaltabiliyor. Sağlıklı bir büyükseniz, 5-10 gün süreyle günde iki-üç kez çay halinde 2 ila 3 gram Ekinezya kökü içmeyi düşünebilirsiniz.

Tuzlu Sirkeli Solüsyon:

Tuzlu sirkeli su ile veya sadece sirke ile boğaz çalkalamak, üst solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca soğuk algınlığı etkilerini azaltabilir. Yani boğaz acısı ve burun tıkanması ve akıntıyı hafifletebilir.

Sirke ile gargara, bakteri, virüs ve alerjen bulunduran jel salgıyı düşürür ve hafifletir. Bu yöntemi evde yapmak için, 1 yemek kaşığı ile veya küçük çay bardağını iki parmak sirke ile doldurmanız gerekir. Bu solüsyonu boğazınızda iyice gargara yapın ve tükürün bir acı olsa da etkisini çabucak hissedersiniz.

Tuzlu su gargara
Tuzlu su gargara

Buhar Masajı,

Kokusu hoşunuza gitmeye bilir. Ancak buhar masajı gibi bazı eskiden kalma topikal uygulamalar 2,5 yaşından büyük çocuklarda soğuk algınlığı etkilerini azaltıyor gibi gözükmektedir. Uykudan önce sadece hafif bir uygulama tıkanıklığı önlemek, öksürüğü azaltmak ve uykuyu güzelleştirmek ve nefes almaya yardımcı olma konusunda iyi gelebilir. Buhar ovma, doğal yolları tercih eden bazı doktorlar arasında ilgi görüyor.

Soğuk Algınlığı ve Grip: Sauna Kürü,

Grip kuru ortamlarda sever. Yani daha kolay bulaşıp yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak, bir saunaya gitmek, nezle ve gribe neden olan virüsleri azaltabilir. Sıcak ve yüksek nem de burun akıntısını rahatlatır ve hasta olduğunuzda solunum kanallarınızı açabilir. Özellikle uyuma odanıza serin bir nemlendirici eklemek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, özellikle odalara kapandığımız havasız ve sıcak semptomların şiddetlendiği kış aylarında geçerlidir.

Üşütme için Sauna!
Üşütme için Sauna!

Unutmayın, nemlendirici su buharında küf ve mantarların üremesini durdurmak için günlük olarak yenilenmesi önerilir. Ayrıca benzer etki için uzun sıcak bir duş alın buharlı bir banyoda oyalanın yada saunaya gidin!

Sıcak banyolar;

Sıcak duşlar büyüklerde soğuk algınlığı ve grip acılarını dindirebilir. Suya çeşitli bitkisel esanslar ve kabartma tozu eklemek vücut ağrılarını düşürebilir. Bitkisel çay özleri, mandalina, nar, çilek, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi az miktarda uçucu yağ eklemek de sakinleştirici bir doğaya sahip olabilir.

Soğuk algınlığı ve grip
Soğuk algınlığı ve grip

Daha fazla öğren,

İnsanların soğuk algınlığı ve grip semptomlarını evde iyi etmesi için birçok yol vardır. Bu çarelerden bazıları biraz garip görünebilir! Ancak etkinliğine inanan ve güvenen insanlar ve topluluklar vardır. En garip seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için dünyanın dört bir yanından en garip soğuk algınlığı uygulamalarına göz atın.

Tamamen hastalanmaktan kaçınmak istiyorsanız, bağışıklık sisteminizi proaktif olarak güçlendirmelisiniz. Yani bunun için doğal yaşamın sırlarını öğrenin.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.