Sağlık

Siyatik nedir, neden olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl korunmalı?

Siyatik nedir, neden olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl korunmalı | Sırt ağrılarının en sık görünenlerinden biridir. Belirtileri tamamen karakteristiktir. Ağrı kaba buttan başlar, kalçanın arka yüzeyinden, bazen ayağın üstünden, bazen de ayağın dış kenarı ve tabandan baş parmağa kadar iner. Belirtileri birdenbire ortaya çıkar ve vücudun tek yanını etkiler.

Siyatik nedir, neden olur? Belirtileri Nelerdir? Nasıl korunmalı?

İhtiyarlık İşareti midir?

Yalnızca mekanik bir biçimde oluşan ve gençlerde de görülen siyatiğin başlangıcı bir ihtiyarlık belirtisi değildir.
Önce birkaç anatomik temel bilgi verelim. Her omur arasında yumuşak tabakadan oluşmuş bir kıkırdak vardır. Bu kıkırdağın iç kısmında, şekil değiştirebilen, hareket halinde, yumuşak bir çekirdek vardır.

Siyatik ağrıları nasıl geçer?
Siyatik ağrıları nasıl geçer?

Siyatik nedir, neden olur?

Disk aşındığı ya da hastalandığında, kıkırdak fıtığı biçimini alır ve güç harcandığında geriye doğru kayabilir. Fıtık bir sinir kökünü tahrip eder, sıkıştırır, sonuçta vücudu hareketsiz bir duruma bile getirebilen, oldukça ağrılı meşhur siyatik başlar.

Siyatikten oluşan ağırı ayak hizasına yerleşebilir. İnanıldığının tersine, böyle bir durumun başlaması için pek büyük bir güç harcanması gerekmez. Bel omurlarına baskı yaptığı düşünülmeden yapılan günlük yaşamın birçok hareketi, siyatiğe neden olabilir.

Komplikasyon

Çoğu insan siyatikten tedavi olmadan tamamen iyileşebilir. Ancak siyatik potansiyel olarak kalıcı sinir hasarına neden olabilir. Şunlar varsa, derhal tıbbi yardım isteyin:

 • Etkilenen bacakta his kaybı
 • Etkilenen bacakta zayıflık
 • Bağırsak veya mesane fonksiyon kaybı

Siyatik nedir, neden olur? Bir çok şey sebep olabilir!

Örneğin, alçak bir yatağı düzeltmek, banyo küvetini temizlemek kısa saplı bir aygıtla bahçe düzenlemek, çok alçak bir lavabo ya da eviye kullanmak vb.

Bel ağrıları ve iyileşme!
Bel ağrıları ve iyileşme!

Ne zaman Doktora Görünmeli?

Hafif siyatik genellikle zamanla kaybolur. Öz bakım önlemleri semptomlarınızı hafifletmezse veya ağrınız bir haftadan uzun sürerse, şiddetliyse veya giderek kötüleşirse doktorunuzu arayın. Aşağıdaki durumlarda acil tıbbi yardım alın:

 • Belinizde veya bacağınızda ani, şiddetli ağrı ve bacağınızda uyuşukluk veya kas güçsüzlüğü var.
 • Ağrı, trafik kazası gibi şiddetli bir yaralanmayı takip eder
 • Bağırsaklarınızı veya mesanenizi kontrol etmekte zorlanıyorsunuz

Siyatik nedir, neden olur? Nasıl korunmalı? Önlemler!

Göz Önünde Tutulması Gereken Önlemler. Her şeyden önce koruyucu önlemler almalısınız.
Çok fazla kambur oturmaktan ve iki kat olmaktan kaçının. Kitap okurken karnın altına yüksek bir yastık koymadan yüz üstü uzanın, yerden bir şey alırken de dizleri kırıp sırtı yuvarlaştırarak eğilin.

 • Yatak takımının yeter ölçüde dirençli ve vücut ağırlığıyla biçimi bozulmayacak kadar sert olmasına dikkat ediniz.
 • Sırt kasları yeterli ölçüde gelişmemişse, sert spor hareketlerinden sakının.
 • Çocukların duruş hareketlerine göz kulak olun.
Siyatik nedir neden olur?
Siyatik nedir neden olur?

Hareketler

 • Düzenli egzersiz yapın. Sırtınızı güçlü tutmak için, çekirdek kaslarınıza özellikle dikkat edin – karnınızdaki ve alt sırtınızdaki kaslar, uygun duruş ve hizalama için gereklidir. Doktorunuzdan belirli aktiviteler önermesini isteyin. Otururken uygun duruşu koruyun. İyi bir alt sırt desteğine, kolçaklara ve döner tabana sahip bir koltuk seçin.
 • Normal kıvrımını korumak için sırtınızın küçük kısmına bir yastık veya haddelenmiş havlu yerleştirmeyi düşünün. Dizlerinizi ve kalçalarınızı aynı seviyede tutun.
 • İyi vücut mekaniği kullanın. Uzun süre dikilirseniz, zaman zaman bir ayağınızı bir yükseltiye veya küçük bir sandalyeye koyun. Ağır bir şeyi kaldırdığınızda, ayak kaslarının işe ortak olmasına izin verin. Düz yukarı ve aşağı hareket edin. Sırtınızı düz tutun ve sadece dizlerinizin dibinde bükün. Yükü vücudunuza yakın tutun. Aynı anda kaldırma ve bükme işleminden kaçının. Nesne ağır veya tutması zorsa bir kaldırma ortağı bulun.

Siyatik nedir, neden olur? İyileşme yöntemleri

İşe doktora görünmekle başlayın. Kesin iyileşme, hastalığın şiddetine bağlıdır. İlaçlar: Antaljik ve yangılanmalara karşı ilaçlardan yararlanılır. Süzme yöntemine. kimi zaman da endokrin işlemlerine başvurulur.
Çeşitli şifa biçimleri: Masaj, tıbbi jimnastik, akupunktur, iyonlaşma ve ciddi durumlarda da ameliyat.

Semih Bulgur

l am a knowledge worker who works hard to make you informed about original knowledges from international sources!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock Detected

Merhaba. Sitemiz yoğun bir emeğin ürünüdür! Sitede dolaşmak için lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatın. Please Close The Ads Protector.